Błękitny lotos

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tom 5. serii Przygody Tintina
Błękitny lotos
Le lotus bleu
ilustracja
Scenariusz Hergé
Rysunki Hergé
Kraj wydania Belgia
Język francuski
Data pierwszego wydania 1936
Wydawca Casterman
Data pierwszego wydania polskiego 2003
Pierwszy wydawca polski Twój Komiks
Tłumaczenie Daniel Wyszogrodzki

Błękitny lotos – piąta część przygód Tintina. Jest to kontynuacja komiksu Cygara faraona. Autorem jest Hergé. Książka zajęła 18 miejsce na liście 100 książek XX wieku według „Le Monde”.

Treść[edytuj | edytuj kod]

Do Tintina, stale przebywającego w pałacu maharadży, przyjeżdża tajemniczy posłaniec z Chin. Nim jednak daje radę wyjawić mu cel swojego przybycia, zostaje trafiony strzałką z radżadżal, trucizną szaleństwa; zanim popada w obłęd, prosi reportera, by ten pamiętał nazwisko Mitsuhirato i przyjechał do Szanghaju. Chłopak natychmiast wyjeżdża z Indii. W Chinach dostaje wiadomość od Mitsuhirato i wybiera się doń w odwiedziny. Podczas podróży powstrzymuje Europejczyka od pobicia Chińczyka; Biały postanawia, wraz z kilkoma kolegami, zemścić się na "młodym don Kichocie". Japończyk udaje przyjaźń z reporterem, będąc w rzeczywistości agentem kierującym dostawami opium do Chin. W Szanghaju reporter przeżywa dwa zamachy na swoje życie i za każdym razem zostaje ocalony przez tajemniczego mężczyznę; któregoś dnia otrzymuje wiadomość z prośbą o spotkanie, gdy jednak przybywa na miejsce, napotyka szalonego chłopaka, który próbuje mu odciąć głowę. Tintin dochodzi do wniosku, że musi być to jedna z ofiar radżadżal.

Mitsuhirato wysyła sfałszowany telegram do chłopaka, w którym podaje się za Maharadżę Rawadżapatulaha proszącego o natychmiastowy powrót reportera do Bombaju. Tintin wyjeżdża, ale tego samego dnia ze statku zabierają go członkowie stowarzyszenia „Synowie Smoka”. Jednym z nich jest Wang Czendż Mi, którego syn uratował reportera w Szanghaju, po czym popadł w szaleństwo po zaaplikowaniu mu radżadżal. Tintin postanawia mu pomóc; okazuje się, że Mitsuhirato wysadza w powietrze linię kolejową i wprowadza chaos w japońsko-chińskich relacjach. Chłopak przypadkiem zdradza się ze swoją obecnością i zostaje pojmany przez Japończyka, który zamierza pozbyć się zagrożenia z jego strony, wstrzykując mu radżadżal. Okazuje się, że współpracownik Synów Smoka podmienił truciznę na kolorowaną wodę i zabrał szmuglerowi broń; reporter, udając szaleństwo, ucieka od prześladowcy. Mitsuhirato szybko orientuje się w swojej pomyłce i stara się zamordować chłopaka, ten jednak szybko go ogłusza i odchodzi. Siły japońskie wyznaczają za jego głowę nagrodę 5000 jenów. Reporter zostaje, po długich perypetiach, pojmany i skazany na śmierć, ale ratuje go pan Wang.

Aby wyleczyć syna pana Wanga, Tintin postanawia porozmawiać z profesorem Fan Tsi-Yan-Qu. Nie udaje mu się to, bo profesor zostaje porwany przez ludzi Mitsuhirato. W poszukiwaniu go, reporter udaje się do miasta Hu-Ku. Niestety, linia kolejowa zostaje przerwana i musi dotrzeć tam na piechotę. Idąc koło rzeki Jangcy słyszy wołania o pomoc. Tintin ratuje topiącego się chłopca, Czanga Cheech-Czonga. Młody Chińczyk wyrusza do miasta razem z Tintinem i zostaje jego przyjacielem. Na miejscu reporter zostaje aresztowany przez Tajniaka i Jawniaka, którzy otrzymali taki rozkaz (tak naprawdę wcale nie chcą aresztować przyjaciela). Nie udaje im się to, bo gubią swój glejt, a gdy go odnajdują okazuje się, iż jest to kartka zawiadamiająca o ich szaleństwie, którą napisał Czang, aby ocalić Tintina. Reporter udaje się do świątyni w której miał być złożony okup za profesora. Wraz z Czangiem chcą zrobić sobie zdjęcie, ale fotograf zamiast aparatu ma w pudle pistolet, którym rani reportera.

Tintin i Czang jadą do Szanghaju. Tam reporter ukrywa się w beczkach w porcie. Tymczasem Mitsuhirato porywa pana Wanga i jego żonę, a ich syn ma uciąć im głowy. Gdy beczki zostają odstawione do palarni opium „Błękitny lotos”, Mitsuhirato łapie i związuje Tintina, któremu Didi także ma uciąć głowę. Do sali wchodzi Roberto Rastapopulos - reżyser i szef gangu przemytników opium, którego Tintin poznał w albumie Cygara faraona. Syn pana Wanga ma właśnie uciąć głowy swoim rodzicom i Tintinowi, ale ratują ich Czang oraz Synowie Smoka. Mitsuhirato i inni zostają aresztowani, a profesor Fan Tsi-Yan-Qu uwolniony. Po paru dniach Japończyk popełnia samobójstwo.

Syn pana Wanga zostaje wyleczony, a Czang zostaje adoptowany przez rodzinę Wangów.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]