Tomasz Żyro

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Tomasz Żyro (ur. 1955 w Warszawie) – polski politolog, profesor doktor habilitowany nauk politycznych i wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego oraz Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończył Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Napisał i obronił rozprawę doktorską: – Myślenie utopijne w amerykańskiej tradycji i współczesności społeczno-politycznej (Uniwersytet Warszawski; Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych 1986. W latach 1987-1989 był redaktorem PWN. W 1989 został stypendystą Fundacji Kościuszkowskiej. W 1990 i 1991 w Committee on Social Thought (Chicago University). Od 1992 do 1995 był dyrektorem programowym fundacji – Instytut Polityczny. W 1995 konsultant dla Center for Strategic and International Studies (Washington, D.C.). W roku 2002 napisał i obronił rozprawę habilitacyjną:- Ideologia Americana. U źródeł przekonań politycznych (Uniwersytet Warszawski; Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych. Od 1997 adiunkt Instytutu Nauk Politycznych UW. Aktualnie jest także profesorem zwyczajnym (tytuł odebrany w dniu 9 czerwca 2010 r. z rąk pełniącego obowiązki prezydenta RP, Bronisława Komorowskiego) na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz na Wydziale Nauk Humanistycznych i Społecznych (SWPS) w Warszawie.

Krótka charakterystyka ważniejszych publikacji[edytuj | edytuj kod]

"Ideologia Americana" – jest rozprawą habilitacyjną autora. Praca podzielona jest na dwie części. Księga I zatytułowana Ideologia przedstawia, w formule klasycznej historii idei, rozwój pojęcia ideologia. Księga II – Ideologia Americana rozpatruje powstawanie tez ideologicznych w określonym kontekście historycznym, jakim jest tzw. "okres krytyczny" młodej republiki amerykańskiej od lat osiemdziesiątych XVIII wieku do początku wieku następnego. Księga II pokazuje jak ideologia staje się określonym faktem społecznym. Aby dobitniej zarysować charakter rozprawy warto przeczytać fragmenty przedmowy "Stany Zjednoczone czekają głębokie zmiany wewnętrzne, których jakości i konsekwencji sami Amerykanie nie są w stanie przewidzieć. (...) Tym bardziej, aby odpowiedzieć na wyzwania przyszłości staje się konieczny namysł nad ideologicznymi tezami, które legły u podstaw republiki. Odpowiedź tkwi zatem w przeszłości a nie w nieokreślonej przyszłości."

Wstęp do politologii – jest to podręcznik dający podstawy wiedzy o państwie i polityce. Omawia problemy związane z funkcjonowaniem społeczeństwa obywatelskiego, charakteryzuje sferę społeczną w odniesieniu do jej aspektów socjopolitycznych, opisuje rodzaje aktywności publicznej, przedstawia obywatela w kontekście kultury politycznej. Pozycja opisuje także podstawowe instytucje polityczne czasów nowożytnych; analizuje dynamikę zjawisk politycznych i życia politycznego charakteryzując przy tym podstawowe podmioty "gry politycznej". Można w niej odnaleźć również szczegółowy opis struktury państwa, modele dystrybucji władzy i co istotniejsze typologie ustrojów politycznych.

Publikacje[edytuj | edytuj kod]

  • "Boża plantacja. Historia utopii amerykańskiej", PWN, Warszawa, 1992
  • "Od Waszyngtona do Clintona", pod red. Tomasz Żyro i inni, Instytut Polityczny, Warszawa, 1994
  • "Ideologia Americana" Łośgraf Warszawa, 2002
  • "Politeja. Wprowadzenie do polityki" Wydawnictwo Arche Gdańsk, 2002
  • "Anarchiści wobec utopii" Tomasz Żyro Wydawnictwo "BIA" Bystra, 2006, 12 str
  • "Wstęp do politologii" Wydawnictwo Naukowe PWN Warszawa, 2007
  • Wola polityczna Wydawnictwa Akademickie i Profesjonalne Warszawa, 2008

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • "Ideologia Americana" Łośgraf Warszawa 2002
  • "Wstęp do politologii" Wydawnictwo Naukowe PWN Warszawa, 2007