Zabij mnie glino

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zabij mnie glino
Gatunek kryminał
Rok produkcji 1987
Data premiery 6 czerwca 1988
Kraj produkcji Polska
Język polski
Czas trwania 115 minut
Reżyseria Jacek Bromski
Scenariusz Jacek Bromski
Główne role Bogusław Linda,
Piotr Machalica,
Anna Romantowska,
Maria Pakulnis,
Andrzej Grabarczyk
Muzyka Henri Seroka
Zdjęcia Jacek Mierosławski
Scenografia Jerzy Sajko
Kostiumy Wiesława Starska
Montaż Jadwiga Zajiček
Produkcja Zespół Filmowy Perspektywa

Zabij mnie glinofilm kryminalny z 1987 według scenariusza i w reżyserii Jacka Bromskiego.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Groźny przestępca, odsiadujący karę pozbawienia wolności za kradzieże i napady z bronią w ręku, Jerzy Malik (Bogusław Linda), dzięki pomocy z zewnątrz od szefa bandy, Stawskiego (Jerzy Zass) oraz przekupionego strażnika więziennego, ucieka z zakładu karnego. Poinformowany o tym milicjant, kapitan Popczyk (Piotr Machalica) przerywa swój wyjazd na narty i rozpoczyna poszukiwania zbiega. Malik udaje się do swojej byłej żony, gdzie zostaje schwytany w wyniku obławy milicyjnej. Doprowadzony ponownie do więzienia bierze udział w bójce, którą zlecono jako wyrok na nim. Podczas rozprawy sądowej Malik ponownie ucieka dzięki pomocy udzielonej przez kolegę Seweryna (Zbigniew Zamachowski), który będąc na sali sądowej w roli świadka terroryzuje obecne tam osoby nożem, przejętym na spacerniaku więziennym po zamachu na Malika, po czym bierze zakładnika i ucieka z towarzyszem. Następnie Malik kontaktuje się ze Stawskim, żądając od niego zwrotu połowy pieniędzy, należnej mu z wcześniejszych kradzieży i napadów. Ten w odpowiedzi poleca swoim ludziom zgładzić Malika, który jednak okazuje się sprytniejszy i zabija jednego z nich. Tuż po tym wdziera się do domu Stawskiego i odbiera mu cały zagrabiony wcześniej majątek. Następnie ucieka do Sosnowca. W pociągu przypadkowo poznaje lekarkę, Dorotę (Anna Romantowska), która najpierw – nie znając go jeszcze – inteligentnie ratuje go przed zdekonspirowaniem, a następnie daje mu schronienie i zostaje jego partnerką. Malik zdobywa dokumenty zyskując fałszywą tożsamość i postanawia zabić Popczyka. Nachodzi mieszkanie kapitana, nie zastając go w nim, lecz jego żonę, która w wyniku zdarzenia traci życie wraz z przebywającym tam wówczas swoim kochankiem. Tymczasem milicja próbuje namierzyć przestępcę, jednak długo jej działania są bezskuteczne. Kapitan Popczyk, przeżywający także osobiste porażki życiowe, zostaje odsunięty od śledztwa, aczkolwiek nadal usiłuje odnaleźć Malika. W trakcie poszukiwań istotny przy wytropieniu zbiega staje się fakt, iż cierpi on na rzadką chorobę – splenomegalię. W dalszej akcji banda Stawskiego organizuje napad na pociąg przewożący pieniądze w kwocie 3 mld złotych, które w wyniku wewnętrznego spisku członków tej grupy przejmują uczestniczący w napadzie „Donald” i współpracujący z nim Malik. Tymczasem kapitan Popczyk niestrudzenie poszukuje bandyty.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Pomysł na film wyszedł z kartotek milicyjnych. Pierwowzorem postaci Malika był warszawski przestępca Jerzy Maliszewski vel Nierobisz, który również dokonywał ucieczek z zakładów karnych[1] i cierpiał na rzadką chorobę[2]. Film był określany jako „amerykański film produkcji polskiej”[2]. Realizacja filmu trwała w 1985 roku przez 49 dni zdjęciowych.

W 2012 roku, jako jeden z 26 polskich filmów, Zabij mnie glino został zrekonstruowany cyfrowo w ramach projektu KinoRP[3][4]. Uroczysty pokaz odbył się 15 października 2012 roku w warszawskim kinie Kultura.

Nagrody filmowe[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Kazimierz Kunicki Tomasz Ławecki Zagadki kryminalne PRL, wyd. 2017, s. 202-215
  2. a b Stowarzyszenie Filmowców Polskich Premiera zrekonstruowanego cyfrowo filmu „Zabij mnie glino” w reż. Jacka Bromskiego
  3. "Zabij mnie glino" po rekonstrukcji • PISF. Polski Instytut Sztuki Filmowej, www.pisf.pl [dostęp 2017-11-27] (pol.).
  4. "Zabij mnie, glino" odnowione - WP Film, film.wp.pl [dostęp 2017-11-27] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]