Traktat pokojowy z Austrią 1919

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Austro-Węgry w 1914 roku i granice ustalone na ich terenie traktatami w Trianon i Saint-Germain-en-Laye w 1919 roku.

Traktat pokojowy z Austriątraktat pokojowy podpisany 10 września 1919 roku w podparyskiej miejscowości Saint-Germain-en-Laye pomiędzy państwami Ententy a Austrią, będącą spadkobierczynią Austro–Węgier, w czasie I wojny światowej jednego z Państw Centralnych.

Zawierał on postanowienia terytorialne oraz specjalne zobowiązanie się Austrii do nierezygnowania z niepodległości, chyba że za zgodą Ligi Narodów (art. 88). Miało to stanowić barierę wobec dążeń Austrii do Anschlussu. Ponadto traktat zawierał jedno postanowienie mogące stanowić złagodzenie strat terytorialnych: w południowej Karyntii, rewindykowanej przez Jugosłowian, przewidziano plebiscyt, który odbył się w październiku 1920 roku i wypadł na korzyść Austrii, która miała zapewnić równouprawnienie miejscowym Słoweńcom.

Armię austriacką miano oprzeć na zaciągu ochotniczym, ograniczyć do 30 tys. ludzi, bez broni ciężkiej i lotnictwa. Przewidziano również obowiązek wypłacenia przez Austrię odszkodowań wojennych, zwrotu różnych dzieł sztuki pochodzących z krajów podbitych przez Habsburgów itp.

Straty terytorialne dawnego Cesarstwa Austriackiego[edytuj | edytuj kod]

Traktat w Saint-Germain został przekreślony w zakresie terytorialnym przez przyłączenie Austrii dokonanym przez III Rzeszę w marcu 1938 roku.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]