Toyotama-hime

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Toyotama-hime (jap. 豊玉姫?) lepiej znana jako Otohime - piękna córka Watatsumiego, smoczego króla. Wyszła za mąż za Hooriego i urodziła mu syna - Ugayafukiaezu, który był ojcem Jimmu - pierwszego cesarza Japonii. Niedługo po urodzeniu dziecka została nakryta przez męża w swojej prawdziwej postaci, po czym zawstydzona pod postacią smoka odleciała do pałacu swojego ojca.

Toyotama-hime spotkała Hooriego nieopodal Ryūgū-jō (Smoczy pałac), gdy poszukiwał haczyka swojego brata Hoderiego, który zgubił w czasie połowu. Ponieważ brat nie chciał przyjąć żadnego innego w zamian, mężczyzna musiał udać się w głębiny aby odszukać zgubę. Dziewczyna zakochała się w przybyszu, a ten odwzajemnił jej uczucia, ożenił się z nią i przez trzy lata mieszkał razem z nią w podwodnym królestwie.

Pewnego dnia Hoori zapragnął jednak powrócić w rodzinne strony, Otohime widząc z jak wielkim rozrzewnieniem wspomina swoją ojczyznę postanowiła pomóc odnaleźć mu zagubiony haczyk, który utkwił w pyszczku jednej z ryb, a następnie poradziła mu jak rzucić na brata zły urok:

Kiedy będziesz bratu oddawał ten haczyk na ryby, masz wypowiedzieć takie oto słowa: Niech ten haczyk ciebie zniechęci do wszystkiego, doprowadzi do szaleństwa, nabawi bytu nędznego i w otępieniu pogrzebie. Wymawiając je, podaj mu zgubę ręką wyciągniętą do tyłu

Hoori pożegnał się z żoną i opuścił podwodne królestwo. Wkrótce potem Otohime również wyruszyła na ląd, gdyż gdy żegnała się z mężem była już w ciąży i postanowiła powić dziecko w jego królestwie. Kiedy nadszedł dzień porodu udała się do chaty i zakazała Hooriemu zaglądać do środka. W mężczyźnie zwyciężyła jednak ciekawość: otworzył drzwi i ujrzał swoją ukochaną w prawdziwej postaci morskiego potwora. Rozgniewana Toyotama-hime wróciła do Smoczego pałacu, opuszczając męża i syna, któremu nadano imię Ugayafukiaezu. Do opieki syna wysłała swoją siostrę - Tamayori-bime. Odejście Otohime do pałacu ojca miało tłumaczyć przerwanie jedności lądu i morza.

Genealogia[edytuj | edytuj kod]

Izanagi
 
 
 
Izanami
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Inni bogowieAmaterasuTsukuyomiSusanoo
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Takamimusubi
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Toyoakitsushi
 
 
 
 
 
OshihomimiŌyamatsumi
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
WatatsumiNinigi
 
 
 
Konohanasakuya
 
 
 
 
Tenazduchi
 
 
 
Ashinadzuchi
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Otohime
 
 
 
HooriHoderiHosuseriKushiinada
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Tamayori-bime
 
 
 
 
 
UgayafukiaezuSuseri-bime
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ōkuninushi
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
InaiMikenuItsuneAirahime
 
 
 
Jimmu
 
 
 
 
 
Himetataraisuzu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
TagishimimiKasumimiKawamata-bime
 
 
 
KamununakawamimiHikoyaiKamuyaimimi
 
 
 

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]