Timothy Keller

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Timothy Keller
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

1950
Pensylwania, Stany Zjednoczone

Wyznanie

prezbiterianizm

Kościół

Kościół Prezbiteriański w Ameryce

Strona internetowa

Timothy Keller (ur. 1950 w Pensylwanii, Stany Zjednoczone) – amerykański apologeta chrześcijański, autor, mówca, założyciel i pastor Redeemer Presbyterian Church w Nowym Jorku.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Timothy Keller urodził się i wychował w Pensylwanii. Swoje wykształcenie zdobył w Bucknell University, Gordon–Conwell Theological Seminary, oraz na Westminster Theological Seminary. Był ordynowany przez Kościół Prezbiteriański w Ameryce (PCA) i przez dziewięć lat służył jako pastor prezbiteriańskiej wspólnocie w Hopewell – niewielkim robotniczym mieście w stanie Wirginia.

Działalność[edytuj | edytuj kod]

W 1989 założył na Manhattanie wraz ze swoją żoną Kathy i trzema synami własny kościół, Redeemer Presbyterian Church. Obecnie kościół ten gromadzi blisko 6000 osób na pięciu niedzielnych nabożeństwach. Keller prowadzi wiele wspólnot w Nowym Jorku, zakłada nowe kościoły w dużych ośrodkach miejskich na całym świecie. Współpracuje z wieloma organizacjami chrześcijańskimi, między innymi z The Gospel Coalition (jest jednym z jej założycieli[1]) oraz BioLogos Foundation (był gospodarzem jej pierwszej konferencji w 2009 roku[2]).

Publikacje[edytuj | edytuj kod]

Jest autorem kilku książek, w tym: „The Reason for God: Beleief in an Age of Skepticism” (w języku polskim „Bóg: Czy są powody, by wierzyć? Wiara w epoce sceptycyzmu”) które zdobywały nagrody od World Magazine i Christianity Today. Była nr 7 na liście bestsellerów The New York Times w kategorii non-fiction w marcu 2008[3], a we wrześniu tego samego roku na 25 pozycji[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Tim Keller, Vice President and Co-Founder of The Gospel Coalition, The Gospel Coalition [dostęp 2020-05-26] (ang.).
  2. O BioLogos, DWIE KSIĘGI [dostęp 2020-05-26] (pol.).
  3. Informacja o 7 miejscu na liście bestellerów książki T. Keller'a. students.wts.edu, 17 kwietnia 2008. [dostęp 2017-05-05].
  4. Książka Keller'a na liście bestellerów we wrześniu 2008. nytimes.com, 14 września 2008. [dostęp 2017-05-05].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]