Trzy orzeszki dla Kopciuszka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Trzy orzeszki dla Kopciuszka
Tři oříšky pro Popelku
Drei Haselnüsse für Aschenbrödel
ilustracja
Gatunek baśń
Rok produkcji 1973
Data premiery Czechosłowacja 1 listopada 1973
styczeń 1974
Kraj produkcji  Czechosłowacja
 NRD
Język czeski
niemiecki
Czas trwania 82 min
Reżyseria Václav Vorlíček
Scenariusz František Pavlíček, Božena Němcová (książka)
Główne role Libuše Šafránková
Pavel Trávníček
Muzyka Karel Svoboda
Zdjęcia Josef Illík
Produkcja CSRS / NRD
Wytwórnia Wytwórnia Filmowa DEFA
Studio Filmowe Barrandov w Pradze

Trzy orzeszki dla Kopciuszka (cz. Tři oříšky pro Popelku, niem. Drei Haselnüsse für Aschenbrödel) – film produkcji czechosłowacko-niemieckiej (NRD) z 1973 roku w reżyserii Václava Vorlíčka.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Macocha Kopciuszka wraz ze swoją córką Dorą czekają na wizytę króla i jego syna. Jedynie Kopciuszek nie bierze udziału w przygotowaniach do przyjęcia. Musi wykonać swoje obowiązki, które dała jej macocha. Jednym z nich jest wybieranie grochu z popiołu. Kopciuszek jednak nie jest z tym sam i dzięki pomocy swoich przyjaciół szybko kończy swoją pracę, dosiada konia Juraska i wyrusza w drogę. W lesie spotyka księcia, który w tym czasie poluje ze swoimi towarzyszami. Zaradność dziewczyny i umiejętność ujeżdżania koni bardzo mu imponuje. Macocha i Dora przygotowują się na królewski bal, na którym książę ma wybrać swoją przyszłą żonę. Po stroje dla Dory wysyłają czeladnika, który w lesie spotyka księcia. Jeden strzał wystarczył, by udało mu się zrzucić na głowę wiewiórcze gniazdo z trzema orzeszkami.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Wersja polska[edytuj | edytuj kod]

Obsada:

i inni

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • Film ma dwie wersje językowe: czeską oraz niemiecką. Jako że film był produkcją niemiecko-czechosłowacką, ekipa występująca w filmie pochodziła z NRD i Czechosłowacji. Aktorzy byli dubbingowani w obu językach.
  • W czeskiej wersji piosenkę „Kdepak, Ty Ptáčku, Hnízdo Máš?” wykonuje Karel Gott, w niemieckiej pojawia się wersja instrumentalna tej piosenki.
  • Film jest emitowany co roku w niemieckiej, czeskiej i norweskiej telewizji w okresie świąt Bożego Narodzenia.
  • Zdjęcia do filmu kręcono m.in. w Wytwórni Filmów DEFA, wokół Pałacu Moritzburg niedaleko Drezna, w Studiu Filmowym Barrandov w Pradze oraz różnych miejscach na terenie Czechosłowacji (m.in. zamek Švihov, pasmo górskie Szumawa).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]