Amanoiwato

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Niebiańska Jaskinia (jap. 天岩戸 Amanoiwato?) - w mitologii japońskiej miejsce, w którym ukryła się bogini Amaterasu przerażona okrucieństwem swojego brata - Susanoo[1].

W Kojiki nie jest określone położenie Niebiańskiej Jaskini, ale jej nazwa wskazuje na to, że zapewne znajduje się ona na Wysokiej Równinie Niebios. W Japonii jednak znajdują się miejsca, które tradycyjnie uważa się za kryjówki bogini Amaterasu[2].

Jedną z jaskiń uważanych za miejsce, w którym mogła się ukryć bogini jest jaskinia położona w pobliżu miejscowości Isobe, w prefekturze Mie na półwyspie Kii. Każdy turysta, który chce odwiedzić to miejsce musi najpierw poddać się rytualnym ablucjom, za nim dostanie pozwolenie na przekroczenie kamiennej bramy torii[2].

Z kolej jaskinia w pobliżu miejscowości Takachiho, w prefekturze Miyazaki na wyspie Kiusiu pozostaje niedostępna dla turystów, gdyż jest traktowana jako obiekt kultu w świątyni Amanoiwato Jinja. Z werandy, która znajduje się za pawilonem modlitwy, widać w oddali jedynie wejście do niej, które przysłaniają drzewa zalesiające zbocza. Kapłani z tej świątyni sądzą, że Amaterasu była człowiekiem deifikowanym dopiero po śmierci, dlatego opisana w mitach kryjówka znajduje się na ziemi, a nie w niebiosach[2].


Jaskinia uważana za Amanoiwato w pobliżu miejscowości Takachiho, w prefekturze Miyazaki.

Przypisy

  1. Agnieszka Kozyra: Mitologia japońska. Warszawa: Wydawnictwo Szkolne PWN, 2011, s. 116. ISBN 978-83-262-1002-0.
  2. a b c Agnieszka Kozyra: Mitologia japońska. Warszawa: Wydawnictwo Szkolne PWN, 2011, s. 119. ISBN 978-83-262-1002-0.