Ulica Obornicka we Wrocławiu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Herb wroclaw.svg Wrocław
ulica
Obornicka
Karłowice-Różanka
Ulica Obornicka: skrzyżowanie z ul. Bezpieczną
Ulica Obornicka: skrzyżowanie z ul. Bezpieczną
Przebieg
Ikona ulica.svg 0m ul. Władysława Broniewskiego
Ikona ulica z prawej.svg 190m ul. Macedońska
Ikona ulica skrzyżowanie.svg światła 285m ul. Bałtycka
Ikona ulica z prawej.svg 515m ul. Teodora Parnickiego
Ikona ulica z prawej.svg 840m ul. Bezpieczna
Ikona ulica z prawej.svg 910m ul. Ligocka
Ikona ulica z prawej.svg 1230m ul. Wołowska
Ikona ulica z prawej.svg 1725m ul. Paprotna
Ikona ulica z prawej.svg 2520m ul. Irysowa
Ikona ulica rondo.svg 2935m Rondo Wiesława Kielara: ul. Jana Nowaka-Jeziorańskiego
Ikona ulica z prawej.svg 2980m ul. Ćwiczebna
Ikona ulica.svg 2980m ul. Pełczyńska
Położenie na mapie Wrocławia
Mapa lokalizacyjna Wrocławia
ulica  Obornicka
ulica Obornicka
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa dolnośląskiego
ulica  Obornicka
ulica Obornicka
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
ulica  Obornicka
ulica Obornicka
Ziemia51°08′28,0″N 17°01′37,0″E/51,141111 17,026944

Ulica Obornicka – ulica we Wrocławiu, trasa wylotowa z miasta łącząca północne jego dzielnice z miejscowościami znajdującymi się na drodze w kierunku Obornik Śląskich i Pełczyna (droga wojewódzka nr 342). Początek ulicy znajduje się dziś w centrum osiedla Polanka (na przedłużeniu osi ulic Kasprowicza i Broniewskiego); później Obornicka przecina ulicę Bałtycką i wiedzie w kierunku północno-zachodnim przez osiedla Różanka i Ligota do Lipy Piotrowskiej. Po około 3 kilometrach[1], w okolicach ronda Wiesława Kielara i skrzyżowania z obwodnicą śródmiejską, nazwa ulicy ulega zmianie na ul. Pełczyńską.

Pierwotnie dzisiejszą ulicą Obornicką wiodła droga prowadząca do Obornik wprost z przeprawy przez Odrę w miejscu dzisiejszych Mostów Trzebnickich. Do końca II wojny światowej ulica nosiła nazwę Obernigkerstraße. Zabudowa do końcowych dziesięcioleci XIX niemal wyłącznie wiejska (znajdował się tu m.in. folwark i dwór); pod koniec tego okresu w związku z rozbudową wrocławskiego węzła kolejowego i wytyczeniem przecinającej Różankę równoleżnikowo bocznicy i stacji towarowej zaczęły tu powstawać obiekty o charakterze przemysłowym (m.in. w latach 80. XIX wieku cukrownia rodziny Schoellerów pomiędzy ul. Parnickiego a Bezpieczną po stronie zachodniej, a po stronie wschodniej – w latach 1914–1919 – młyn Różanka, późniejsza fabryka makaronów Danuta; cegielnie przy ul. Ligockiej oraz wybudowany w 1936 kompleks koszar wojskowych, wykorzystywany dziś przez szkołę oficerską wojsk lądowych), dopiero w latach 30. pojawiły się przy Obornickiej budynki wielorodzinne typu miejskiego.

Do roku 1961 przy skrzyżowaniu ulicy Obornickiej z Paprotną znajdował się lokalny cmentarz[2] wsi Rosenthal (w 1928 włączonej w granice miasta Wrocławia, dzisiejszego osiedla Różanka). W związku z budową osiedla Polanka w latach 70. zlikwidowany został odcinek tej ulicy od Mostów Trzebnickich do styku z ulicą Broniewskiego[3].

Oprócz początkowego odcinka ulicy, przy którym dziś zlokalizowane są wielkopłytowe bloki osiedla mieszkaniowego i później kilku mniejszych budynków wielorodzinnych, na większości jej długości przebiega ona przez tereny niezabudowane lub zabudowane rozproszonymi obiektami o charakterze magazynowym lub przemysłowym. Na odcinku pomiędzy ulicą Bezpieczną a Paprotną wzdłuż zachodniej strony ulicy nadal zlokalizowane są zabudowania koszarowe z lat 30., dziś należące do Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych im. gen. Tadeusza Kościuszki oraz Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego.

W pierwszej połowie lat 90. XX wieku wytyczone zostało połączenie mostów Osobowickich z ulicą Żmigrodzką i Kamieńskiego, nazwane ulicą Bałtycką; ta nowa ulica przecięła ulicę Obornicką w jej początkowym odcinku i dzięki temu stworzyła dogodne połączenie tej przeprawy Odry z drogą wylotową do Obornik. Przy skrzyżowaniu Paprotnej z Obornicką, naprzeciw dawnego cmentarza, zlokalizowana jest dziś obszerna zajezdnia autobusowa Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego, a na północnym końcu Obornickiej, gdzie przechodzi ona już w Pełczyńską, po zachodniej stronie ulicy znajduje się duży kompleks hurtowni wyrobów stalowych Centrostal, a po wschodniej – ośmiohektarowy teren hurtowni rynku rolno-spożywczego Targpiast.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. 3216 metrów (Wykaz dróg przebiegających przez miasto Wrocław, publikacja ZDiUM, stan na dzień 24.01.2017)
  2. cmentarz na rogu ul. Paprotnej (po jej północnej stronie) i Obornickiej widoczny jest jeszcze na planie z roku 1956 i z roku 1960
  3. jeszcze na planie z roku 1978 zaznaczone jest połączenie Obornickiej z Mostami Trzebnickimi

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]