Timothy Keller

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Timothy Keller
Timothy Keller
Data i miejsce urodzenia 1950
Pensylwania, Stany Zjednoczone
Wyznanie prezbiterianizm
Kościół Kościół Prezbiteriański w Ameryce
Strona internetowa

Timothy Keller (ur. 1950 w Pensylwanii, Stany Zjednoczone) – amerykański apologeta chrześcijański, autor, mówca, założyciel i pastor Kościoła Prezbiteriańskiego Odkupiciela w Nowym Jorku.

Jest autorem kilku książek, w tym: „The Reason for God: Beleief in an Age of Skepticism” (w języku polskim „Bóg: Czy są powody, by wierzyć? Wiara w epoce sceptycyzmu”) które zdobywały nagrody od World Magazine i Christianity Today. Był nr 7 na liście bestsellerów The New York Times w kategorii non-fiction w marcu 2008 roku.

Życiorys[edytuj]

Timothy Keller urodził się i wychował w Pensylwanii. Swoje wykształcenie zdobył w Bucknell University, Gordon–Conwell Theological Seminary, oraz na Westminster Theological Seminary. Był wyświęcony przez Kościół Prezbiteriański w Ameryce (PCA) i przez dziewięć lat służył jako pastor prezbiteriańskiej wspólnocie w Hopewell – niewielkim robotniczym mieście w stanie Wirginia.

Jego drugim kościołem był Prezbiteriański Kościół Odkupiciela w Nowym Jorku, który w 1989 roku na Manhattanie założył razem ze swoją żoną Kathy, oraz trzema synami. Obecnie Kościół Odkupiciela gromadzi blisko 6.000 osób na pięciu niedzielnych nabożeństwach. Keller prowadzi wiele wspólnot w Nowym Jorku, oraz zakłada nowe kościoły w dużych ośrodkach miejskich na całym świecie.

Bibliografia[edytuj]