Tintin w krainie czarnego złota

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tom 15. serii Przygody Tintina
Tintin w krainie czarnego złota
Tintin au pays de l'or noir
Scenariusz Hergé
Rysunki Hergé
Kraj wydania Belgia
Język francuski
Data pierwszego wydania 1950
Wydawca Casterman
Data pierwszego wydania polskiego 2009
Pierwszy wydawca polski Egmont Polska
Tłumaczenie Marek Puszczewicz

Tintin w krainie czarnego złota to piętnasty album komiksowy z przygodami młodego reportera Tintina i jego psa, Milusia. Autorem komiksu jest Hergé.

Po raz pierwszy wydano go w Le Petit Vingtième w latach 1939-40, ale zakończono w połowie. Później, Hergé przerysował komiks, który został pokolorowany i wydany w magazynie Tintin oraz w formie książkowej w latach 1948-50. Akcja obu wersji toczy się w Brytyjskim Mandacie Palestyny. W 1972 roku, niektóre części komiksu zostały ponownie przerysowane, aby akcja toczyła się w fikcyjnym państwie - Khemed.

Treść[edytuj | edytuj kod]

Silniki samochodów wybuchają w całym państwie. Powodem jest benzyna, do której dodany jest składnik powodujący eksplozję. W ten sposób cały transport jest sparaliżowany, co powoduje pogorszenie sytuacji gospodarczej.

Ponadto, sytuacja międzynarodowa jest bardzo napięta i kieruje się ku wojnie, w wyniku czego kapitan Baryłka zostaje zmobilizowany. Tintin, Tajniak i Jawniak jadą do Khemedu (fikcyjne państwo na Bliskim Wschodzie) na pokładzie tankowca. Gdy przyjeżdżają, zostają wrobieni i aresztowani z różnych powodów (np. przemyt broni). Tajniak i Jawniak zostają oczyszczeni z zarzutów i wypuszczeni, ale Tintin zostaje porwany przez arabskich powstańców. (W pierwotnej wersji przyjeżdża on do portu w Hajfie w Brytyjskiej Palestynie i najpierw porywają go członkowie Irgunu – zanim zrobili to Arabowie.)

W toku wydarzeń, Tintin spotyka swojego wroga, Doktora Müllera (Czarna Wyspa), którego widzi podczas wysadzania gazociągu. Tintin spotyka detektywów i jedzie z nimi do Wadesdahu, stolicy Khemedu, gdzie spotyka swojego przyjaciela, portugalskiego sprzedawcę Senhora Oliveira de Figueira. Gdy syn władcy Mohammeda Ben Kalish Andrutha, książę Abdallah zostaje porwany, Tintin podejrzewa o to Müllera (który podaje się za archeologa - profesora Smitha). Ściga Müllera w nadziei, że uratuje księcia. W trakcie odkrywa, że doktor jest agentem innego towarzystwa naftowego, które jest odpowiedzialne za wybuchy benzyny, które powodował środek chemiczny, N14, który wielokrotnie zwiększał silę wybuchu benzyny. Tajniak i Jawniak znajdują fiolkę tabletek i, sądząc, iż jest to aspiryna (tak jest napisane na opakowaniu), połykają je, co powoduje, iż rosną im długie włosy i brody, które zmieniają kolor.

Po analizie tabletek, profesor Lakmus produkuje antidotum i środek zapobiegający wybuchom benzyny, do której już dodano N14. Jednak w trakcie eksperymentów, zamek Księżymłyn zostaje uszkodzony.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

  • Land of Black Gold (ang. • fr. • hiszp. • niderl. • chiń. • jap.). Tintin.com. [dostęp 2019-07-21].