Uralski Uniwersytet Federalny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Uralski Uniwersytet Federalny
Уральский федеральный университет имени первого Президента России Б. Н. Ельцина
Ural Federal University
Ilustracja
Główny gmach Uralskiego Uniwersytetu Federalnego
Data założenia

1920
2009

Typ

Uniwersytet federalny

Patron

Borys Jelcyn

Państwo

 Rosja

Adres

Jekaterynburg

Liczba pracowników
• naukowych

3 500[1]
650[1]

Liczba studentów

57 000[1]

Rektor

Wiktor Kokszarow (Виктор Кокшаров)[2].

Położenie na mapie Jekaterynburga
Mapa konturowa Jekaterynburga, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „Uralski Uniwersytet Federalny”
Położenie na mapie Rosji
Mapa konturowa Rosji, po lewej znajduje się punkt z opisem „Uralski Uniwersytet Federalny”
Położenie na mapie obwodu swierdłowskiego
Mapa konturowa obwodu swierdłowskiego, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Uralski Uniwersytet Federalny”
Ziemia56°50′38,52″N 60°39′16,94″E/56,844033 60,654706
Odznaczenia
Strona internetowa

Uralski Uniwersytet Federalny, właściwie Uralski Uniwersytet Federalny im. pierwszego prezydenta Rosji Borysa Jelcyna (ros. Уральский федеральный университет имени первого Президента России Б. Н. Ельцина) – jeden z największych uniwersytetów w Federacji Rosyjskiej, utworzony w 2009 roku w Jekaterynburgu. Powstał z połączenia dwóch jekaterynburskich uczelni: Uralskiego Państwowego Technicznego Uniwersytetu im. Borysa Jelcyna i Uralskiego Państwowego Uniwersytetu im. Maksima Gorkiego.

Status uniwersytetu federalnego[edytuj | edytuj kod]

Główny gmach Uralskiego Uniwersytetu Federalnego

W dniu 21 października 2009 roku prezydent Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew podpisał rozporządzenie tworzące w Jekaterynburgu nowy uniwersytet, Uralski Uniwersytet Federalny[3]. Miał on zostać utworzony na bazie już istniejącego Uralskiego Państwowego Uniwersytetu Technicznego. Stało się to zgodnie z nową polityką władz w Moskwie, mającej na celu utworzenie nowoczesnych uniwersytetów poza tradycyjnymi ośrodkami akademickimi w Moskwie (Uniwersytet Moskiewski) i Petersburgu (Petersburski Uniwersytet Państwowy)[4]. Uczelniom tym nadano nazwę uniwersytetów federalnych i oprócz Jekaterynburga utworzono jeszcze: Arktyczny Uniwersytet Federalny w Archangielsku, Kazański Uniwersytet Federalny w Kazaniu, Północno-Wschodni Uniwersytet Federalny w Jakucku i Dalekowschodni Uniwersytet Federalny we Władywostoku. Rząd rosyjski na rozwój programu uniwersytetów federalnych przygotował budżet sięgający 12 miliardów rubli[potrzebny przypis].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Dawny główny gmach Uralskiego Uniwersytetu Państwowego
Borys Jelcyn (1931-2007) – patron Uralskiego Uniwersytetu Federalnego

Początki[edytuj | edytuj kod]

Historia szkolnictwa wyższego w Jekaterynburgu rozpoczyna się jeszcze w czasach Imperium Rosyjskiego, przed wybuchem I wojny światowej. Zabiegi o powołanie uniwersytetu na Uralu trwały od końca XIX wieku. W 1911 Ministerstwo Edukacji Imperium zadecydowało o utworzeniu w Jekaterynburgu uniwersytetu. W dniu 3 czerwca 1914 roku decyzję tą zatwierdził imperator Mikołaj II[5]. Wybuch wojny uniemożliwił jednak rozpoczęcie prac uniwersytetu. 19 października 1920 roku z polecenia Włodzimierza Lenina utworzono w mieście Uralski Uniwersytet Państwowy[6]. Z uwagi na rosyjską wojnę domową oraz niestabilność władzy bolszewików początki młodej uralskiej uczelni nie były łatwe. Wkrótce doszło do jej rozbicia na dwa oddzielne wyższe uczelnie: mniejszy Uralski Państwowy Uniwersytet, który miał kształcić studentów w zakresie nauk humanistycznych i nauk przyrodniczych i większy Uralski Państwowy Techniczny Uniwersytet, który miał kształcić inżynierów.

Uralski Państwowy Uniwersytet[edytuj | edytuj kod]

W roku 1936 jego patronem został Maksim Gorki. Oficjalnym mottem uczelni była sentencja zaczerpnięta od św. Tomasza z AkwinuHomo unius libri timeo (Strzeż się człowieka jednej książki). Uniwersytet był podzielony na czternaście wydziałów: biologii, dziennikarstwa, kulturoznawstwa i sztuki, historii, matematyki i mechaniki, politologii i socjologii, psychologii, fizyki, filologii, filozofii, public relations, chemii, stosunków międzynarodowych i ekonomii. W 2004 został sklasyfikowany wśród dwudziestu pięciu najlepszych uniwersytetów w Rosji przez Rosyjskie Ministerstwo Nauki[7]. W 2007 w rankingu Webometric został uznany za siódmy najlepszy rosyjski uniwersytet[8]. Do znanych absolwentów uniwersytetu należą m.in. Władisław Krapiwin i Ilja Kormilcew. W 2010 roku zakończono proces łączenia dwóch wiodących uniwersytetów w Jekaterynburgu i Uralski Państwowy Uniwersytet przestał istnieć jako niezależna jednostka[9].

Uralski Państwowy Techniczny Uniwersytet[edytuj | edytuj kod]

Uczelnia od samego początku swego istnienia zyskała wielkie znaczenia dla obwodu swierdłowskiego z uwagi na forsowną politykę industrializacji prowadzoną w Związku Radzieckim pod rządami Józefa Stalina. W trakcie trwania wielkiej wojny ojczyźnianej (1941–1945) uczelnia przeżywała okres szybkiego rozwoju, podobnie jak całe miasto, z uwagi na ewakuację ważniejszych instytucji gospodarczo-naukowych z Leningradu i Moskwy. Po wojnie wraz z rozwojem miasta, rozwijał się także uniwersytet. Ingenium creatio labor było łacińskim uczelni[10]. W końcowej fazie swej działalności uczelnia zatrudniała 2500 nauczycieli akademickich i 500 pracowników naukowych. Funkcjonowały następujące wydziały: metalurgii, inżynierii chemicznej, budownictwa, inżynierii cywilnej, fizyki, inżynierii radiowej, inżynierii elektrycznej, inżynierii cieplnej, inżynierii mechanicznej, ekonomii i zarządzania, nauk wojskowych i humanistyczny. Kształciło się tam około 43 000 studentów[10]. Najbardziej znanym absolwentem Uniwersytetu Technicznego był Borys Jelcyn, który w 1955 roku ukończył Wydział Budownictwa. Od 2008 uczelnia nosiła jego imię[10]. W roku 2010 na jego bazie stworzono Uralski Uniwersytet Federalny.

Uralski Uniwersytet Federalny[edytuj | edytuj kod]

Uniwersytet obecnie[edytuj | edytuj kod]

W 2011 zakończono proces łączenia Uralskiego Państwowego Uniwersytetu i Uralskiego Państwowego Technicznego Uniwersytetu. Obecnie kształci się na nim 57 000 studentów. Zatrudnia on około 3500 nauczycieli akademickich i 650 pracowników naukowych. Uczelnia ma oddziały zamiejscowe w 20 miastach, w tym w Republice Kazachstanu i Uzbekistanie[10].

Wybrane instytuty Uralskiego Uniwersytetu Federalnego[11]:

 • Instytut Edukacji Wojskowej i Ochrony
 • Instytut Nauk Humanistycznych i Sztuki
 • Instytut Nauk Przyrodniczych
 • Instytut Matematyki i Informatyki
 • Instytut Metalurgii
 • Instytut Radioelektroniki i Technologii Informacyjnych
 • Instytut Nauk Społecznych i Politycznych
 • Instytut Zarządzania i Biznesu
 • Instytut Kultury Fizycznej
 • Instytut Edukacji Podstawowej
 • Instytut Mechaniki i Budowy Maszyn
 • Instytut Inżynierii Cywilnej
 • Instytut Inżynierii Fizycznej
 • Instytut Inżynierii Chemicznej.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c Сайт Центра классического образования УрФУ: Концепция создания Уральского федерального университета. [dostęp 2011-08-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-02-02)]. (ros.).
 2. Ustu.ru: Ректорат. [dostęp 2011-08-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-08-11)]. (ros.).
 3. Rusbiznews.com: Ural Federal University Will Be Established In Ekaterinburg. [dostęp 2011-08-14]. (ang.).
 4. Universityworldnews.com: RUSSIA: Super league of ‘federal’ universities. [dostęp 2011-08-14]. (ang.).
 5. История. Уральский государственный горный университет: Дают нам Горный Институт!. [dostęp 2011-08-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-10-02)]. (ros.).
 6. Официальный сайт областной думы законодательного собрания: Екатеринбург. Геральдика Свердловской области. [dostęp 2011-08-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-03-08)]. (ros.).
 7. Abituru.ru: Рейтинг университетов по итогам 2004 года. [dostęp 2011-08-14]. (ros.).
 8. Webometrics.info: University Ranking in Russian Federation: 1 to 100 of 100. [dostęp 2011-08-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-06-12)]. (ang.).
 9. Bakutoday.net: In Yekaterinburg, completed the merger of the leading universities of the Sverdlovsk. [dostęp 2011-08-14]. (ang.).
 10. a b c d Biuletyn Informacyjny Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu: Profesorowie Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu na seminarium w Jekaterynburgu. [dostęp 2011-08-14]. (pol.).
 11. Ustu.ru: Институты и факультеты. [dostęp 2011-08-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-08-15)]. (ros.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]