Frank Stallone

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Frank Stallone
Ilustracja
Imię i nazwisko Frank Stallone Jr.
Data i miejsce urodzenia 30 lipca 1950
Nowy Jork, USA
Strona internetowa

Frank Stallone Jr. (ur. 30 lipca 1950 w Nowym Jorku) – amerykański aktor, kompozytor, autor tekstów piosenek i piosenkarz/gitarzysta, brat Sylvestra Stallone. Pojawił się w wielu hollywoodzkich filmach i serialach telewizyjnych.

Życiorys[edytuj]

Urodził się w rodzinie rzymskokatolickiej Jackie Stallone (z domu Jacqueline Labofish), astrolog, byłej tancerki i promotorki kobiecego wrestlingu, oraz Franka Stallone’a Sr., sycylijskiego fryzjera, imigranta z Gioia del Colle, w regionie Apulia, w prowincji Bari. Ma starszego brata aktora, reżysera, scenarzystę i producenta filmowego Sylvestera (ur. 6 lipca 1946), znanego przede wszystkim z roli boksera Rocky'ego Balboa i żołnierza Johna Rambo. Ma także przybrane rodzeństwo − siostrę Toni Ann Filiti D'Alto (ur. 5 maja 1960) z drugiego małżeństwa matki oraz brata Dante Alexandra z drugiego małżeństwa ojca.

Debiutował na dużym ekranie u boku brata Sylvestera w melodramacie sportowym Rocky (1976), gdzie jako uliczny pieśniarz wykonał a cappella skomponowaną przez siebie piosenkę „Take You Back” ze swoim tekstem. W dramacie w reżyserii i na podstawie scenariusza brata Sylvestera Paradise Alley (1978) pojawił się jako piosenkarz z utworami „Angel Voice” i „Please Be Someone to Me”. Jest także kompozytorem piosenek „Street Scat"/"Two Kinds Of Love” do filmu Rocky II (1982). W kolejnym sequelu Rocky III (1982) śpiewa dwa utwory: „Pushin” i „Take You Back”. Wykonywany przez niego przebój „Far from Over” w dramacie muzycznym Sylvestra Stallone Pozostać żywym (Staying Alive, 1983) z Johnem Travoltą otrzymał nominację do nagrody Złotego Globu, a ścieżka dźwiękowa z muzyką z filmu w wykonaniu także zespołu Bee Gees była nominowany do nagrody Grammy. Jednak zaśpiewana przez niego piosenka „Peace in Our Life” pochodząca z filmu Rambo II − Pierwsza krew (Rambo: First Blood Part II, 1985) z jego muzyką i słowami zdobyła nominację do antynagrody Złotej Maliny dla najgorszej piosenki.

Wystąpił m.in. w dramacie Ćma barowa (Barfly, 1987) u boku Mickeya Rourke i Faye Dunaway oraz serialach: NBC Policjanci z Miami (Miami Vice, 1988), HBO Opowieści z krypty (Tales from the Crypt, 1993) i CBS Strażnik Teksasu (Walker, Texas Ranger, 1999, 2001).

Wybrana Filmografia[edytuj]

filmy kinowe[edytuj]

seriale TV[edytuj]

Dyskografia[edytuj]

  • Songs From the Saddle (2005)
  • In Love In Vain (2003)
  • Frankie and Billy (2002)
  • Stallone on Stallone – By Request (2002)
  • Full Circle (2000)
  • Soft and Low (1999)
  • Close Your Eyes (1993)
  • Day in Day Out (1991)
  • Frank Stallone (1984)

Linki zewnętrzne[edytuj]