Lubelska Spółdzielnia Mieszkaniowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mozaika z potłuczonej porcelany przedstawiająca żółty samochód, Fiata 126p. Samochód ukazany jest bokiem i zwrócony jest w lewo. Mozaika znajduje się na ścianie budynku pokrytej częściowo napisami graffiti. Na górnej części mozaiki z przodu dachu samochodu znajduje się mały napis: Lubelskie Klasyki Nocą.
Mozaika wykonana na terenie LSM przy ulicy Balladyny przez Społeczną Pracownię Mozaiki[1]
Z prawej strony widać fragment wiaduktu z barierką i ulicą. Wiadukt znajduje się nad wąwozem. Wzdłuż wąwozu po jego dnie biegnie ścieżka dla rowerów i chodnik wzdłuż którego znajdują się ledwo widoczne czarne latarnie. Obok wiaduktu po prawej stronie stoją betonowe podpory składające się filarów połączonych po trzy poziomymi belkami z których wystają fragmenty zardzewiałego zbrojenia. Niebo jest zachmurzone w oddali widać kilka wysokich bloków i wiele niższych a także drzewa pokryte liśćmi. Dno wąwozu w większości pokrywa trawa,są też pojedyncze krzewy.
Widok z ulicy Filaretów na umieszczoną na dalszym planie dzielnicę LSM

Lubelska Spółdzielnia Mieszkaniowa (LSM) – spółdzielnia mieszkaniowa z siedzibą w Lublinie, będąca właścicielem terenów mieszkalnych i bloków położonych na południowy zachód od centrum miasta. Powstała 25 kwietnia 1957 r.[2] Powierzchnia gruntów należących do spółdzielni to ok. 120 hektarów z czego tereny zielone 65 hektarów[2].

Do Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej należy siedem osiedli wyodrębnionych administracyjnie i finansowo: os. Piastowskie, os. im. A. Mickiewicza, os. im. J. Słowackiego, os. im. Z. Krasińskiego, os. im. H. Sienkiewicza, os. im. B. Prusa i os. im. M. Konopnickiej[2], zaś nazwy ulic danego osiedla są związane tematycznie z jego nazwą czy postacią patrona. Zabudowę tworzą przede wszystkim budynki o przeznaczeniu mieszkalnym[2]. W 212 budynkach mieszkalnych należących do spółdzielni znajdują się ponad 13 tysięcy mieszkań[3].

Od północy do terenów należących do Spółdzielni przylega Miasteczko Akademickie, a od południa – Czuby. Po wschodniej stronie Spółdzielni ma swoją siedzibę Politechnika Lubelska.

23 lutego 2006 prawie cały obszar spółdzielni został włączony w skład nowej dzielnicy administracyjnej Rury[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Kacper Sulowski, Niesamowicie kolorowe mozaiki na osiedlu. Zrobili je za darmo, lublin.wyborcza.pl, 26 marca 2016 [dostęp 2020-03-16].
  2. a b c d O Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, Lubelska Spółdzielnia Mieszkaniowa [dostęp 2020-03-10] (pol.).
  3. STAN ZASOBÓW LSM uwzględniający lokale posiadające odrębną własność, 31 grudnia 2018 [dostęp 2020-03-11] (pol.).
  4. Uchwała nr 903/XXXVIII/2006 Rady Miasta Lublin z dnia 23 lutego 2006 r.