Lublin Główny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Lublin (stacja kolejowa))
Lublin Główny
Obiekt zabytkowy nr rej. 81 WEZ Lublin 1974
Ilustracja
Budynek stacyjny od frontu (2015)
Państwo

 Polska

Województwo

 lubelskie

Miejscowość

Lublin

Lokalizacja

dzielnice Za Cukrownią i Dziesiąta

Zarządca

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Data otwarcia

1877 (modernizacja 1996–2004 oraz 2018-2021)

Poprzednie nazwy

Люблин (1877–1916)
Lublin (1916–2019)

Rodzaj

stacja

Liczba pasażerów (2021)

1,825 mln rocznie

Dane techniczne
Liczba peronów

5

Liczba krawędzi
peronowych

7

Kasy

T

Linie kolejowe
Schemat Lubelskiego Węzła Kolejowego
Schemat stacji
Położenie na mapie Lublina
Mapa konturowa Lublina, w centrum znajduje się punkt z opisem „Lublin Główny”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Lublin Główny”
Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa konturowa województwa lubelskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Lublin Główny”
Ziemia51°13′53″N 22°34′06″E/51,231389 22,568333
Portal Transport szynowy

Lublin Główny – najważniejsza stacja kolejowa na terenie Lublina. Według klasyfikacji PKP ma najwyższą kategorię Premium. Została wybudowana w latach 70. XIX wieku w ramach budowy Kolei Nadwiślańskiej. Stanowi węzeł kolejowy łączący linie do Dorohuska, Przeworska, Terespola i Warszawy[1]. W Lublinie mieszczą się następujące sekcje: Przewozy Regionalne, PKP Intercity i PKP Cargo.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Stacja znajduje się na południe od Starego Miasta, przy placu Dworcowym, na granicy dzielnic Za Cukrownią i Dziesiąta.

Przed dworcem znajdują się pętla komunikacji miejskiej oraz postój taksówek. W pobliżu stacji znajduje się również Dworzec Południowy PKS. Z jego bezpośrednich okolic odjeżdżają też autobusy i busy prywatnych przewoźników, między innymi do Biłgoraja, Bychawy, Krzczonowa, Żółkiewki, Zakrzówka i Świdnika. W sąsiedztwie dworca ma swoją siedzibę Lubelski Zakład Przewozów Regionalnych, a także Urząd Pocztowy Lublin 2.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Plan Lublina z 1875. W dolnym lewym rogu widoczny Dworzec Kolei

XIX wiek[edytuj | edytuj kod]

Lubelski dworzec główny mieści się w zabytkowym budynku wzniesionym w 1877 w ramach budowy Kolei Nadwiślańskiej łączącej Warszawę z Kowlem. Zanim jednak poprowadzono tory przez Lublin, należało uzgodnić przyszłą lokalizację dworca, a spory o to, gdzie ma się on znajdować, trwały ponad 10 lat. Pierwotnie proponowano budowę na północ od Lublina, od strony Lubartowa, w okolicach ówczesnych wsi Ponikwoda i Tatary. W 1863 inżynier gubernialny Feliks Bieczyński przedstawił argumenty za ulokowaniem stacji na południe od miasta, na gruntach Bronowic[2]. Ostatecznie zwyciężyła druga koncepcja i przystąpiono do budowy na przedmieściu Piaski[3].

Budowę rozpoczęto 10 sierpnia 1875[4]. Dworzec zaprojektował Witold Lanci, budowniczy Towarzystwa Kolei Nadwiślańskiej[5]. Kolej budowali robotnicy z guberni kałuskiej[4]. W marcu 1877 do dworca były już doprowadzone wszystkie tory, wybudowano także niezbędne mosty i przejazdy. Wkrótce rozpoczęły się testy, a pierwsze próbne pociągi zaczęły przyjeżdżać do miasta. Dworzec został otwarty 30 sierpnia 1877[6]. Lokalna prasa podkreślała wagę tego wydarzenia. Rzeczywiście, wpięcie Lublina do siatki kolejowej przyśpieszyło rozwój gospodarczy i urbanistyczny Lublina[4]. Krytykowano jednak rozmiary budynku dworca – według „Gazety Lubelskiej” był on zbyt mały[3].

Podróż do Warszawy według ówczesnego rozkładu jazdy trwała 7 godzin. Pociąg osobowy jechał z prędkością 35 wiorst na godzinę (37,3 km/h). Pociągami można było podróżować w trzech klasach: za trzecią, najtańszą klasę, jadąc do Warszawy trzeba było zapłacić 2 ruble i 4 kopiejki, a za klasę pierwszą płacono 4 ruble i 89 kopiejek. Odjazd pociągu ogłaszany był trzema dzwonkami[3].

W latach 1893–1894 przeprowadzono pierwszą rozbudowę dworca. Dobudowano skrzydło zachodnie, powiększając budynek o ok. 100 m2. Przed budynkiem, w miejscu nasadzeń i trawników, utworzono wtedy brukowany plac[4]. 28 marca 1898 otwarto linię kolejową przez Łuków do Brześcia. Przebudowano także most na Bystrzycy, dzięki czemu prędkość pociągów wzrosła do 45 wiorst na godzinę[3].

XX wiek[edytuj | edytuj kod]

Budynek dworca przeszedł przebudowę w latach 1924–1925, zgodnie z eklektycznym projektem arch. Jerzego Müllera[3] (inż. Romualda Millera[4]). Dalsze modernizacje miały miejsce w latach 1967 oraz 1984–1986[7]. W 1974 wpisano go do rejestru zabytków[5].

Od 16 do 19 lipca 1980 lubelscy kolejarze uczestniczyli w strajkach nazwanych Lubelskim Lipcem 1980[5]. Wydarzenia te upamiętnia „Krzyż kolejarskiej niedoli” stojący obok lokomotywowni, skonstruowany z białych szyn[7].

 Ta sekcja jest niekompletna. Jeśli możesz, rozbuduj ją.

XXI wiek[edytuj | edytuj kod]

W 2004 otwarto odnowiony i zmodernizowany gmach dworca, z nowo wybudowaną częścią wschodnią.

Od 2018 stacja przechodzi jeden z największych remontów w swojej historii[8]. Zmodernizowano wiadukt kolejowy nad ulicą Kunickiego. Przejście podziemne zostało przebudowane i przedłużone do skweru przy ulicy Kunickiego. Wszystkie perony przechodzą remont. Peron pierwszy jest przedłużany w kierunku Chełma, powstają przy nim nowe krawędzie peronowe, skąd będą odjeżdżać pociągi na lotnisko i do Lubartowa. Tereny przydworcowe zostały zagospodarowane i przeszły rewitalizację. Prace zostały zakończone w 2021 r. Stacja nie posiada wyświetlaczy peronowych SDIP, które według informacji dostarczonych przez PKP PLK S.A. mają zostać założone w 2023 r. Spółka jest w trakcie przygotowywania dokumentów przetargowych[9].

26 kwietnia 2019 Rada Miasta Lublin, na wniosek PKP PLK i Ministra Infrastruktury, opowiedziała się w głosowaniu za zmianą nazwy stacji na „Lublin Główny[10][11]. Nowa nazwa obowiązuje od 15 grudnia 2019[12].

Infrastruktura[edytuj | edytuj kod]

Dworzec[edytuj | edytuj kod]

Hala główna dworca (2015)
Wyjście na perony (2015)

Budynek dworca i perony znajdują się w pobliżu wschodniego końca terenu stacyjnego, przy placu Dworcowym, na granicy dzielnic administracyjnych Za Cukrownią i Dziesiąta[13]. Główna hala dworca mieści okienka kasowe, posterunek SOK, przechowalnię bagażu, punkty gastronomiczne i kiosk. W przejściu łączącym nową część z główną halą umieszczono poczekalnię. Po remoncie zlikwidowano antresolę mieszczącą punkty usługowe. Piętro istnieje natomiast w nowo wybudowanej części. Z hali istnieje bezpośrednie przejście na peron 1. Przejście podziemne łączy front dworca z peronami i ul. Kunickiego[1]. Budynek dworca znajduje się na liście Wojewódzkiej Ewidencji Zabytków[14][15].

Perony[edytuj | edytuj kod]

Perony
Peron 1 od strony peronu drugiego (2015)
Zmodernizowany peron 1 od strony dworca (2021)
Zmodernizowane perony 1 i 2. Widoczny pociąg IC 6228 Fredro relacji Wrocław Gł. – Lublin Gł.
Tymczasowy peron 4 (2021)

Stacja posiada pięć peronów, przy czym peron 1 przylega bezpośrednio do budynku dworca, 2 i 3 są wyspowe, a 1b i 1a zakończone kozłem oporowym[16].

 • Peron 1 (tor 52) – przylegający tor przelotowy obsługuje ruch ze wschodu (Chełm/Zamość/Kijów) w kierunku Warszawy oraz pociągi wyjeżdżające z Lublina. Głównie obsługuje długie składy dalekobieżne[17].
 • Peron 1a (tor 82) – peron z przylegającym torem oporowym. Stanowi on zachodnią część peronu 1, do którego przylega, służy do wyprawiania pociągów pasażerskich w kierunku Dęblina i Warszawy[17].
 • Peron 1b (tor 54) – peron przylegający do peronu pierwszego od strony wschodniej, z torem oporowym utworzonym na bazie nieużywanej bocznicy pocztowej. Obsługuje on głównie ruch pociągów osobowych w kierunku Portu Lotniczego (przystanek Lublin Airport), Chełma, Lubartowa, Parczewa i Zamościa[17], w przyszłości także dalej na północ województwa.
 • Peron 2 – obsługuje głównie ruch dalekobieżny, przede wszystkim pociągi w kierunku wschodnim, oraz dłuższe składy wyjeżdżające z Lublina, jak i pociągi w kierunku Portu Lotniczego Lublin.
 • Peron 3, o skróconej długości. Oba tory przy peronie służą krótszym składom, głównie regionalnym pociągom do Dęblina, Stalowej Woli, Rzeszowa i Chełma oraz na lotnisko, w przeszłości także – Łukowa. Peron trzeci jest również wykorzystywany do obsługi krótszych składów dalekobieżnych, głównie przyjazdy.
 • Peron 4 (zamknięty) – wybudowano również tymczasowy peron 4 (tor 113). Został zamknięty wraz ze zmianą rozkładu jazdy w grudniu 2020 roku, a następnie rozebrany[18].

Pozostała infrastruktura[edytuj | edytuj kod]

Na stacji w Lublinie działa lokomotywownia (dawniej: parowozownia) ze sprawną obrotnicą, istnieje także spora liczba torów postojowych dla składów pasażerskich i EZT (grupa postojowa). Stacja Lublin Główny jest wyposażona w semafory świetlne, obsługiwana zaś przez nastawnie LbA (najbardziej na zachód; grupa postojowa), LbB i LbC (po wschodniej stronie stacji). Od strony wschodniej stacji powstała nastawnia Lokalnego Centrum Sterowania (LCS) w Lublinie. Obsługiwać ma ona wszystkie grupy stacji Lublin Główny, oraz stacje Lublin Północny, Motycz, Sadurki i Nałęczów[19].

Na terenie stacji znajdują się dwa (niesprawne) żurawie wodne wykorzystywane niegdyś do naboru wody przez parowozy. Regularny ruch parowozowy został zawieszony na terenie stacji Lublin Główny w 1988[20]. W Lublinie stacjonowały głównie Pt47, Ty2 i Ol49.

W bezpośrednim sąsiedztwie dworca powstaje nowy dworzec autobusowy, który wraz ze stacją Lublin Główny będzie częścią Zintegrowanego Intermodalnego Dworca Metropolitalnego w Lublinie – centrum komunikacyjnego obejmującego transport kolejowy i autobusowy. Umożliwi to podróżnym łatwe przesiadki między dwoma środkami transportu[21][22].

Ruch pociągów[edytuj | edytuj kod]

Rozkład jazdy z 1936

Ruch towarowy w Lublinie jest obsługiwany głównie przez stację Lublin Tatary, stąd dla stacji Lublin Główny ma on mniejsze znaczenie.

Na stacji zatrzymują się/kończą i rozpoczynają bieg pociągi osobowe w kategorii Regio (R), oraz dalekobieżne (ekspresowe[23] i pospieszne) pod markami InterCity (IC) i Twoje Linie Kolejowe (TLK).

Ze stacji Lublin Główny biegną linie kolejowe w kierunkach:

 1. Warszawa Wschodnia przez Nałęczów, Puławy Miasto i Dęblin. W Dęblinie odgałęzienie w kierunku stacji Radom Główny, Skarżysko-Kamienna, Kielce przez Pionki,
 2. Przeworsk przez Lublin Zemborzyce, Niedrzwicę, Wilkołaz, Kraśnik, Rzeczycę, Zaklików, Stalową Wolę Rozwadów i Leżajsk
 3. przejście graniczne Dorohusk (i dalej Jahodyn, Kyiv-Pasazhyrskyi) przez Lublin Północny, Świdnik, Rejowiec, Chełm
 4. Świdnik przez stację towarową Lublin-Tatary
 5. Łuków przez Lubartów, Parczew, Radzyń Podlaski – ruch pociągów osobowych został przywrócony do Parczewa, dalej nadal nieczynny. Do Łukowa dojazd zapewniają jedynie pociągi pospieszne Lublin – Warszawa (w Łukowie łączy się z linią z Warszawy do Terespola).

Pasażerowie[edytuj | edytuj kod]

W latach 2017–2021 stacja zanotowała następujące wskaźniki wymiany pasażerskiej:

 • 2017 – 2,26 mln osób (6,2 tys. dziennie), 38. miejsce w Polsce[24],
 • 2018 – 1,86 mln osób (5,1 tys. dziennie), 51. miejsce w Polsce[24],
 • 2019 – 1,9 mln osób (5,2 tys. dziennie), 55. miejsce w Polsce[24],
 • 2020 – 1,28 mln osób (3,5 tys. dziennie), 51. miejsce w Polsce[24],
 • 2021 – 1,83 mln osób (5 tys. dziennie), 40. miejsce w Polsce[25].

Pomniki i tablice pamiątkowe[edytuj | edytuj kod]

Lubelskie maszyny zachowane jako pomniki[edytuj | edytuj kod]

Pt47-157
 • Pt47-157 na grupie postojowej stacji Lublin Główny, przy hali Polregio (odstawiony w 1983) z mini-muzeum poświęconym historii lokomotywowni Lublin,
 • Pt47-13 lokomotywownia PKP Cargo w Krakowie Płaszowie,
 • Pt47-93 ekspozycja Skansenu Taboru Kolejowego Zduńska Wola Karsznice, ul. Kolejowa 6,
 • Pt47-104 Muzeum Kolejnictwa w Warszawie,
 • Pt47-152 ekspozycja Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce,
 • Ty2-949 ekspozycja Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku, Jaworzyna Śląska, ul. Towarowa 4,
 • Ol49-8 pomnik przy stacji kolejowej w Przeworsku.
  ED161-008 przy peronie 1A z pociągiem ekspresowym IC 2622 Baczyński rel. Lublin Gł. – Wrocław Gł. (lipiec 2022)

Tablice pamiątkowe[edytuj | edytuj kod]

Widok na grupę postojową stacji

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b Autor: Przednia Platforma Tramwaju, Stacje kolejowe Polski - Lublin [dostęp 2021-01-20].
 2. Lublin - Dworzec PKP Lublin Główny - stare zdjęcia, mapa, fotopolska.eu [dostęp 2021-01-20].
 3. a b c d e Kolej żelazna w Lublinie do II wojny światowej - Leksykon - Teatr NN, teatrnn.pl [dostęp 2020-12-29] (pol.).
 4. a b c d e Dworzec kolejowy w Lublinie - Leksykon - Teatr NN, teatrnn.pl [dostęp 2020-12-29] (pol.).
 5. a b c Dworzec kolejowy w Lublinie - Lublin Fotografia - Teatr NN, teatrnn.pl [dostęp 2020-12-29] (pol.).
 6. EliS: Kolej żelazna w Lublinie. [w:] Magiczny Lublin [on-line]. www.magiczny-lublin.pl, 29 sierpnia 2007. [dostęp 2007-02-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (7 maja 2008)]. (pol.).
 7. a b Kolej i dworzec PKP, encyklopedialublina.pl [dostęp 2020-12-30].
 8. Ogólnopolska Baza Kolejowa, www.bazakolejowa.pl [dostęp 2021-01-20] (pol.).
 9. Dominik Smaga, Lubelski dworzec dostanie wyświetlacze, Dziennik Wschodni, 11 sierpnia 2022 [dostęp 2022-08-08] (pol.).
 10. Dworzec kolejowy Lublin zmieni nazwę. Radni poparli projekt. wlubelskim.pl, 2019-04-26. [dostęp 2019-04-26]. (pol.).
 11. Stacja kolejowa Lublin zmieni nazwę. dziennikwschodni.pl, 2019-04-22. [dostęp 2019-04-26]. (pol.).
 12. Dominik Smaga, Stacja Lublin zmienia nazwę od niedzieli. A pociągi do Warszawy wracają na trasę przez Puławy, Dziennik Wschodni, 11 grudnia 2019 [dostęp 2019-12-15] (pol.).
 13. Dworzec PKP / lublin.eu - oficjalny portal miasta Lublin, www.lublin.eu [dostęp 2021-01-20].
 14. Wykaz Wojewódzkiej Ewidencji Zabytków - Miasto na prawach powiatu Lublin [dostęp 2022-08-14].
 15. https://wkz.lublin.pl/wp-content/uploads/2022/06/WYKAZ-WEZ-MIASTO-LUBLIN-na-prawach-POWIATU.pdf
 16. Mapa dworca Lublin Główny [dostęp 2022-08-14].
 17. a b c Plakatowy rozkład jazdy - Wybór stacji - Portal Pasażera - PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., portalpasazera.pl [dostęp 2022-08-07] (pol.).
 18. Dominik Smaga: Stacja Lublin Główny. Otwarto kolejny peron, ale to wciąż plac budowy. Dziennik Wschodni, 2020-12-14. [dostęp 2021-07-08].
 19. Lokalne Centra Sterowania w Polsce – Semaforek, semaforek.kolej.org.pl [dostęp 2022-08-07].
 20. Kurier Lubelski, R.32 nr 126 (29 czerwca 1988). [dostęp 2020-12-26].
 21. Dworzec Metropolitalny w Lublinie [dostęp 2022-08-14].
 22. Artur Jurkowski, Dworzec metropolitalny w Lublinie dostał już prawie wszystkie korony. To największa od lat inwestycja w mieście., [w:] Lublin Nasze Miasto [online], 7 sierpnia 2022 [dostęp 2022-08-14].
 23. Kategorie służbowe EIJ oraz EIE
 24. a b c d Urząd Transportu Kolejowego, Przewozy pasażerskie, Portal statystyczny UTK [dostęp 2023-02-20] (pol.).
 25. Urząd Transportu Kolejowego: Wymiana pasażerska na stacjach w Polsce.. dane.utk.gov.pl. [dostęp 2022-08-14].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

 • Mapa programu Rail Map v2.1 (mapa polskiej sieci kolejowej)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Lublin Główny
Linia 7 Warszawa WschodniaDorohusk (174,973 km)
BSicon KBHFaq.svgBSicon STRq.svgBSicon STRq.svg
Lublin Północny
odległość: 2,447 km
BSicon BHFq.svg
odległość: 4,636 km
Linia 67 Lublin Główny – Świdnik (0,51 km)
BSicon KBHFaq.svg
odległość: 2,99 km
Linia 68 Lublin Główny – Przeworsk (0 km)
BSicon KBHFaq.svg
odległość: 8,732 km