Szumawa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Szumawa
Ilustracja
Megaregion Pozaalpejska Europa Środkowa
Prowincja Masyw Czeski
Podprowincja Kraina Szumawska
Makroregion Szumawa
Mezoregion Szumawa
Położenie Szumawy na mapie Czech

Szumawa (czes. Šumava, niem. Böhmerwald, w Bawarii też Hinterer Bayerischer Wald) – pasmo górskie położone na pograniczu Czech, Niemiec i Austrii. Najwyższym szczytem jest położony po stronie niemieckiej Großer Arber (1457 m n.p.m.), najwyższym szczytem po stronie czeskiej i austriackiej jest graniczny wierzchołek Plechý/Plöckenstein (1378 m n.p.m.). Po niemieckiej i austriackiej stronie pasmo nosi nazwę Böhmerwald co oznacza dosłownie „Las Czechów”. W Bawarii używa się też określenia Tylny Las Bawarski (Hinterer Bayerischer Wald).

Stanowi południowo-zachodnie obrzeżenie Masywu Czeskiego oraz południwo- zachodnią część Krainy Szumawskej (czes. Šumavská subprovincie, niem. Böhmerwald-Subprovinz) i leży na przedłużeniu Lasu Czeskiego.

Na terenie Szumawy położony jest Park Narodowy Szumawa, a po niemieckiej stronie Park Narodowy Lasu Bawarskiego. Po II wojnie światowej teren gór i ich okolic został wyludniony po przesiedleniu ludności niemieckiej, następnie, z powodu bliskości granicy (żelazna kurtyna) był niedostępny dla turystów i zwykłych obywateli. Dopiero po 1989 roku udostępniono go dla turystyki (głównie pieszej i rowerowej).

Szumawa jest najwyższą częścią makroregionu o tej samej nazwie.

W Szumawie znajdują się źródła Wełtawy

Podział na terenie Czech[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • DEMEK, Jaromír; MACKOVČIN, Peter, a kolektiv. Zeměpisný lexikon ČR: Hory a nížiny. 2. vyd. Brno: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, 2006. 582 s. ​ISBN 80-86064-99-9​.