Ulsterska Partia Unionistyczna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ulsterska Partia Unionistyczna
Ulster Unionist Party
Lider Reg Empey
Data założenia 1905
Adres siedziby 429 Holywood Road, Belfast, BT4 2LN
Deklarowana
ideologia polityczna
unionizm, konserwatyzm
Członkostwo
międzynarodowe
brak
Europejska Grupa
Parlamentarna
Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy
Młodzieżówka Młodzi Unioniści
Barwy czerwień, biel, niebieski
strona oficjalna

Ulsterska Partia Unionistyczna (Ulster Unionist Party, UUP), czasami zwana Oficjalną Partią Unionistyczną (Official Unionist Party, OUP) lub Partią Unionistyczną (Unionist Party), jest jedną z dwóch głównych partii unionistycznych w Irlandii Północnej[1]. Wywodzi się z Irlandzkiej Partii Unionistycznej, która pod koniec XIX w. wysyłała deputowanych do Izby Gmin. Oficjalnie partia powstała w 1905. Przez wiele lat była jedyną unionistyczną partią w Irlandii Północnej. W latach 1921–1972 nieprzerwanie sprawowała rządy w tej prowincji. Była również najpopularniejszą partią w Ulsterze w okresie "Kłopotów" w latach 1972–1998. Po porozumieniu wielkopiątkowym UUP zaczęła tracić poparcie wśród północnoirlandzkich protestantów i unionistów na rzecz bardziej "twardogłowej" Demokratycznej Partii Unionistycznej.

Partia posiada obecnie jednego deputowanego w brytyjskiej Izbie Gmin (jest nią Sylvia Hermon), 18 deputowanych w Północnoirlandzkim Zgromadzeniu Ustawodawczym oraz jednego posła w Parlamencie Europejskim (jest nim Jim Nicholson).

Głównym organem Partii jest Ulsterska Rada Unionistyczna (Ulster Unionist Council). Organizacją młodzieżową są Młodzi Unioniści. Partia opowiada się za ścisłym związkiem wszystkich prowincji Zjednoczonego Królestwa, opowiada się za wzrostem współpracy z Irlandią.

Władze partyjne[edytuj | edytuj kod]

Liderzy[edytuj | edytuj kod]

Prezesi[edytuj | edytuj kod]

Przewodniczący[edytuj | edytuj kod]

Sekretarze generalni[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]