Trzy młyny (serial telewizyjny)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Trzy młyny
Gatunek fabularny
Kraj produkcji Polska
Oryginalny język polski
Główne role Edward Żentara
Jan Jankowski
Olaf Lubaszenko
Małgorzata Pieczyńska
Liczba odcinków 3
Produkcja
Produkcja Studio Filmowe Perspektywa
Reżyseria Jerzy Domaradzki
Scenariusz Jerzy Domaradzki
Bolesław Michałek
Muzyka Jerzy Satanowski
Zdjęcia Wit Dąbal
Scenografia Roman Różycki
Czas trwania odcinka 50-57 minut
Pierwsza emisja
Data premiery 2 listopada 1986

Trzy młyny – polski serial fabularny wyprodukowany w 1984 roku przez Studio Filmowe Perspektywa.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Każda część cyklu jest zamkniętą całością, łączy je jedna postać – ksiądz Ryba, pojawiający się we wszystkich odcinkach. Akcja pierwszego odcinka toczy się w 1928 roku, drugiego w trakcie II wojny światowej, trzeciego zaś w latach 50 XX wieku. Scenariusz do trzech części cyklu powstał na podstawie trzech opowiadań Jarosława Iwaszkiewicza: Młyn nad Utratą (1936), Młyn nad Lutynią (1946), Młyn nad Kamionną (1950).

Odcinek 1[edytuj | edytuj kod]

Julian Zdanowski, młody poeta przyjeżdża do starszego kolegi, arystokraty Karola. Poznaje tam mieszkającą w młynie rozwódkę Jadwigę. Rodzi się między nimi uczucie, sielanka nie trwa jednak długo

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Odcinek 2[edytuj | edytuj kod]

Piętnastoletni Jarogniew powraca do kraju z Francji. Zamieszkuje u dziadków, gdzie czuje się jednak obco. Imponują mu wojska niemieckie, sam czuje się także Niemcem. Zapisuje się do Hitlerjugend. Dziewczyna, w której się podkochuje, nie chce go znać, ze względu na jego przynależność do organizacji niemieckiej. Urażony Jarogniew wydaje Niemcom kryjówkę księdza, który ukrywał się przed Niemcami w domu zamieszkiwanym przez Bolkę, miłość Jarogniewa.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Odcinek 3[edytuj | edytuj kod]

Lata pięćdziesiąte. Spokój młodego małżeństwa naczelnika stacji Zygmunta i Żydówki Stefy burzy pojawienie się Andrzeja, z którym kiedyś Stefa wzięła ślub. Andrzej w czasie wojny kolaborował z Niemcami, kobieta starała się więc ukryć, że kiedykolwiek go znała. Andrzej za milczenie zażądał pieniędzy, Stefa za namową ciotki ukradła je mężowi z państwowego funduszu na remont stacji.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]