University of Glasgow

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Uniwersytet w Glasgow
Universitas Glasguensis
University of Glasgow
Data założenia 1451
Państwo  Wielka Brytania
Kraj  Szkocja
Adres Glasgow
Liczba studentów 23,590
Położenie na mapie Glasgow
Mapa lokalizacyjna Glasgow
Uniwersytet w Glasgow
Uniwersytet w Glasgow
Położenie na mapie Szkocji
Mapa lokalizacyjna Szkocji
Uniwersytet w Glasgow
Uniwersytet w Glasgow
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa lokalizacyjna Wielkiej Brytanii
Uniwersytet w Glasgow
Uniwersytet w Glasgow
Ziemia55°52′19″N 4°17′15″W/55,871944 -4,287500
Strona internetowa
Uniwersytet w Glasgow

Uniwersytet w Glasgow (ang. University of Glasgow, gael. Oilthigh Ghlaschu) – jeden z czołowych uniwersytetów brytyjskich, założony w 1451, jako historycznie drugi uniwersytet w Szkocji. Jego obecnym rektorem jest Edward Snowden[1].

Rys historyczny[edytuj]

University of Glasgow został założony w 1451 z inicjatywy króla Szkocji Jakuba II na podstawie bulli specjalnie wydanej przez papieża Mikołaja V. Jest historycznie drugim po University of St Andrews uniwersytetem w Szkocji, a zarazem historycznie czwartym anglojęzycznym uniwersytetem na świecie. Król szkocki chciał posiadać w swoim kraju dwa niezależne uniwersytety na wzór Anglii z jej konkurującymi ze sobą uniwersytetami University of Oxford i University of Cambridge.

Początkowo uniwersytet mieścił się w Chapterhouse należącym do Katedry w Glasgow. Później przeniesiono go do budynku zwanego Auld Pedagog, mieszczącego się w pobliżu Rottenrow. W 1563 roku Maria I Stuart, królowa Szkocji, a później również Anglii, podarowała uniwersytetowi dużą działkę o powierzchni 13 akrów (5,3 ha) położoną w centrum miasta, przy głównej ulicy High Street. Na terenie tym wybudowano kompleks renesansowych budynków uniwersyteckich z dwoma dziedzińcami. Zespół ten należał do najpiękniejszych renesansowych obiektów w Szkocji. Jego zniszczenie w II połowie XIX wieku uważane jest za jeden z najgorszych aktów wandalizmu w Szkocji.

W II połowie XIX wieku zdecydowano się na budowę całkowicie nowego campusu uniwersyteckiego. Władze brytyjskie zarezerwowały na ten cel znaczne środki finansowe. Wspaniały, monumentalny główny gmach uniwersytecki (widoczny na fotografii obok) zaprojektowany został w stylu neogotyckim przez Sir George’a Gilberta Scotta. Budynek ten, położony na wzgórzu Gilmore Hill w dzielnicy West End, widoczny z rozmaitych punktów miasta stanowi obecnie stały element jego panoramy. Zaprojektowano też wspaniałe neogotyckie wnętrza. Budowę budynku zakończono w 1870 roku. W tym samym roku nastąpiło też przeniesienie władz uniwersyteckich do nowej siedziby.

W październiku 2001 wiek wydział botaniki został strawiony przez ogień. Najbardziej ucierpiało wnętrze i dach budynku, choć główna fasada pozostała nietknięta. Po kosztownym remoncie wynoszącym 10,8 milionów funtów, w listopadzie 2004 roku budynek ponownie otwarto dla wykładowców i studentów.

Renoma i zasoby uniwersytetu[edytuj]

Cieszy się międzynarodową reputacją, będąc czwartym najstarszym w anglojęzycznym świecie i zajmuje jedno z czołowych miejsc w rankingu najlepszych uczelni w Wielkiej Brytanii. W światowych rankingach uniwersytetów znalazł się wśród 17 brytyjskich uniwersytetów mieszczących się w pierwszej setce[potrzebny przypis]. Uniwersytet ostatnio nazwany został przez Sunday Times Szkockim Uniwersytetem roku 2007/2008. Miasteczko uniwersyteckie znajduje się w Gilmorehill w zachodniej części Glasgow. Uniwersytet posiada również kilka wydziałów poza miastem.

Aktualnie uniwersytet posiada następujące wydziały:

  • Wydział Sztuki,
  • Wydział Nauk Biologicznych,
  • Wydział Pedagogiczny,
  • Wydział Nauk Technicznych,
  • Wydział Informatyki i Nauk Matematycznych,
  • Wydział Prawa, Businessu i Nauk Społecznych,
  • Wydział Medycyny,
  • Wydział Nauk Fizycznych,
  • Wydział Weterynarii

Biblioteka Uniwersytecka, uważana jest za jedną z najlepszych bibliotek naukowych w Europie, z liczbą książek znacznie przewyższających dwa miliony. Na dwunastu poziomach, oprócz popularnych pozycji, znaleźć można kolekcję mikrofilmów, zbiorów specjalnych jak i rzadkich materiałów i opracowań. Oprócz biblioteki Głównej, istnieją pomniejsze biblioteki dla większości wydziałów, tj. Chemii, Medycyny Dentystycznej, Weterynarii, Edukacji lub Socjologii.

Przypisy

  1. Snowden rektorem na Uniwersytecie w Glasgow, 19 lutego 2014 [dostęp 2016-08-25] (pol.).