Trasa Średnicowa Północna w Toruniu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zbudowano

4,5 km

Dzielnice

Chełmińskie Przedmieście,
Mokre,
Katarzynka

Mapa
Mapa GP
Mapa z przebiegiem drogi

     zakończony (2014 rok)

     zakończony (2015 rok)

     projektowany

Zdjęcie
Fragment trasy w dzielnicy Mokre
Fragment trasy w dzielnicy Mokre
Skrzyżowanie TŚP z ulicą Grudziądzką

Trasa Średnicowa Północna w Toruniudroga główna ruchu przyspieszonego, zlokalizowana w prawobrzeżnej części Torunia, łącząca wschodnie dzielnice miasta z zachodnimi.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze plany budowy Trasy Północnej pochodzą z lat 30. XX wieku, kiedy to została ona wytyczona przez ówczesnego architekta miasta, Ignacego Tłoczka.

Trasa Średnicowa Północna jest jednym z głównych elementów układu drogowego miasta. W przyszłości, po wybudowaniu wszystkich odcinków, ma pełnić rolę drogi przelotowej w kierunku wschodnio-zachodnim. Dotąd wybudowano dwa odcinki owej trasy, które stanowią drogę publiczną o kategorii wojewódzkiej, klasy GP (droga główna ruchu przyspieszonego ). Liczą one łącznie 4,5 km. Dzięki realizacji I i II etapu budowy trasy kierowcy mają już możliwość szybkiego i bezpiecznego przejazdu z Chełmińskiego Przedmieścia przez Mokre na Rubinkowo i Bielawy. W latach 2016 –2020 ma się rozpocząć trzeci etap budowy tej trasy, na odcinku od Szosy Chełmińskiej do Szosy Okrężnej.

Najdroższą i najbardziej skomplikowaną częścią obu tych odcinków była budowa 454-metrowej estakady nad torami kolejowymi, ulicą Skłodowskiej-Curie i torowiskiem tramwajowym.

Cała inwestycja była częściowo finansowana z funduszy Unii Europejskiej[1][2][3].

Od 12 października 2017 roku Trasa Średnicowa Północna nosi imię Prezydenta Władysława Raczkiewicza[4].

Budowa[edytuj | edytuj kod]

I etap[edytuj | edytuj kod]

Budowę pierwszego odcinka Trasy Średnicowej Północnej (od ul. Grudziądzkiej do Szosy Chełmińskiej) rozpoczęto 11 stycznia 2013 roku, a otwarto ją do ruchu kołowego 30 maja 2014 roku[5].

Pierwszy odcinek trasy składa się z dwóch jezdni, po dwa pasy ruchu każda, z chodnikami po obu jej stronach, ścieżkami rowerowymi i zatokami autobusowymi. Trasa włączona jest w układ drogowy miasta trzema skrzyżowaniami: z ulicą Grudziądzką (rondo i sygnalizacja świetlna), Szosą Chełmińską (rondo i sygnalizacja świetlna) i Legionów (skrzyżowanie i sygnalizacja świetlna). Przejście dla pieszych, oprócz wymienionych skrzyżowań, występuje tylko na wysokości ulicy Małachowskiego. W przyszłości ma w tym miejscu powstać kładka dla pieszych[6].

II etap[edytuj | edytuj kod]

Budowę drugiego odcinka Trasy Średnicowej Północnej (od ulicy Grudziądzkiej do ulicy Skłodowskiej-Curie) rozpoczęto w 2013 roku, a otwarto ją 9 października 2015 roku[7].

Drugi odcinek trasy składa się z jednej jezdni z możliwością rozbudowy do dwóch. Została ona także wyposażona w chodniki, ścieżki rowerowe oraz kładkę dla pieszych na wysokości ulicy Świętopełka. Połączona jest z układem drogowym Torunia trzema skrzyżowaniami: z ulicą Batorego (skrzyżowanie i sygnalizacja świetlna), Chrobrego (skrzyżowanie i sygnalizacja świetlna) i Skłodowskiej-Curie (estakada)[8].

III etap[edytuj | edytuj kod]

Od sierpnia 2017 roku trwa projektowanie trzeciego odcinka Trasy Średnicowej Północnej o łącznej długości 1,2 km od Trasy Staromostowej do Szosy Okrężnej, którego zakończenie przewidziane jest na koniec 2018 roku[9].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Logonet Sp. z o.o. w Bydgoszczy, Trasa Średnicowa Północna - BIP - Miejski Zarząd Dróg w Toruniu, www.bip.mzd.torun.pl [dostęp 2016-08-15].
  2. Średnicowa - wygodna alternatywa | www.torun.pl, www.torun.pl [dostęp 2016-08-15].
  3. Średnicówką przez Toruń - Inwestycje, www.portalsamorzadowy.pl [dostęp 2016-08-15].
  4. Trasa Średnicowa Północna z imieniem Raczkiewicza | www.torun.pl, www.torun.pl [dostęp 2017-10-12] (pol.).
  5. Budowa Trasy Średnicowej w Toruniu | www.torun.pl, www.torun.pl [dostęp 2016-08-15].
  6. Otwarcie Trasy Średnicowej Północnej | www.torun.pl, www.torun.pl [dostęp 2016-08-15].
  7. Edyta Wsół, Toruń: Trasa Średnicowa Północna dłuższa o 3 km, www.rynekinfrastruktury.pl [dostęp 2016-08-15].
  8. Średnicówka otwarta! | www.torun.pl, www.torun.pl [dostęp 2016-08-15].
  9. Znamy firmę, która zaprojektuje średnicówkę, ddtorun.pl [dostęp 2017-08-15].