Przejdź do zawartości

Roger Moorhouse

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Roger Moorhouse
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

14 października 1968
Stockport

Zawód, zajęcie

historyk, pisarz

Alma Mater

University of London

Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi RP
Strona internetowa

Roger Moorhouse (ur. 14 października 1968 w Stockport) – brytyjski historyk i pisarz specjalizujący się głównie w historii Polski, III Rzeszy oraz II wojny światowej.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodzony w Stockport, w hrabstwie Cheshire, abiturient Berkhamsted School. W 1990 rozpoczął studia historyczne i politologiczne w School of Slavonic and East European Studies (Szkole studiów nad Słowiańszczyzną i Europą Wschodnią) na University of London. W 1994 uzyskał tytuł magistra, następnie kontynuując edukację na uniwersytetach w Düsseldorfie i Strathclyde.

Jeszcze jako student Moorhouse rozpoczął współpracę z profesorem Normanem Daviesem, poszukując dla niego materiałów. Wniósł swój wkład w szereg nowszych publikacji znanego historyka, w tym między innymi Europę, Wyspy i Powstanie ’44. Kulminację współpracy stanowiła ich wspólna książka – opublikowana w 2002 i przetłumaczona na cztery języki historia Wrocławia (Mikrokosmos). Publikacja zebrała bardzo dobre recenzje w międzynarodowej prasie[1].

W 2006 ukazała się pierwsza samodzielna książka Moorhouse’a, pt. Polowanie na Hitlera, poświęcona szeregowi planowanych i podjętych zamachów na życie przywódcy III Rzeszy. Publikacja okazała się komercyjnym sukcesem i została przetłumaczona na wiele języków, w tym między innymi niemiecki, hiszpański, włoski, japoński oraz polski.

Kolejna książka Moorhouse’a – Stolica Hitlera – stanowi pracę z zakresu historii społecznej, poświęconą życiu w Berlinie podczas II wojny światowej. Publikacja, wydana w wersji oryginalnej w 2010, zebrała wiele pozytywnych recenzji, między innymi w „Financial Timesie”, „Daily Telegraph” oraz „American Spectator Magazine[2]. Nominowano ją również do nagrody historycznej Hessell-Tiltman Prize[3].

W 2014 ukazała się publikacja Rogera Moorhouse’a Pakt Diabłów. Sojusz Hitlera i Stalina. Choć w niektórych kręgach praca ta była krytykowana za rzekome umniejszanie zbrodni nazistowskich poprzez zestawienie ich ze zbrodniczą polityką sowiecką („The Guardian”)[4], większość krytyków, w tym „Wall Street Journal[5] i „The Daily Telegraph”, (Książka Roku 2014), wyraziła się o niej znacznie bardziej pozytywnie, podkreślając jej rzetelność historyczną i barwność języka.

Polskim wydawcą książek Rogera Moorhouse’a – podobnie jak Normana Daviesa – jest Społeczny Instytut Wydawniczy Znak.

Poza szeroką działalnością publicystyczną, Moorhouse często występuje jako ekspert w dziedzinie historii II wojny światowej, a szczególnie historii III Rzeszy. Przemawiał m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Książki w Edynburgu(inne języki) i Festiwalu Literatury w Bath(inne języki), a na zaproszenie Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych w Warszawie zasiadał w panelu ekspertów omawiających nowe wydanie Mein Kampf przez Instytut Historii Najnowszej (Institut für Zeitgeschichte) w Monachium. 

W roku akademickim 2016/2017 Moorhouse wykładał jako profesor wizytujący w Kolegium Europejskim na warszawskim Natolinie. Jest członkiem brytyjskiego Królewskiego Towarzystwa Historycznego.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

W 2020 odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej[6] za "przybliżanie losów Polski w czasie II wojny światowej anglojęzycznemu czytelnikowi" i "szerzenie wiedzy o Polsce za granicą". Odnaczenie, w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy, wręczył Ambasador RP w Londynie Arkady Rzegocki[7]

Publikacje w języku angielskim (jako autor i współautor)[edytuj | edytuj kod]

 • Roger Moorhouse, Norman Davies, Microcosm: Portrait of a Central European City (Cape, 2002)
 • Roger Moorhouse, Killing Hitler (Cape, 2006)
 • Roger Moorhouse, Berlin at War: Life and Death in Hitler's Capital 1939-1945 (Bodley Head, 2010)
 • Roger Moorhouse, The Devils' Alliance: Hitler's Pact with Stalin, 1939-1941 (Bodley Head, 2014)
 • Roger Moorhouse, The Third Reich in 100 Objects (Greenhill Books, 2017)
 • Roger Moorhouse, First to Fight: The Polish War, 1939 (Bodley Head, 2019)
 • Roger Moorhouse, The Forgers: The Forgotten Story of the Holocaust’s Most Audacious Rescue Operation (Bodley Head, 2004)[8]

Książki przetłumaczone na język polski[edytuj | edytuj kod]

 • Roger Moorhouse, Norman Davies, Mikrokosmos: Portret miasta środkowoeuropejskiego (Ossolineum, Znak, 2002)
 • Roger Moorhouse, Polowanie na Hitlera (Znak, 2006)
 • Roger Moorhouse, Stolica Hitlera. Życie i śmierć w wojennym Berlinie (Znak, 2011)
 • Roger Moorhouse, Pakt diabłów. Sojusz Hitlera i Stalina (Znak Horyzont, 2015)
 • Roger Moorhouse, Trzecia Rzesza w 100 przedmiotach (Znak, 2018)
 • Roger Moorhouse, Polska 1939: Pierwsi przeciw Hitlerowi (Znak, 2019)
 • Roger Moorhouse, Paszporty życia. Polscy dyplomaci, fałszywe dokumenty i tajna misja, która ocaliła tysiące Żydów (Znak, 2024)[9]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Zob. np. Richard Butterwick, Review of Microcosm, „English Historical Review”, 1 lipca 2004, s. 743.
 2. Zob. np. Andrew Roberts, Battle for Berlin, „Financial Times”, 7 sierpnia 2010.
 3. Zob. English Pen.
 4. Richard J. Evans, The Devils' Alliance: Hitler's Pact with Stalin, 1939-1941 – review [online], the Guardian, 6 sierpnia 2014 [dostęp 2016-06-23].
 5. Book Review: ‘The Devils’ Alliance’ by Roger Moorhouse - WSJ [online], online.wsj.com [dostęp 2020-07-09] (ang.).
 6. M.P. z 2020 r. poz. 688
 7. Roger Moorhouse odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP za rozpowszechnianie wiedzy o polskiej historii w Wielkiej Brytanii - Polska w Wielkiej Brytanii - Portal Gov.pl [online], Polska w Wielkiej Brytanii [dostęp 2024-03-13] (pol.).
 8. The Forgers: The Forgotten Story of the Holocaust’s Most Audacious Rescue Operation | Roger Moorhouse [online], Lubimyczytać.pl [dostęp 2024-02-21] (pol.).
 9. Paszporty życia. Polscy dyplomaci, fałszywe dokumenty i tajna misja, która ocaliła tysiące Żydów | Roger Moorhouse [online], Lubimyczytać.pl [dostęp 2024-02-21] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]