Hoori

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Evelyn Paul (1883–1963), Hoori spotyka Toyotama-hime, córkę króla mórz, 1912

Hoori (jap. 火折尊 lub 火遠理命 Hoori no mikoto), znany również jako Hikohohodemi no Mikoto (彦火火出見尊) – trzeci, a zarazem najmłodszy syn Ninigiego i Konohanasakuya-hime, młodszy brat Hoderiego. Ożenił się z Toyotama-hime, z którą miał syna o imieniu Ugayafukiaezu.

Według Kojiki, bardzo szybko doszło do konfliktu między dwoma synami Ninigiego, Hoori zgubił haczyk Hoderiego, a ponieważ brat nie chciał przyjąć żadnego innego w zamian, Hoori udał się w głębiny, aby odszukać zgubę. Podczas swojej podmorskiej podróży, zapuścił się on w okolice Ryūgū-jō (Smoczego Pałacu), gdzie spotkał smoczą księżniczkę – Toyotama-hime (lub Oto-hime). Dziewczyna zakochała się w przybyszu, a ten odwzajemnił jej uczucia, ożenił się z nią i przez trzy lata mieszkał razem z nią w podwodnym królestwie.

Pewnego dnia Hoori zapragnął jednak powrócić w rodzinne strony. Oto-hime, widząc, z jak wielkim rozrzewnieniem wspomina swoją ojczyznę, postanowiła pomóc odnaleźć mu zagubiony haczyk, który utkwił w pyszczku jednej z ryb, a następnie poradziła mu, jak rzucić na brata zły urok. Hoori pożegnał się z żoną i opuścił podwodne królestwo, a po powrocie na ląd postąpił zgodnie z jej zaleceniami. Od tej pory na Hoderiego zaczęły spadać same nieszczęścia i zaczął on cierpieć nędzę. Wkrótce jednak domyślił się, iż wszystkie jego nieszczęścia muszą być spowodowane przez złośliwość brata, więc wyruszył przeciwko niemu ze swoją armią. Jednak Hoori odparł atak, używając otrzymanej od żony cudownej perły przypływu i odpływu, dzięki której mógł władać nad morskimi falami. Pokonany Hoderi błagał brata tylko o darowanie życia, a następnie przekazał mu władzę.

Kiedy Hoori opuszczał podwodne królestwo, Oto-hime była już w ciąży i niebawem przybyła do męża, gdyż postanowiła powić dziecko w jego królestwie. Kiedy nadszedł dzień porodu, udała się do chaty i zakazała Hooriemu zaglądać do środka. W mężczyźnie zwyciężyła jednak ciekawość; otworzył drzwi i ujrzał swoją ukochaną w prawdziwej postaci morskiego potwora. Rozgniewana Toyotama-hime wróciła do Smoczego Pałacu, opuszczając męża i syna, któremu nadano imię Ugayafukiaezu. Odejście Oto-hime do pałacu ojca miało tłumaczyć przerwanie jedności lądu i morza.

Jak głoszą legendy, Hoori żył pięćset osiemdziesiąt lat i został pochowany w Takachiho. Obecnie jest to miasto w północnej części prefektury Miyazaki, słynne z mitów o japońskich bogach. To w tym miejscu Ninigi zstąpił z niebios, wysłany przez Amaterasu, boginię słońca. Znajduje się tam mały chram o nazwie Ama-no-Iwato, który – zgodnie z mitem – mieści się w jaskini, w której Amaterasu ukrywała się, dopóki Ame-no-Uzume nie wywabiła jej podstępem.

Genealogia[edytuj | edytuj kod]

Izanagi
 
 
 
Izanami
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Inni bogowieAmaterasuTsukuyomiSusanoo
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Takamimusubi
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Toyoakitsushi
 
 
 
 
 
OshihomimiŌyamatsumi
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
WatatsumiNinigi
 
 
 
Konohanasakuya
 
 
 
 
Tenazduchi
 
 
 
Ashinadzuchi
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Otohime
 
 
 
HooriHoderiHosuseriKushiinada
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Tamayori-bime
 
 
 
 
 
UgayafukiaezuSuseri-bime
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ōkuninushi
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
InahiMikenuItsuseAirahime
 
 
 
Jimmu
 
 
 
 
 
Himetataraisuzu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
TagishimimiKasumimiKawamata-bime
 
 
 
KamununakawamimiHikoyaiKamuyaimimi
 
 
 

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]