Uwikłanie (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Uwikłanie
Gatunek kryminał
Rok produkcji 2011
Data premiery Polska 3 czerwca 2011[1]
Kraj produkcji  Polska
Język polski
Czas trwania 123 min
Reżyseria Jacek Bromski
Scenariusz Jacek Bromski
Juliusz Machulski
Główne role Maja Ostaszewska
Marek Bukowski
Andrzej Seweryn
Muzyka Ludek Drizhal
Zdjęcia Marcin Koszałka
Scenografia Ryszard Melliwa
Kostiumy Barbara Łagowska
Montaż Laure Gardette
Produkcja Juliusz Machulski
Wojciech Danowski
Wytwórnia Studio Filmowe Zebra
Zamek w Przegorzałach, miejsce zbrodni

Uwikłaniepolski film kryminalny z 2011 roku w reżyserii Jacka Bromskiego, zrealizowany na motywach powieści Zygmunta Miłoszewskiego o tym samym tytule. Zdjęcia do obrazu powstawały w Krakowie[2]. Film był dedykowany Jackowi Moczydłowskiemu, zmarłemu w 2010 roku, wieloletniemu szefowi produkcji Studia Filmowego Zebra[3].

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Uczestniczka terapii znajduje ciało mężczyzny – członka grupy terapeutycznej. Prokurator Szacka i komisarz Smolar próbują rozwikłać zagadkę tej śmierci.

Odbiór[edytuj | edytuj kod]

O Uwikłaniu w samych superlatywach wyrażał się Andrzej Wajda. „Jestem zachwycony, zdumiony. To jest fantastycznie zrobiony film, tak żywo. Podoba mi się, że wkracza w nasze życie filmowe takie profesjonalne kino, nie ma zmiłuj, wszystko to, co chciał, reżyser osiągnął” – mówił reżyser[4].

Z zupełnie innymi opiniami obraz spotkał się w mediach. Dziennikarze krytykowali szczególnie kunszt reżyserski Jacka Bromskiego. „Filmowe dialogi są źle napisane. Nie wiem, czy w ustach aktorów pozostawał niesmak spowodowany recytacją fraz zapisanych w scenariuszu. Nie mam jedynie wątpliwości, że w ekranowym Uwikłaniu zostały tylko ślady dobrego kryminału, skrzętnie zatarte reżyserską ręką”, pisała w swojej recenzji dla Stopklatki Anna Bielak, dodając, że „nieudanej całości dopełnia muzyka skomponowana przez Ludka Drizhala, któremu brak elementarnego wyczucia atmosfery opowieści”[5].

Z kolei Łukasz Muszyński w tekście dla Filmwebu zatytułowanym U pana Boga w kryminale, pisał: „Reżyser, które ostatnie lata spędził na podglądaniu z kamerą gołych bab u pana Boga w ogródku, w widowiskowy sposób zmasakrował stanowiącą podstawę scenariusza książkę Zygmunta Miłoszewskiego. Literackie Uwikłanie miało wszystkie atuty dobrego kryminału: sprawnie nakręconą intrygę, sympatycznego bohatera i ciekawe tło społeczne. Jego ekranizacja przypomina odbicie w krzywym zwierciadle: jest pokraczna i nie trzyma w napięciu”. Muszyński jako atut filmu podał zdjęcia Marcina Koszałki[6].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Uwikłanie - Release dates - IMDb (ang.). [dostęp 2011-06-03].
  2. Uwikłanie - Ciekawostki - Filmweb. [dostęp 2011-05-11].
  3. Uwikłanie - filmpolski.pl. [dostęp 2011-06-03].
  4. Wajda zachwycony filmem Bromskiego. stopklatka.pl, 2011-05-30. [dostęp 2011-06-02].
  5. Anna Bielak: Wszyscy jesteśmy zepsuci. stopklatka.pl. [dostęp 2011-06-02].
  6. Łukasz Muszyński: U pana Boga w kryminale. filmweb.pl. [dostęp 2011-06-02].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]