Karel Gott

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Karel Gott
Ilustracja
Karel Gott w 2002
Data i miejsce urodzenia 14 lipca 1939
Protektorat Czech i Moraw, Pilzno
Instrumenty gitara
Gatunki pop, opera, country
Zawód piosenkarz
Aktywność od 1958
Odznaczenia
Medal Za Zasługi I stopnia (Czechy)
Strona internetowa

Karel Gott (ur. 14 lipca 1939 roku w Pilźnie) – czeski piosenkarz.

Śpiewał m.in. przebój Lady Carneval i tytułową piosenkę do popularnej bajki Pszczółka Maja, do wersji czeskiej i niemieckiej (autorem muzyki obu przebojów jest Karel Svoboda). W 2006 w Jevanach pod Pragą, w dawnej willi piosenkarza zostało otwarte poświęcone mu muzeum, Gottland.

Kariera[edytuj]

Karel Gott karierę zaczynał w praskich kawiarniach w 1958. Pierwszego nagrania dokonał w 1960 (w języku angielskim). Pierwsze koncerty zagraniczne odbył w Polsce z Jazzową Orkiestrą Czechosłowackiego Radia w 1963. W tym samym roku został członkiem teatru (kabaretu) Semafor, gdzie nagrał też piosenkę Oči má sněhem zaváté (Oczy ma śniegiem zawiane), którą napisali Jiří Suchý i Jiří Šlitr, członkowie tego teatru. W 1967 wydał pierwszą płytę w niemieckiej wytwórni Deutsche Grammophongesellschaft.

W 1967 roku przebywał na rocznym kontrakcie artystycznym w Las Vegas, co było początkiem jego światowej kariery, a rok później reprezentował Austrię podczas 13. Konkursu Piosenki Eurowizji z utworem „Tausend Fenster”, z którym zajął 13. miejsce[1].

W 1971 przebywał na półrocznej emigracji w Niemczech Zachodnich. Władze komunistyczne niepokoiły się wiedząc, że jego emigracja miałaby negatywny wpływ na "normalizację" po Praskiej wiośnie. Gott zdecydował się powrócić do kraju głównie ze względu na swych rodziców. Wystąpił na festiwalu sopockim w 1964 roku wykonując po polsku piosenkę Kot Teofil (III nagroda). Później – w latach 1970, 1975, 1986 i 2006 – występował już jako gwiazda. W 1969 przerwał protest po radzieckiej inwazji na Czechosłowację, wystąpił z długim recitalem i wykonał kilka piosenek. Wykonywał też w konspiracji w 1977 utwór Mój brat Jan ku czci Jana Palacha.

Tworzył między innymi piosenki pop, operowe i operetkowe arie, adaptacje klasycznych pieśni, narodowych i ludowych piosenek (folklor), aranżacje melodii z musicali i country. Szczególnie znane jest jego wykonanie arii z WestSide StoryMaria. Wykonał lub adaptował w języku czeskim wiele światowych przebojów min. El Condor pasa, By the rivers of Babylon, Hot Stuff. W 2008 stworzył duet z niemieckim raperem Bushido w utworze "Für immer jung", a w 2009 podczas koncertu w Pradze wystąpił wraz z zespołem Alphaville w utworze Forever Young. Koncertował w Kanadzie, Izraelu, Rosji, Niemczech oraz odbył swoje kolejne długie tournée po Czechach.

Gottland - muzeum Karela Gotta w Jevanach

Koncerty[edytuj]

Poza Albanią i Skandynawią występował we wszystkich krajach Europy, a także w Ameryce Północnej i Południowej, Azji (Japonia) i w Australii. Występował w setkach telewizyjnych show – swoich i jako gość (m.in. Gilbert Becaud Show, Nashville Country Music Festival, Europarty, Rudi Carell Show, James Last Show, Ein Kessel Buntes, Helena Vondráčková v Lucerne).

Płyty[edytuj]

Szacuje się, że sprzedał od 30 do 100 milionów płyt. Wiadomo, że w Czechach i na Słowacji sprzedano około 15 milionów, za co otrzymał diamentową płytę Supraphonu – Diamentową płytę światowej wytwórni fonograficznej Universal Music Group otrzymała w Czechach jedynie Helena Vondráčková, która sprzedała więcej płyt za granicami Czech jak i w samych Czechach. Jego najbardziej znane płyty zostały nagrane w języku niemieckim i czeskim, chociaż niektóre wykonał po angielsku, rosyjsku i włosku.

Najważniejsze nagrody[edytuj]

Malarstwo[edytuj]

Karel Gott od lat również maluje i wystawia swoje obrazy.

Odznaczenia[edytuj]

Przypisy

  1. Eurovision Song Contest 1968 (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv. [dostęp 2014-06-08].
  2. Odznaczeni Medalem za Zasługi (od 1994) (cz.). Pražský hrad (www.hrad.cz). [dostęp 3 sierpnia 2010].

Linki zewnętrzne[edytuj]