Tony Jaa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tony Jaa
Ilustracja
Tony Jaa
Imię i nazwisko Panom Yeerum
Data i miejsce urodzenia 5 lutego 1976
Surin

Tony Jaa właśc. Panom Yeerum, taj. พนม ยีรัมย์ (ur. 5 lutego 1976 w Surinie) – tajski aktor, kaskader, choreograf i reżyser.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Panom Yeerum urodził się 5 lutego 1976 r. w prowincji Surin (region Isan) w Tajlandii. Dorastał na wsi w rodzinie zajmującej się hodowlą słoni. Zainspirowany filmami karate z Bruce'em Lee, Jackie Chanem i Jetem Li, rozpoczął trening sztuk walki, naśladując ruchy podpatrzone w filmach. Pierwszymi miejscami treningów młodego Panoma było pole ryżu należące do jego ojca oraz miejsce nad rzeką gdzie kąpano słonie.

W wieku piętnastu lat zobaczył tajski film akcji pt. Born to Fight z udziałem reżysera i mistrza sztuk walki Phanna Rithikrai. Yeerum odnalazł mistrza Rithikrai i rozpoczął pod jego okiem naukę kung-fu oraz treningi kaskaderskie. Rithikrai pomógł Tonemu zapisać się do szkoły sportowej w prowincji Maha Sarakham, gdzie Yeerum rozpoczął dodatkowe treningi m.in. w akrobatyce, gimnastyce, taekwondo oraz walkach mieczem.

Początkowo pracował w zespole Muay Thai Stunt, którym jako kaskader pojawił się w kilku filmach Phanna Rithikrai. Pierwszym większym wyzwaniem dla Panoma była role dublera Robina Shou (Liu Kang) oraz Jamesa Remara (Raiden) w filmie Mortal Kombat 2: Unicestwienie z 1997 r. Następnie Phenom pracował jako statysta i kaskader w tajlandzkim serialu telewizyjnym Insee Daeng (ang. Red Eagle), dostał także pierwszą rolę w filmie wyreżyserowanym przez Phanna Rithikrai pt. Nuk leng klong yao.

Panom z mistrzem Panna podczas treningów zajęli się sztuką walki Muay Boran (starożytny styl Muay Thai). Yeerum przez 1 rok opanował techniki Muay Boran i razem ze swoim mistrzem postanowili zrobić film o tej tematyce. Nakręcili razem krótkie demo pokazujące możliwości Panoma. Film trafił do producenta i reżysera Prachya Pinkaewa. Obraz niespotykanych umiejętności Yeeruma wywarł na nim ogromne wrażenie.

W 2003 r. powstał film pt. Ong-bak, do którego scenariusz został napisany specjalnie dla Panoma Yeeruma. Ze względów marketingowych aktor przybrał imię Tony Jaa.

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]