Trowulan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Trowulan
Ilustracja
Bajang Ratu w Trowulanie
Państwo

 Indonezja

Data założenia

XIII wiek

Powierzchnia

99 km²

Data zniszczenia

1478

Powód zniszczenia

zniszczenie przez Girindrawardhanę

Obecnie

stanowisko archeologiczne

Plan Trowulanu
Położenie na mapie Indonezji
Mapa konturowa Indonezji, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Trowulan”
Ziemia7°32′30,80″S 112°23′27,54″E/-7,541889 112,390983

Trowulan – stanowisko archeologiczne w prowincji Jawa Wschodnia w Indonezji koło Mojokerto. Stolica państwa Majapahit w latach 1293–1478[1][2]. W 2009 roku ministerstwo kultury i turystyki Indonezji zgłosiło Trowulan do wpisania na listę światowego dziedzictwa UNESCO[3].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Miasto zostało stolicą założonego przez Radena Wijayę imperium Majapahit[1][3]. Nosiło ono wtedy nazwę Wilwatikta. Uważa się, iż osadnictwu ludzkiemu sprzyjał płaski teren wokół miasta i dostęp do wód gruntowych[3]. Trowulan został opisany w 1365 roku przez mnicha Mpu Prapanca w Negrakartegamie jako otoczony masywnym murem z wypalonej cegły oraz posiadający wiele buddyjskich i hinduistycznych świątyń. W 1319 król Majapahit Dżajanegara utracił na krótko kontrolę nad miastem, gdy wybuchł bunt Kutiego[4]. Miasto było rozbudowywane przez kolejnych władców Majapahitu, podobnie jak całe imperium osiągnęło szczyt swojej świetności w II połowie XIV wieku. Gdy ponad sto lat później w imperium rozpoczęły się walki wewnętrzne, Trowulan został zrównany z ziemią przez Girindrawardhanę, ostatniego znanego imiennie władcę imperium. Trowulan nie został nigdy odbudowany, pustoszejąc do czasu przybycia archeologów.

Stanowisko archeologiczne[edytuj | edytuj kod]

Historia Odkryć[edytuj | edytuj kod]

Ruiny Trowulanu zostały w XIX wieku (były porośnięte lasem teczynowym). Sir Thomas Stamford Raffle przyczynił się do rozpowszechnienia wiedzy o ruinach i to z jego inspiracji odbyły się pierwsze badania archeologiczne na tym obszarze w 1815 roku[3]. Później wykopaliska prowadzone były jeszcze kilkanaście razy, nasilając się od ogłoszenia przez Indonezję niepodległości w 1949 roku[3].

Odkrycia[edytuj | edytuj kod]

Prace wykopaliskowe prowadzone w Trowulanie są głównym źródłem wiedzy na temat kultury materialnej i duchowej Majapahitu. W kompleksie odkryto wiele wyrobów ceramicznych oraz artefaktów z kamienia (przeważnie tufu lub andezyt) oraz terakoty[3]. Geniusz architektów Trowulanu porównywany jest do geniuszu khmerskich architektów Angkor Thom i Angkor Wat[3]. Większość odkrytych w kompleksie artefaktów znajduje się w Muzeum Trowulanu. Miasto przecina wiele symetrycznie zbudowanych kanałów (patrz: plan miasta)[3].

Candi Tikus[edytuj | edytuj kod]

Candi Tikus to basen do rytualnych kąpieli odkryty we wschodniej części miasta[5]. Został on odkryty w 1914 roku, a prace wykopaliskowe w nim zakończyły się pod koniec XX wieku. Candi Tikus przetłumaczone z języka indonezyjskiego oznacza świątynię myszy/szczurów. Swoim stylem budowla miała przypominać świętą górę Meru.

Candi Brahu[edytuj | edytuj kod]

Candi Brahu to jedyna zachowana świątynia w Trowulanie. Wykonana jest z czerwonej cegły. Prawdopodobnie w niej odbywały się kremacje pierwszych władców Majapahitu. Znajduje się w północno-zachodniej części miasta.

Bajang Ratu[edytuj | edytuj kod]

Bajang Ratu to ceglana świątynia w Trowulanie, po której zachowała się tylko brama. Wykonana jest z czerwonej cegły. Ma wysokość 16,5 metra. Została wzniesiona prawdopodobnie koło połowy XIV wieku. Prace archeologiczne zakończyły się tu w 1991 roku. Znajduje się we wschodniej części kompleksu.

Wiringin Lawang[edytuj | edytuj kod]

Wiringin Lawang wykonana jest z czerwonej cegły i ma wysokość 15,5 metra, w języku jawajskim oznacza bramę bananowca. Znajduje się na północy kompleksu.

Grobowiec księżniczki z Czampy

Datowany na przełom XV i XVI wieku grobowiec księżniczki z Czampy to prawdopodobnie miejsce pochówku żony ostatniego władcy Majapahitu, która prawdopodobnie nawróciła go na islam. Znajduje się w centrum kompleksu.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Trowulan [online], World Monuments Fund [dostęp 2023-06-19] (ang.).
  2. Taman Majapahit Dibangun di Trowulan [online], Kompas.com, 7 listopada 2008 [dostęp 2023-06-19] [zarchiwizowane z adresu 2008-11-07].
  3. a b c d e f g h UNESCO World Heritage Centre, Trowulan - Former Capital City of Majapahit Kingdom [online], UNESCO World Heritage Centre [dostęp 2023-06-19] (ang.).
  4. Gajah Mada | Majapahit Empire Prime Minister | Britannica [online], www.britannica.com [dostęp 2023-06-22] (ang.).
  5. Sita W. Dewi, Tracing the glory of Majapahit [online], The Jakarta Post, 9 kwietnia 2013 [dostęp 2023-06-19] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]