Amanoiwato

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Niebiańska Jaskinia (jap. 天岩戸 Ama-no-iwato; Brama Niebiańskiej Jaskini Skalnej[1]) – w mitologii japońskiej miejsce, w którym ukryła się bogini Amaterasu przerażona okrucieństwem swojego brata – Susanoo[2].

W Kojiki nie jest określone położenie Niebiańskiej Jaskini, ale jej nazwa wskazuje na to, że zapewne znajduje się ona na Wysokiej Równinie Niebios. W Japonii jednak znajdują się miejsca, które tradycyjnie uważa się za kryjówki bogini Amaterasu[3]. Z tego powodu Ama-no-iwato występuje jako nazwa kilkunastu miejsc i chramów na terenie Japonii.

Jedną z jaskiń uważanych za miejsce, w którym mogła się ukryć bogini jest jaskinia położona w pobliżu miejscowości Isobe, w prefekturze Mie na półwyspie Kii. Każdy turysta, który chce odwiedzić to miejsce musi najpierw poddać się rytualnym ablucjom, za nim dostanie pozwolenie na przekroczenie kamiennej bramy torii[3].

Z kolei jaskinia w pobliżu miejscowości Takachiho, w prefekturze Miyazaki na wyspie Kiusiu, jest traktowana jako obiekt kultu w świątyni Ama-no-iwato Jinja. Sama jaskinia nazywa się Ama-no-yasugawara (天安河原). Z werandy, która znajduje się za pawilonem modlitwy, widać w oddali wejście do niej, które przysłaniają drzewa zalesiające zbocza. Kapłani z tej świątyni sądzą, że Amaterasu była człowiekiem deifikowanym dopiero po śmierci, dlatego opisana w mitach kryjówka znajduje się na ziemi, a nie w niebiosach[3].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Jaskinia uważana za Ama-no-iwato w pobliżu miejscowości Takachiho, w prefekturze Miyazaki
Ama-no-iwato (Ama-no-yasugawara)


Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Kenkyusha's New Japanese-English Dictionary. Tokyo: Kenkyusha Limited, 1991, s. 23. ISBN 4-7674-2015-6.
  2. Agnieszka Kozyra: Mitologia japońska. Warszawa: Wydawnictwo Szkolne PWN, 2011, s. 116. ISBN 978-83-262-1002-0.
  3. a b c Agnieszka Kozyra: Mitologia japońska. Warszawa: Wydawnictwo Szkolne PWN, 2011, s. 119. ISBN 978-83-262-1002-0.