Ulsterska Partia Unionistyczna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ulsterska Partia Unionistyczna
Ulster Unionist Party
Państwo  Wielka Brytania
Prowincja  Irlandia Północna
Lider Mike Nesbitt
Data założenia 1905
Adres siedziby Strandtown Hall 2-4 Belmont Road, Belfast, Irlandia Północna
Ideologia polityczna unionizm, konserwatyzm
Członkostwo
międzynarodowe
brak
Grupa w Parlamencie
Europejskim
Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy
Młodzieżówka Młodzi Unioniści
Barwy czerwień, biel, niebieski
Strona internetowa

Ulsterska Partia Unionistyczna (Ulster Unionist Party, UUP), czasami zwana Oficjalną Partią Unionistyczną (Official Unionist Party, OUP) lub Partią Unionistyczną (Unionist Party), jest jedną z dwóch głównych partii unionistycznych w Irlandii Północnej[1]. Wywodzi się z Irlandzkiej Partii Unionistycznej, która pod koniec XIX w. wysyłała deputowanych do Izby Gmin. Oficjalnie partia powstała w 1905. Przez wiele lat była jedyną unionistyczną partią w Irlandii Północnej. W latach 1921–1972 nieprzerwanie sprawowała rządy w tej prowincji. Była również najpopularniejszą partią w Ulsterze w okresie „Kłopotów” w latach 1972–1998. Po porozumieniu wielkopiątkowym UUP zaczęła tracić poparcie wśród północnoirlandzkich protestantów i unionistów na rzecz bardziej radykalnej i bezkompromisowej Demokratycznej Partii Unionistycznej.

Partia posiada obecnie dwóch deputowanych w brytyjskiej Izbie Gmin, dwóch w Izbie Lordów, 13 deputowanych w Zgromadzeniu Irlandii Północnej oraz jednego posła w Parlamencie Europejskim (jest nim Jim Nicholson).

Głównym organem Partii jest Ulsterska Rada Unionistyczna (Ulster Unionist Council). Organizacją młodzieżową są Młodzi Unioniści. Partia opowiada się za ścisłym związkiem wszystkich prowincji Zjednoczonego Królestwa, opowiada się za wzrostem współpracy z Irlandią, ale nie zjednoczeniem.

Władze partyjne[edytuj | edytuj kod]

Liderzy[edytuj | edytuj kod]

Prezesi[edytuj | edytuj kod]

Przewodniczący[edytuj | edytuj kod]

Sekretarze generalni[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]