Ulica Głęboka w Lublinie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
POL Lublin COA 1.svg Lublin
Ulica Głęboka
Konstantynów, Wieniawa, Rury, Śródmieście
Długość: 2530m
Pomnik Katyński.jpg
Przebieg
Ikona ulica.svg ul. Nałęczowska
Ikona ulica skrzyżowanie.svg światła 0m Al. Kraśnicka
Ikona ulica skrzyżowanie.svg światła 670m ul. Wileńska, ul. L. Pagi
Ikona ulica z lewej.svg 890m ul. Czwartaków
Ikona ulica z prawej.svg światła 1270m ul. Filaretów
Ikona ulica z lewej.svg światła 1480m ul. J. Sowińskiego
Ikona ulica z lewej.svg 1860m ul. H. Raabego
Ikona ulica z lewej.svg 2160m ul. H. Wiercieńskiego
Ikona ulica skrzyżowanie.svg światła 2530m ul. Nadbystrzycka, ul. G. Narutowicza
Ikona ulica.svg ul. Muzyczna
Położenie na mapie Lublina
Mapa lokalizacyjna Lublina
ulica Głęboka
ulica Głęboka
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
ulica Głęboka
ulica Głęboka
Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa lokalizacyjna województwa lubelskiego
ulica Głęboka
ulica Głęboka
Ziemia51°14′37,5″N 22°32′07,3″E/51,243758 22,535361

Ulica Głęboka w Lublinie – jedna z ważniejszych arterii Lublina łącząca al. Kraśnicką oraz Konstantynów z ul. Narutowicza w Śródmieściu. Ulica stanowi północną granicę osiedla LSM (dzielnicy Rury) i południową granicę osiedla Miasteczka Akademickiego (dzielnica Wieniawa), a także południową granicę Śródmieścia. Długość trasy to 2,5 km.

Ulica na odcinku od al. Kraśnickiej do ul. Sowińskiego jest dwujezdniowa, natomiast w dalszej części zwęża się do jednopasmowej. Na odcinku od ul. Narutowicza do ul. Sowińskiego stanowi fragment obwodnicy śródmiejskiej Lublina.

Historia ulicy[edytuj | edytuj kod]

Nazwę "ulica Głęboka" datuje się na lata 20 XX wieku, która swą nazwą obejmowała odcinek obecnej ulicy Gabriela Narutowicza do obecnej stacji transformatorowej w pobliżu ulicy Lesława Pagi. Ówczesna droga była drogą polną biegnącą wśród wąwozu. Po wojnie droga została wzmocniona o kocie łby.

W okresie PRL od połowy lat 60 XX wieku do 1993r. ulica miała nazwę "Aleje PKWN". Po 1993 roku były plany zmiany części ulicy między al. Kraśnicką a Sowińskiego na ulicę Katyńską (za czasów prezydenta Adama Wasilewskiego) i w 2014 roku na Aleje Ofiar Komunizmu. Wszystkie projekty zmian nazwy zostały zarzucone po silnych protestach mieszkańców Lublina.

Zasadnicza rozbudowa ulicy Głębokiej nastąpiła w latach 50 i 60 XX wieku, kiedy powstawało osiedle oraz zabudowania uniwersyteckie na odcinku od Narutowicza do Raabego. Charakterystyczne ośmiopiętrowe wieżowce (projektu inż. Janusza Ingardena) oraz szeroki budynek mieszalny (zwyczajowo zwanym "Pekinem") powstały w zamyśle urbanistycznym Anny Łady oraz Stanisława Króla. Samowystarczalny teren mieszkalny został zagospodarowany wśród zieleni będąc przykładem ciekawej formy architektury modernistycznej. Aleje PKWN do transformacji ustrojowej (1989r.) należały do prestiżowych ulic w Lublinie.[1]

Wieżowce przy ulicy Głębokiej widok z budynku mieszkalnego "Pekin"

Po transformacji ustrojowej teren znacząco podupadł zatracając swoje dotychczasowe znaczenie prestiżowej alei. Dopiero po wejściu Polski do struktur Unii Europejskiej (po 2004 roku), budynki dzięki unijnym wsparciom powoli zmieniały elewację z szarych płyt ceramiczno-azbestowych (eternit) na styropianowe (otynkowane i zamalowane ciepłymi barwami). Jednakże największy przełom rewitalizacji osiedla nastąpił po utworzeniu po 2009 roku w Lublinie 2 jednostek pomocniczych, dzielnicy Rury oraz Śródmieście, które dzięki przyznawanym rezerwom celowym systematycznie teren jest przystosowywany do współczesnych wymaganych warunków (wymiana zniszczonych płyt chodnikowych, na kostkę brukową, ekologiczne place zabaw, wymiana starych ulicznych słupów i opraw oświetleniowych itp.).[2]

Ulica Głęboka na odcinku od ul. Sowińskiego do ul. Narutowicza miała przejść gruntowną przebudowę, która miała polegać na poszerzeniu ulicy do 4 pasów ruchu z pasem zieleni pośrodku wraz z przejściami podziemnymi (Inwestycja uwzględniałaby wycięcie 136 drzew spośród 155 i likwidacji 1000m2 żywopłotów i trawników). Przebudowa została skutecznie oprotestowana przez mieszkańców punktowców (słynne wieżowce projektu krakowskiego projektanta Janusza Ingardena (twórcy m.in. również Hotelu 'Victoria' w Lublinie) i Urząd Miasta w połowie stycznia 2011 r. wycofał oraz anulował projekt poszerzenia ulicy Głębokiej. Obecnie planuje się wyremontować ten odcinek ulicy zachowując jej obecny charakter (zieleń oraz szerokości ulicy) dodając ewentualnie jedynie pasy rowerowe i lewoskręty. Remont miałby się wiązać z inwestycją przedłużenia ulicy Muzycznej do ulicy Krochmalnej.[3][4]

Do końca 2013 roku planowano wybudować wiadukt nad Głęboką przy Filaretów/Sowińskiego, która miała ułatwić dojazd między Czechowem a LSMem. Projekt porzucono na rzecz poszerzenia ulicy Sowińskiego. Trwają konsultacje społeczne na ten temat.[5]

W związku z planowaną budową Dworca Metropolitalnego w pobliżu dworca PKP Lubelski Ratusz zapowiedział przedłużenie ulicy Głębokiej do Alei „Solidarności”. Budowa tego odcinka powinna zakończyć się ok. 2022 roku.

Instytucje przy Głębokiej[edytuj | edytuj kod]

Zieleń i charakterystyczne miejsca[edytuj | edytuj kod]

Jadąc od alei Kraśnickiej do ulicy Narutowicza:

 • Osiedle Słowackiego, Mickiewiczowskie oraz Piastowskie LSM
 • Pomnik ofiar Katynia (róg Głębokiej/Pagi)
 • Stacja transformatorowa
 • Centrum Naukowe UMCS i akademiki przy Langiewicza
 • Park Akademicki przy UMCS (dawny Ogród Botaniczny)
 • Kampus uniwersytecki (UMCS, UP)
 • Stacja benzynowa ORLEN
 • Pływalnia UP
 • Skwer im. Ofiar Wołynia (róg Głębokiej/Raabego)
 • Budynki Uniwersytetu Przyrodniczego (Centrum Innowacyjno-Wdrożeniowy Nowych Technik i Technologii w Inżynierii Rolniczej oraz klinika weterynaryjna)
 • Osiedle przy Głębokiej i Wiercieńskiego oraz przyosiedlowe skwery (charakterystyczne wieżowce inż. Ingardena, budynek mieszkalny z pasażem handlowym z lat 90 i mrówkowiec "Pekin")

Komunikacja miejska[edytuj | edytuj kod]

Trakcje trolejbusowe na Głębokiej należą do najstarszych, zwłaszcza na jej węższym odcinku (powstały w 1963 roku). W 2007 i 2012 roku powstały nowe linie sięgające do ulicy Wileńskiej[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]