Przejdź do zawartości

Aliszer Usmanow

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Uliszer Usmanow)
Aliszer Usmanow
Алишер Усманов
Ilustracja
Aliszer Usmanow w 2013
Data i miejsce urodzenia

9 września 1953
Chust, Uzbecka SRR

Majątek

18,5 mld dolarów[1] (2021)

Odznaczenia
Order „Za zasługi dla Ojczyzny” III klasy Order „Za zasługi dla Ojczyzny” IV klasy Order Honoru Order Zasługi Republiki Włoskiej I Klasy Order Aleksandra Newskiego (Federacja Rosyjska)

Aliszer Burchanowicz Usmanow (ros. Алишер Бурханович Усманов, uzb. Alisher Burhonovich Usmonov; ur. 9 września 1953 w Chuście) – uzbecko-rosyjski biznesmen.

Według edycji magazynu Forbes z 2011 roku Usmanow jest najbogatszym człowiekiem w Rosji, z fortuną szacowaną na ponad 18 miliardów dolarów plasuje się na 28 miejscu na liście najbogatszych ludzi na świecie[2].

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

Młodość

[edytuj | edytuj kod]

Jego ojciec był prokuratorem w Taszkencie. Aliszer Usmanow studiował prawo międzynarodowe w Moskiewskim Państwowym Instytucie Stosunków Międzynarodowych, które ukończył w 1976 r. W 1980 r. został skazany przez trybunał wojskowy Uzbeckiej SSR za łapówki i wymuszenia na 8 lat pracy w obozie. Odzyskał wolność na początku 1986 r., a następnie został w pełni zrehabilitowany przez Sąd Najwyższy Uzbekistanu w 2000 r. Jest żonaty z Iriną Winer, czołową trenerką gimnastyki artystycznej.

Kariera

[edytuj | edytuj kod]

Usmanow prowadzi interesy w różnych branżach, takich jak metale szlachetne, żelazo, stal, gaz ziemny i kompanie medialne. Najważniejszy z nich to Metalloinvest, którego jest współwłaścicielem. W skład tego holdingu wchodzą firmy związane z wydobywaniem metali szlachetnych, produkcją stali, jej dystrybucją i wiele innych. Dzięki temu Usmanow jest w pierwszej dziesiątce ludzi na rosyjskim rynku stali. Usmanow jest też prezesem Gazprominvestingholdings, spółki, która przeprowadza trudne inwestycje i transakcje dla Gazpromu.

Do Usmanowa należy całkowicie, zarejestrowany na Cyprze, Gallagher Holdings. Jest to międzynarodowy holding inwestujący głównie w przemysł wydobywczy, stalowy, technologie, ropę naftową i gaz, media i farmakologię. Od 2006 r. Usmanow posiada również akcje w australijskich kompaniach wydobywczych poprzez Gallagher Holding. Usmanow jest też największym posiadaczem udziałów w londyńskiej Nautilus Minerals, która zajmuje się wydobyciem podwodnych złóż złota i miedzi koło Papui-Nowej Gwinei.

W sierpniu 2006 r. Usmanow zainwestował w media. Kupił należącą kiedyś do Bierezowskiego gazetę Kommiersant oraz kilka stacji TV, sportowych i muzycznych.

W sierpniu 2007 r. wykupił 14,6% udziałów londyńskiego Arsenal FC za 75 mln GBP. 28 września zwiększył swe udziały w klubie do 23%, stając się drugim wielkością współwłaścicielem klubu, a od lutego 2008 r. ponoć największym, gdyż udało mu się dokupić dalsze udziały. Na początku 2008 r. Usmanow wykupił też Dinamo Moskwa, dzięki czemu ten znany rosyjski klub stał się jednym z najbogatszych w Rosji. W latach 2008–2022 pełnił funkcję przewodniczącego Międzynarodowej Federacji Szermierczej (FIE).

W lipcu 2015 r. Usmanow wraz ze swoim funduszem USM Holdings zainwestował „kilkadziesiąt milionów dolarów” w firmę Uber[3]. Jest również właścicielem organizacji e-sportowej Virtus.pro, w której grali Polacy.

Niektóre osobistości powiązane z Uzbekistanem oskarżają Usmanowa o defraudacje na dużą skalę jeszcze za czasów ZSRR i inne przestępstwa, a także o nielegalne próby wejścia w posiadanie większości udziałów w Arsenalu.

28 lutego 2022, w reakcji na rosyjską inwazję na Ukrainę, Unia Europejska umieściła Usmanowa na liście sankcyjnej, nakładając na niego ogólnounijny zakaz podróżowania i zamrażając wszystkie jego aktywa[4].

Odznaczenia

[edytuj | edytuj kod]

Został odznaczony m.in. Orderem Honoru (2004), Orderem Za Zasługi dla Ojczyzny III i IV klasy i kazachskim Orderem Przyjaźni.

W latach 1994–1998 Usmanow, na czele Interbank Investment and Financial Company Interfin, zbierał długi za gaz. Pod koniec lat 90. Usmanow spotkał Rema Wiachiriewa; Łącząc swoje wysiłki i finanse, Gazprom i Interfin nabyły pakiety kontrolne w Zakładach Elektrometalurgicznych Oskol (OEMK) oraz Lebedinsky Mining and Processing Plant, konsolidując je w Gazmetall. W 2002 roku Interfin Usmanowa wykupił udziały Gazpromu w tej spółce i stał się jedynym kontrolującym udziałowcem. W 2005 roku Usmanow wraz z Wasilijem Anisimowem nabył Michajłowskiego GOK od Borysa Iwaniszwilego. W 2006 roku wszystkie wymienione aktywa zostały skonsolidowane w Metalloinvest, którego współwłaścicielami zostali Anisimov i Vladimir Skoch[potrzebny przypis] wraz z Usmanowem (na którego akcje zostały przeniesione w 1999 roku po jego synu Andrieju Skochu[potrzebny przypis], został zastępcą Dumy Państwowej)

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. #99 Alisher Usmanov [online] [dostęp 2021-06-01] (ang.).
  2. Alisher Usmanov. Forbes. [dostęp 2013-02-02].
  3. Aliszer Usmanow i jego fundusz USM zainwestowała w taksówkową firmę Uber „kilkadziesiąt milionów dolarów” [online], www.rp.pl [dostęp 2016-01-24].
  4. EU freezes assets of Russia’s leading oligarchs and allies of Putin [online], www.ft.com [dostęp 2024-02-09].

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]