UCL School of Slavonic and East European Studies

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
UCL School of Slavonic and East European Studies
Ilustracja
Data założenia

1915

Typ

uczelnia publiczna

Państwo

 Wielka Brytania

Adres

16 Taviton Street, London, WC1H 0BW

Liczba pracowników

60[1]

Liczba studentów

700[2]

Rektor

Dr Robin Aizlewood

Położenie na mapie gminy Camden
Mapa konturowa gminy Camden, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „UCL School of Slavonic and East European Studies”
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa konturowa Wielkiej Brytanii, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „UCL School of Slavonic and East European Studies”
Położenie na mapie Anglii
Mapa konturowa Anglii, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „UCL School of Slavonic and East European Studies”
Położenie na mapie Wielkiego Londynu
Mapa konturowa Wielkiego Londynu, w centrum znajduje się punkt z opisem „UCL School of Slavonic and East European Studies”
Ziemia51°31′31,336″N 0°07′53,818″W/51,525371 -0,131616
Strona internetowa

UCL School of Slavonic and East European Studies (SSEES) (pol. Szkoła nauk słowiańskich i wschodnio-europejskich) – jest departamentem i częścią University College London. Budynek jest największym Brytyjskim centrum nauk i badań Europy Środkowej, Wschodniej, Południowo-Wschodniej, jak i także Rosji[3]. Szkoła oferuje naukę historii, polityki, literatury, socjologii, ekonomii i języków z wybranych regionów.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Szkołę po raz pierwszy w 1915 roku otworzył Tomáš Garrigue Masaryk, który później został prezydentem Czechosłowacji. W 1999 roku szkoła została zintegrowana z University College London (UCL).

Prace badawcze[edytuj | edytuj kod]

Oprócz nauczania studentów studiów licencjackich i magisterskich, SSEES specjalizuje się w analizowaniu i rozpowszechnianiu informacji na temat zmian w regionach, jest organizatorem wszelakich konferencji, wykładów oraz seminariów. Szkoła zapewnia także ekspertyzę w swoich dziedzinach mogąc pełnić rolę doradczą dla rządu, mediów oraz instytucji publicznych i prywatnych.

Biblioteka[edytuj | edytuj kod]

Składająca się z około 357.000 woluminów książek, broszur i czasopism, biblioteka jest unikalna w odniesieniu do ilości publicznie dostępnego materiału badawczego i bogatej kolekcji gazet z regionów.

Biblioteka SSEES należy do najważniejszych źródeł prac badawczych na temat języków, ekonomii, polityki, geografii i historii krajów takich jak Rosja i wcześniejsze ZSRR, Polski, Słowacji, byłej Jugosławii, Węgry, Rumunia, Bułgaria, Grecja, Austria, Niemcy, Włochy, czy też Albania. Drugorzędnymi punktami zainteresowania biblioteki są zgromadzone materiały na temat byłego NRD (historii, politycznego i ekonomicznego życia) oraz historii Niemiec, Austrii, Serbołużyczanów i ogólnych dokumentów o tematyce słowiańskiej.

Znane osoby związane ze szkołą[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Zarchiwizowana kopia. [dostęp 2013-10-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-05-14)].
  2. Zarchiwizowana kopia. [dostęp 2013-10-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-04-17)].
  3. Komisja Europejska: Solidarity Partners. [dostęp 2013-10-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-07-25)].