Tulipanowa rewolucja w Kirgistanie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zobacz też: Rewolucja w Kirgistanie.
Tulipanowa rewolucja w Kirgistanie
Ilustracja
Położenie Kirgistanu
Państwo  Kirgistan
Miejsca wystąpień Osz, Dżalalabad, Biszkek
Początek wystąpień 22 marca 2005
Koniec wystąpień 29 marca 2005
Przyczyny wystąpień autorytarne rządy w kraju, niezadowolenie z sytuacji materialnej, domniemane sfałszowanie wyborów parlamentarnych
Charakter wystąpień demonstracje, zamieszki
Rezultat wystąpień ucieczka z kraju prezydenta Askara Akajewa, upadek rządu Nikołaja Tanajewa, przejęcie władzy przez Koordynacyjną Radę Jedności Narodowej, Kurmanbek Bakijew wybrany nowym prezydentem kraju
brak współrzędnych

Tulipanowa rewolucja w Kirgistanie (zwana też migdałową) – wydarzenia z marca 2005, które nastąpiły w wyniku protestu kirgiskiej opozycji. Jej liderzy, wywodzący się spośród odsuniętych w poprzednich latach współpracowników prezydenta Askara Akajewa, domagali się jego ustąpienia i unieważnienia wyborów parlamentarnych z 27 lutego i 13 marca. Ich żądania były poparte opinią OBWE, która uznała, że wybory nie spełniały demokratycznych standardów. Skutkiem rewolucji było obalenie prezydenta Askara Akajewa. Jego następcą został Kurmanbek Bakijew.

Chronologia[edytuj | edytuj kod]

22 marca

W Oszu i Dżala Abadzie dochodzi do pierwszych manifestacji. Demonstranci zajmują siedzibę władz lokalnych w Oszu. Prezydent Kirgistanu na wniosek opozycji zarządził rewizję wyników wyborów, jednak szef Centralnej Komisji Wyborczej stwierdził w wydanym przez siebie oświadczeniu, że wybory przebiegały prawidłowo, a ich wynik jest prawomocny. Spowodowało to dalsze protesty. Akajew zadeklarował, że nie ma zamiaru użyć siły na dużą skalę wobec demonstrantów ani wprowadzać stanu wyjątkowego.

23 marca

Władze Kirgistanu zadeklarowały, że wybór nowego parlamentu był uczciwy. Natomiast prezydent Kirgistanu stwierdza, że protesty przeciwko jego rządom są częścią planowanego przewrotu, w związku z czym wprowadza na terenie całego kraju stan zagrożenia.

24 marca

Na ulicach stolicy Kirgistanu – Biszkeku, gromadzi się ponad 10 tysięcy ludzi. Dochodzi do starć zwolenników prezydenta z opozycją. Demonstranci zajmują główny budynek rządowy oraz siedzibę państwowej telewizji. Kilka godzin później Sąd Najwyższy Kirgistanu unieważnia wybory parlamentarne przeprowadzone w lutym i marcu 2005 roku. W tym samym czasie prezydent Akajew wraz z rodziną opuszcza Biszkek i udaje się do Kazachstanu. Do dymisji podał się dotychczasowy premier Nikołaj Tanajew. Tymczasowym prezydentem kraju został przewodniczący parlamentu Iszenbaj Kadyrbiekow. Funkcję nowego rządu będzie spełniać Koordynacyjna Rada Jedności Narodowej na czele z przywódcą dotychczas opozycyjnego Ludowego Ruchu Kirgistanu, Kurmanbekiem Bakijewem. Opozycja ogłosiła zwycięstwo „tulipanowej rewolucji”.

25 marca

Kirgiska opozycja usankcjonowała przejętą w wyniku bezkrwawego przewrotu władzę. Na pełniącego obowiązki prezydenta i premiera parlament Kirgistanu mianował Kurmanbeka Bakijewa, który sprawował funkcję premiera w latach 2000–2002. Obalony prezydent Kirgistanu, Askar Akajew w krótkim oświadczeniu oskarżył opozycję o dokonanie zamachu stanu i zapowiedział, że jego pobyt za granicą jest tymczasowy.

26 marca

Parlament w Biszkeku postanowił, że wybory prezydenckie w Kirgistanie odbędą się 26 czerwca. Rosyjska agencja Interfax podała, że odsunięty od władzy prezydent Kirgistanu Askar Akajew znajduje się już w Rosji.

27 marca

Kilkutysięczny tłum zwolenników obalonego prezydenta Akajewa pod przewodnictwem byłego ministra spraw wewnętrznych i szefa policji Kirgistanu Keneszbeka Duszebajewa w sobotę ruszył na stolicę, grożąc wybuchem wojny domowej, jednakże demonstranci nie uzyskali poparcia i rozeszli się po drodze.

28 marca

Pełniący obowiązki prokuratora generalnego Kirgistanu Azimbek Beknazarow poinformował, że obalony prezydent Askar Akajew jest w Kazachstanie i prowadzi z nowymi przywódcami rozmowy w sprawie swojej rezygnacji. Nowy parlament Kirgistanu zatwierdził prerogatywy pełniącego obowiązki prezydenta i premiera Kurmanbeka Bakijewa.

29 marca

Deputowani starego składu izby wyższej kirgiskiego parlamentu rozwiązali izbę, aby nie dopuścić do destabilizacji w kraju.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]