University of Sussex

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Uniwersytet Sussex
Universitas Sussexus
University of Sussex
ilustracja
Data założenia 1961
Państwo  Wielka Brytania
Adres University of Sussex, Sussex House, Brighton, BN1 9RH, United Kingdom
Liczba studentów 12,415
Rektor Sanjeev Bhaskar
Członkostwo Grupa 1994
Położenie na mapie East Sussex
Mapa lokalizacyjna East Sussex
Uniwersytet Sussex
Uniwersytet Sussex
Położenie na mapie Anglii
Mapa lokalizacyjna Anglii
Uniwersytet Sussex
Uniwersytet Sussex
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa lokalizacyjna Wielkiej Brytanii
Uniwersytet Sussex
Uniwersytet Sussex
Ziemia50°51′55″N 0°05′08″W/50,865278 -0,085556
Strona internetowa
Budynek Arts B

Uniwersytet Sussex – państwowy angielski uniwersytet położony w niezamieszkanej wcześniej dolinie w pobliżu dawnej wsi Falmer, należącej obecnie do aglomeracji Brighton w hrabstwie East Sussex w południowej Anglii. Uniwersytet ten jako jedyny w Wielkiej Brytanii jest położony na terenach stanowiących fragment parku krajobrazowegoSussex Downs.

Uczelnia ta była pierwszą z serii nowych uniwersytetów brytyjskich wybudowanych w latach 60. XX w. i jako taka stanowiła wzorzec dla pozostałych. Podstawą jej struktury organizacyjnej nie są tradycyjne wydziały, lecz interdyscyplinarne "szkoły", w ramach których można realizować wybrany przez siebie kurs studiów, korzystając ze wszystkich oferowanych przez daną "szkołę" zajęć.

Kampus[edytuj | edytuj kod]

Falmer House
Budynek Arts A

Kampus uniwersytetu został zaprojektowanych przez Basila Spence'a i znajduje się formalnie na terenach wsi Falmer, blisko stacji kolejowej o tej samej nazwie i autostrady A27.

Wszystkie budynki uczelni znajdują się w jednej z zielonych, trawiastych dolin pagórkowatego terenu Sussex Downs i są wykonane w jednolitym stylu, w którym dają się zauważyć wpływy konstruktywizmu i ekspresjonizmu. Wszystkie budynki mają lico z czerwonej cegły, świadomie kontrastującej z zielonymi wzgórzami, zaś ich elementy konstrukcyjne są wykonane z białego betonu i mają kształt wywołujący określone skojarzenia. Np. budynek Arts A posiada wykonane z betonu wejście imitujące bramkę boiska do gry w rugby. Falmer House jest wystylizowany w sposób przypominający aparat fotograficzny z flashem. Plan całego kampusu, widocznego z powietrza, przypominał pierwotnie swoim kształtem siedzącego kota.

Kilka z budynków kampusu otrzymało nagrody stowarzyszeń architektów. M.in. Falmer House otrzymał brązowy medal od Royal Institute of British Architects, a Meeting House otrzymał nagrodę Civic Trust w 1969 r. Wszystkie budynki w kampusie, autorstwa Basil Spence'a, zostały wpisane w 1993 r. na listę zabytków, zaś Falmer House i budynek Arts A otrzymały status zabytków "klasy 1"[1].

Struktura uczelni[edytuj | edytuj kod]

Uczelnia aktualnie składa się z 7 szkół, w ramach których prowadzone są dziesiątki kierunków dyplomowania. Są to:

  • Humanities (nauki humanistyczne)
  • Life Sciences (nauki o życiu – biologia, biochemia itp.)
  • Science and Technology (nauki przyrodniczo-matematyczne i technologia)
  • Social Sciences and Cultural Studies (nauki społeczne i kulturoznawstwo)
  • Science and Technology Policy Research (badania nad podstawami nauk przyrodniczo-matematycznych i technologii)
  • Sussex Institute (pedagogika, edukacja, prawo, opieka społeczna)
  • Brighton and Sussex Medical School (nauki medyczne)

Struktura uczelni jest szczególnie nastawiona na prowadzenie interdyscyplinarnych kierunków nauczania, które są często organizowane przez dwie lub więcej szkół naraz i które oferują unikalne kombinacje przyszłych kwalifikacji, które są poszukiwane aktualnie na rynku pracy. Przykładami są:

  • fizyka i zarządzanie
  • psychologia i programowanie komputerowe
  • ekonomia i matematyka

Kadra i badania naukowe[edytuj | edytuj kod]

Kadra uczelni posiada w swoim składzie dwóch laureatów Nagrody Nobla Johna Cornfortha i Harolda Kroto, 15 członków The Royal Society oraz sześciu członków British Academy.

Pracownicy uniwersytetu tworzą rocznie średnio 3000 publikacji naukowych. W 2006 r. według Institute for Scientific Information Sussex miał drugie miejsce spośród wszystkich brytyjskich uczelni pod względem średniego impact factor publikacji naukowych wydanych w latach 2001-2005[2].

Do silnych stron uczelni należą:

Stypendystą tego uniwersytetu był też Leszek Balcerowicz. Absolwentem studiów magisterskich i doktoranckich na tej uczelni jest także były minister finansów w rządzie Ewy Kopacz, Mateusz Szczurek.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]