Jackie Chan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jackie Chan
Jackie Chan w San Diego podczas konwentu Comic-Con (2012)
Jackie Chan w San Diego podczas konwentu Comic-Con (2012)
Imię i nazwisko Chan Kong-sang
Data i miejsce urodzenia 7 kwietnia 1954
Wzgórze Wiktorii, Victoria
Zawód aktor, reżyser, scenarzysta, producent, kaskader, muzyk, przedsiębiorca i komik
Współmałżonek Lin Feng-jiao (od 1982)
Lata aktywności od 1962
Strona internetowa
Jackie Chan
Nazwisko chińskie
Pismo uproszczone 成龙
Pismo tradycyjne 成龍
Hanyu pinyin Chéng Lóng
Gwiazda Jackiego Chana na alei gwiazd w Hollywood
Jackie Chan na pokładzie startowym amerykańskiego lotniskowca USS Kitty Hawk (CV-63) (2 grudnia 2002)

Jackie Chan, kant. Sing Lung, pierw. Chan Kong-sang, , pinyin Chén Gǎngshēng (ur. 7 kwietnia 1954 na Wzgórzu Wiktorii w Victorii) – hongkoński aktor, reżyser, scenarzysta, producent, kaskader, muzyk, przedsiębiorca i komik, ambasador dobrej woli UNICEF[1].

Życiorys[edytuj]

Kariera[edytuj]

W pierwszym filmie Big and Little Wong Tin Bar zagrał w wieku 8 lat.

W 1971 roku zagrał główną rolę w filmie Guang dong xiao lao hu. Nie zagrał w nim jednak do końca z powodu cięć budżetowych. W 1972 nawiązał współpracę z Bruce’em Lee. Wystąpił w dwóch filmach (m.in. w Wejściu smoka) jako kaskader i statysta.

Jackie Chan zagrał w kilkunastu niskobudżetowych produkcjach m.in. w Hua fei man cheng chun w 1975, gdzie brał udział w scenie erotycznej. W 1976 na planie filmowym Ręki śmierci Johna Woo został zauważony przez reżysera Lo Weia. Wyjechał do pracy do Australii. Pracował w restauracji, gdzie otrzymał przydomek „Jackie”. W tym czasie współpracownik Lo Weia zaproponował mu pracę aktora. Chan wrócił do Hongkongu i zaczął być rozpoznawany. Nawiązał współpracę z Yuenem Woo-pingiem, u którego w 1978 zagrał w dwóch filmach.

W 1979 wyreżyserował film pt.: Nieustraszona hiena, w którym pokazał zarówno kunszt walk kung-fu, jak i talent komediowy. Następnie wyjechał do Stanów Zjednoczonych, ale szybko wrócił do Hongkongu, gdzie zaczął śpiewać. W 1984 został wydany jego drugi studyjny album Love Me, który zdobył uznanie krytyków. W następnych latach nagrywał kolejne albumy studyjne. W 1990 Chan wystąpił w filmie Więzień. Zagrał filmach: Draka w Bronksie i Jackie Chan: Pierwsze uderzenie.

W roku 2008 odbyła się premiera filmu Zakazane królestwo, w którym zagrał m.in. wraz z Jetem Li. W 2010 roku został wydany remake filmu Karate Kid o tym samym tytule, gdzie Chan zagrał m.in. wraz z Jadenem Smithem.

Podczas pobytu w Cannes zapowiedział zakończenie kariery w filmach akcji[2].

Prowadzi kilkanaście restauracji, firm.

Działalność charytatywna[edytuj]

W 1993 Chan przekazał 2 miliony dolarów na cele charytatywne fundacji Operation Smile.

Jackie Chan zainicjował w 2004 w Hongkongu w Victoria Park organizację wystawy okręgu United Buddy Bears promującej pokój na świecie. Podczas otwarcia wystawy przekazał na ręce przedstawicieli UNICEF oraz innych organizacji pomagających dzieciom czeki na łączną sumę 4,14 miliona dolarów hongkoński. Wystawa odwiedza od tego czasu metropolie na wszystkich kontynentach.

Życie prywatne[edytuj]

Jackie Chan urodził się 7 kwietnia 1954 roku na Wzgórzu Wiktorii w Victorii – jednym z pierwszych osiedli miejskich Hongkongu. W tym okresie Hongkong był brytyjskim terytorium zamorskim. Jest synem Charlesa i Lee-Lee Chanów. Rodzice nadali mu na imię Chan Kong-Sang (co oznacza: „urodzony w Hongkongu”). Jego rodzice pracowali w ambasadzie francuskiej, ojciec jako kucharz, matka jako gospodyni. Mieszkali w Hongkongu na Wzgórzu Wiktorii. Jackie Chan ćwiczył kung-fu od najmłodszych lat. Kiedy miał 7 lat, jego ojciec wyjechał do Australii. Kilka miesięcy później wyjechała tam także jego matka. Przed wyjazdem ojciec zapisał[potrzebny przypis] Jackiego Chana do Chińskiej Akademii Dramatu (The China Drama Academy) – pekińskiej szkoły operowej, gdzie ten uczył się śpiewu, pantomimy, gry aktorskiej, tańca, akrobatyki oraz różnorodnych sztuk walki. Nauka i ćwiczenia trwały 19 godzin dziennie[3]. Szkoła była bardzo surowa. Wychowanek często był bity przez wychowawców. Chan spędził 10 lat w Chińskiej Akademii Dramatu, poznał tam Sammo Hunga i Yuena Biao. W 1982 ożenił się z Lin Feng-jiao, która dwa dni po ślubie urodziła syna Jaycee[potrzebny przypis].

W 2016 roku Chan zajął 23 miejsce na liście najlepiej zarabiających celebrytów dwutygodnika Forbes[4]. Zajął także drugie miejsce na liście najlepiej zarabiających aktorów tego dwutygodnika[5].

Filmografia[edytuj]

 Osobny artykuł: Filmografia Jackiego Chana.

Dyskografia[edytuj]

 Osobny artykuł: Dyskografia Jackiego Chana.

Albumy studyjne[edytuj]

Przypisy

  1. International Goodwill Ambassadors who served in 2005 (ang.). unicef.org. [dostęp 2015-02-17].
  2. Anita Singh: Cannes 2012: Jackie Chan to retire from action movies (ang.). telegraph.co.uk, 2012-05-18. [dostęp 2012-10-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-06-01)].
  3. Jackie Chan I (pol.). filmweb.pl. [dostęp 2012-06-06].
  4. #23 Jackie Chan (ang.). forbes.com. [dostęp 2016-07-26].
  5. The World's Highest-Paid Celebrities (ang.). forbes.com. [dostęp 2016-07-26].

Linki zewnętrzne[edytuj]