University of Glasgow

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Uniwersytet Glasgowski
Uniwersytet Glasgow

University of Glasgow
Universitas Glasguensis
ilustracja
Data założenia 1451
Państwo  Wielka Brytania
Kraj  Szkocja
Adres Glasgow
Liczba studentów 23,590
Członkostwo Russell Group
Położenie na mapie Glasgow
Mapa konturowa Glasgow, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Uniwersytet GlasgowskiUniwersytet Glasgow”
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa konturowa Wielkiej Brytanii, w centrum znajduje się punkt z opisem „Uniwersytet GlasgowskiUniwersytet Glasgow”
Położenie na mapie Szkocji
Mapa konturowa Szkocji, na dole znajduje się punkt z opisem „Uniwersytet GlasgowskiUniwersytet Glasgow”
Ziemia55°52′19″N 4°17′15″W/55,871944 -4,287500
Strona internetowa
Gmach Uniwersytetu

Uniwersytet Glasgowski[1][2], Uniwersytet Glasgow[1] (ang. University of Glasgow, gael. Oilthigh Ghlaschu) – jedna z czołowych wyższych uczelni brytyjskich, założona w 1451 roku w Glasgow.

Rys historyczny[edytuj | edytuj kod]

Uniwersytet został założony z inicjatywy króla Szkocji Jakuba II, na podstawie bulli wydanej przez papieża Mikołaja V. Jest historycznie drugim, po University of St Andrews, uniwersytetem w Szkocji i historycznie czwartym anglosaskim na świecie. Król szkocki chciał posiadać w swoim kraju dwa niezależne uniwersytety, na wzór Anglii z jej konkurującymi z sobą Uniwersytetem Oksfordzkim i University of Cambridge.

Początkowo uniwersytet mieścił się w Chapterhouse należącym do katedry w Glasgow. Później przeniesiono go do budynku zwanego Auld Pedagog, mieszczącego się w pobliżu Rottenrow. W 1563 roku Maria I Stuart, królowa Szkocji, a później również Anglii, podarowała uniwersytetowi dużą działkę o powierzchni 13 akrów (5,3 ha), położoną w centrum miasta, przy High Street. Na terenie tym wybudowano kompleks renesansowych budynków uniwersyteckich z dwoma dziedzińcami. Zespół ten należał do najpiękniejszych renesansowych obiektów w Szkocji. Jego zniszczenie w II połowie XIX wieku uważane jest za jeden z najgorszych aktów wandalizmu w Szkocji.

W II połowie XIX wieku zdecydowano się na budowę całkowicie nowego kampusu uniwersyteckiego. Władze brytyjskie zarezerwowały na ten cel znaczne środki finansowe. Wspaniały, monumentalny główny gmach uniwersytecki (widoczny na fotografii obok) zaprojektowany został w stylu neogotyckim przez George’a Gilberta Scotta. Budynek ten, położony na wzgórzu Gilmore w dzielnicy West End, widoczny z rozmaitych punktów miasta, stanowi obecnie stały element jego panoramy. Zaprojektowano też wspaniałe neogotyckie wnętrza. Budowę ukończono w 1870 roku. W tym samym roku nastąpiło też przeniesienie władz uniwersyteckich do nowej siedziby.

W październiku 2001 roku Wydział Botaniki został strawiony przez ogień. Najbardziej ucierpiało wnętrze i dach budynku, ale główna fasada pozostała nietknięta. Po remoncie, kosztującym 10,8 milionów funtów, w listopadzie 2004 roku budynek ponownie otwarto dla wykładowców i studentów.

Renoma i zasoby uniwersytetu[edytuj | edytuj kod]

Uniwersytet w Glasgow zajmuje jedno z czołowych miejsc w rankingu najlepszych uczelni w Wielkiej Brytanii. W światowych rankingach uniwersytetów znalazł się wśród 17 brytyjskich uniwersytetów mieszczących się w pierwszej setce. Uczelnia nazwana została przez The Sunday Times Szkockim Uniwersytetem Roku 2007/2008. Miasteczko uniwersyteckie znajduje się w Gilmorehill w zachodniej części Glasgow. Uniwersytet ma również kilka wydziałów poza miastem.

Uniwersytet posiada następujące wydziały:

 • Wydział Sztuki
 • Wydział Nauk Biologicznych
 • Wydział Pedagogiczny
 • Wydział Nauk Technicznych
 • Wydział Informatyki i Nauk Matematycznych
 • Wydział Prawa, Biznesu i Nauk Społecznych
 • Wydział Medycyny
 • Wydział Nauk Fizycznych
 • Wydział Weterynarii

Biblioteka uniwersytecka uważana jest za jedną z najlepszych bibliotek naukowych w Europie, z liczbą książek znacznie przewyższającą dwa miliony. Na dwunastu poziomach, oprócz popularnych pozycji, znaleźć można kolekcję mikrofilmów, zbiorów specjalnych, jak też rzadkich materiałów i opracowań. Oprócz głównej biblioteki istnieją mniejsze biblioteki w większości wydziałów.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b Glasgow - Poradnia językowa PWN, sjp.pwn.pl [dostęp 2020-06-10] (pol.).
 2. BRP, XIV Międzynarodowy Kongres Numizmatyczny w Glasgow (2009), „Wiadomości numizmatyczne”, Zeszyt 2 (188), Komitet Nauk Historycznych PAN, 2009, s. 289.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]