Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, UFG – instytucja powołana w 1990 w wyniku rozwoju rynku ubezpieczeń w Polsce.

Działalność[edytuj | edytuj kod]

Zadaniem funduszu jest wypłacanie odszkodowań i świadczeń z tytułu obowiązkowych ubezpieczeń OC posiadaczy pojazdów mechanicznych i rolników posiadających gospodarstwa rolne, gdy sprawca nie zawarł umowy ubezpieczenia (szkoda na mieniu i osobie) lub nie został zidentyfikowany (szkoda na osobie). W 2012 roku odszkodowania wypłacone przez UFG ofiarom tych wypadków wynosiło prawie 70 mln złotych[1].

Fundusz zaspokaja także roszczenia osób uprawnionych w przypadku ogłoszenia upadłości albo oddalenia wniosku o ogłoszenie upadłości zakładu ubezpieczeń lub umorzenia postępowania upadłościowego, jeżeli majątek dłużnika nie wystarcza nawet na zaspokojenie kosztów postępowania upadłościowego albo w przypadku zarządzenia likwidacji przymusowej zakładu ubezpieczeń, jeżeli roszczenia osób uprawnionych nie mogą być pokryte z aktywów stanowiących pokrycie rezerw techniczno-ubezpieczeniowych. Z obowiązkowych ubezpieczeń odpowiedzialności cywilnej UFG wypłaca 100% należnych odszkodowań i świadczeń, a z umów ubezpieczenia na życie w wysokości 50% wierzytelności, nie więcej jednak niż kwotę stanowiącą równowartość 30 tys. euro.

Fundusz jest organem uprawnionym do kontroli spełnienia obowiązku ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych i OC rolników. Podstawę działania UFG stanowi ustawa z dnia 22 maja 2003, Dz.U. 2003 nr 124 poz. 1152[2], o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Prezesem Zarządu UFG od czerwca 2008 jest Elżbieta Wanat - Połeć[3]

Fundusz prowadzi bazę danych Ośrodka Informacji (OI UFG), która zawiera informacje o wszystkich sprzedanych polisach komunikacyjnych OC. Dzięki tej bazie za darmo, znając numer rejestracyjny lub numer VIN pojazdu oraz datę zdarzenia, można sprawdzić, czy pojazd sprawcy ma wykupione ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Dane w bazie UFG dotyczą kierujących pojazdami biorących udział w zdarzeniu (zarówno właścicieli pojazdów jak i sprawców wypadków)[4].

Siedziba UFG mieści się w Warszawie, przy ul. Płockiej 9/11[5].

Przypisy

  1. Nowy przewodniczący Rady UFG - PRNews.pl (Dostęp: 2013-06-20)
  2. Ustawa w ISAP
  3. Zarząd UFG
  4. Zuzanna Reda-Jakima. Sposób na tańszą polisę dla flot. „Rzeczpospolita. ekonomia & rynek; B9”, 2012.10.29. 
  5. Kontakt - Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]