Tombstone (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tombstone
Gatunek western
Data premiery 25 grudnia 1993
Kraj produkcji Stany Zjednoczone
Język angielski
Czas trwania 130 min
Reżyseria George Pan Cosmatos
Scenariusz Kevin Jarre
Muzyka Bruce Broughton
Wytwórnia Cinergi Pictures Entertainment
Hollywood Pictures
Dystrybucja Buena Vista Pictures
Budżet 25 mln USD

Tombstoneamerykański western z 1993 w reżyserii George’a Pana Cosmatosa. Film koncentruje się na przygodach Wyatta Earpa (zagranego przez Kurta Russella) i jego braci, nawiązując w pewnym zakresie do wydarzeń historycznych z lat 1881–1884.

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Kurt Russell pierwszy scenariusz otrzymał w 1984. Początkowo film miał być wspólną produkcją Kevina Jarre'a i Kevina Costnera. Drugi z nich naciskał, by skoncentrować się na postaci Wyatta Earpa, ostatecznie zdecydował się wziąć udział w produkcji zatytułowanej właśnie Wyatt Earp. Ostatecznie Kurt Russell podpisał porozumienie z producentem Andrew Vajną, uzyskując budżet w wysokości 25 milionów dolarów. Produkcja napotykała dalsze problemy, m.in. wywiązał się konflikt co do długości scenariusza. Ostatecznie Kevin Jarre został zwolniony z funkcji reżysera, którą objął George Pan Cosmatos, przy czym aktywny udział w reżyserii filmu miał również sam Kurt Russell[1].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Legendarny już stróż prawa Wyatt Earp, jego bracia Virgil i Morgan, oraz ich żony przybywają do Tombstone w Arizonie. Do tego małego i rozwijającego się górniczego miasteczka ściągają rewolwerowcy, karciarze, kowboje i wędrowne grupy teatralne. Bracia zajmują się w nim prowadzeniem biznesu hazardowego i saloonu, wkrótce dochodzi do ich pierwszych starć z lokalną bandą przestępczą, zwaną „Cowboys” i identyfikowaną poprzez noszenie czerwonej szarfy. Pod presją mieszkańców Earpowie przystępują do przywrócenia w mieście porządku. Virgil Earp obejmuje stanowisko marshala, zastępując zabitego Freda White'a. Aresztowania i zakaz noszenia w mieście broni prowadzą do strzelaniny w O.K. Corral. Wkrótce w wyniku zamachu Morgan Earp ginie, a Virgil Earp zostaje ranny. Wyatt Earp przy wsparciu grupy rewolwerowców, w skład której weszli chorujący na gruźlicę Doc Holliday, Sherman McMasters, Texas Jack Vermillion i Turkey Creek Jack Johnson, decyduje się podjąć walkę z kowbojami.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Henry Cabot Beck: The „Western” Godfather (ang.). truewestmagazine.com, 10 stycznia 2006. [dostęp 16 stycznia 2011].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Tombstone w bazie IMDb (ang.). [dostęp 16 stycznia 2011].
  • Tombstone (ang.). boxofficemojo.com. [dostęp 16 stycznia 2011].