Zabij mnie glino

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Zabij mnie glino
Gatunek kryminał
Rok produkcji 1987
Data premiery 6 czerwca 1988
Kraj produkcji  Polska
Czas trwania 115 minut
Reżyseria Jacek Bromski
Scenariusz Jacek Bromski
Główne role Bogusław Linda,
Piotr Machalica,
Anna Romantowska,
Maria Pakulnis,
Andrzej Grabarczyk
Muzyka Henri Seroka
Zdjęcia Jacek Mierosławski
Scenografia Jerzy Sajko
Kostiumy Wiesława Starska
Montaż Jadwiga Zajiček

Zabij mnie glino – film kryminalny z 1987 w reżyserii Jacka Bromskiego. Oglądanie filmu dozwolone jest od 18 lat.

Fabuła[edytuj kod]

Groźny przestępca, odsiadujący karę pozbawienia wolności za kradzieże i napady z bronią w ręku, Jerzy Malik (Bogusław Linda), dzięki pomocy z zewnątrz przez szefa bandy, Stawskiego (Jerzy Zass) oraz przekupionego strażnika więziennego ucieka z zakładu karnego. Poinformowany o tym milicjant kapitan Popczyk (Piotr Machalica) przerywa wyjazd na narty i rozpoczyna poszukiwania zbiega. Przestępca udaje się do swojej byłej żony, gdzie zostaje schwytany w wyniku obławy milicyjnej. Doprowadzony ponownie do więzienia bierze udział w bójce, którą zlecono jako wyrok na nim. Podczas rozprawy sądowej Malik ponownie ucieka dzięki pomocy udzielonej przez kolegę Seweryna (Zbigniew Zamachowski), który będąc na sali sądowej w roli świadka terroryzuje obecnych nożem przejętym na spacerniaku więziennym po zamachu na Malika, po czym bierze zakładnika i ucieka z towarzyszem. Następnie Malik kontaktuje się ze Stawskim, żądając od niego zwrotu połowy pieniędzy należnych mu z wcześniejszych kradzieży i napadów. W odpowiedzi ten poleca swoim ludziom zgładzić Malika, który jednak okazuje się sprytniejszy i zabija jednego z nich. Tuż po tym wdziera się do domu Stawskiego i odbiera mu cały zagrabiony wcześniej majątek. Następnie ucieka do Sosnowca. W pociągu przypadkowo poznaje lekarkę, Dorotę (Anna Romantowska), która najpierw – nie znając go jeszcze – inteligentnie ratuje go przed zdekonspirowaniem, a następnie daje mu schronienie i zostaje jego partnerką. Malik zdobywa nowe dokumenty, zmienia tożsamość i postanawia zabić Popczyka. Milicjanta nie ma w mieszkaniu, zaś są jego żona i jej kochanek, którzy tracą życie w wyniku najścia Malika. Tymczasem milicja próbuje namierzyć przestępcę, jednak długo jej działania są bezskuteczne. Kapitan Popczyk, przeżywający także osobiste porażki, zostaje odsunięty od śledztwa, aczkolwiek nadal próbuje odnaleźć Malika. W trakcie poszukiwań istotny przy wytropieniu zbiega staje się fakt, iż cierpi on na rzadką chorobę splenomegalię. W dalszej akcji banda Stawskiego organizuje napad na pociąg przewożący pieniądze w kwocie 3 mld złotych, które w wyniku spisku wewnątrz bandy przejmują uczestniczący w napadzie „Donald” i współpracujący z nim Malik. Tymczasem kapitan Popczyk niestrudzenie poszukuje bandyty.

Obsada[edytuj kod]

Inne informacje[edytuj kod]

Rewolwer Smith & Wesson, podobny jakiego używał w filmie Jerzy Malik
  • Pomysł filmu miał zostać oparty na kartotekach milicyjnych. Pierwowzorem postaci Malika miał być przestępca Jerzy Maliszewski vel Nierobisz, który również dokonywał ucieczek z zakładów karnych i cierpiał na rzadką chorobę[1].
  • Realizacja filmu trwała w 1985 roku przez 49 dni zdjęciowych.
  • Głos pasażera w pociągu, który zdawał się rozpoznać poszukiwanego Malika, należy do Marcina Trońskiego, który w filmie jako aktor wcielił się w rolę członka bandy Stawskiego.
  • W jednej ze scen bohaterowie spożywają produkty sieci gastronomicznej McDonald’s, która w czasie realizacji filmu nie była jeszcze dostępna w Polsce. Na potrzeby filmu reżyser miał przywieźć potrzebne opakowania z Londynu.
  • Broń, której używał Malik, została przedstawiona jako rzadki rewolwer Smith & Wesson, kaliber 38 Magnum.
  • Film został określony jako „amerykański film produkcji polskiej”[1].
  • W 2012 roku, jako jeden z 26 polskich filmów, został zrekonstruowany cyfrowo w ramach projektu KinoRP[2][3]. Uroczysty pokaz odbył się 15 października 2012 roku w warszawskim kinie Kultura.

Nagrody filmowe[edytuj kod]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj kod]