Val Venosta

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dolina Val Venosta.
Val Venosta z lotu ptaka.

Val Venosta (niem. Vinschgau) – dolina w Alpach w północnych Włoszech, w regionie Trydent-Górna Adyga (prowincja Bolzano), zlokalizowana pomiędzy przełęczą Reschen i Merano. Najwyższa część doliny Adygi w Tyrolu Południowym, położona na wysokości 520–1504 m n.p.m..

Historia[edytuj | edytuj kod]

Val Venosta została zaludniona bardzo wcześnie. Świadczą o tym szczątki człowieka sprzed 5000 lat znalezione w dolinie. Szczątkom tym nadano przydomek Ötzi. Ok. 15 r. p.n.e. obszar ten zdobyli Rzymianie[1]. Niedługo później przez Val Venostę poprowadzono pierwszą drogę przecinającą Alpy, noszącą nazwę Via Claudia Augusta. Ze względu na istnienie tego szlaku, w średniowieczu na obszarze doliny toczono liczne walki o dominację[1]. Ostatecznie obszar ten zajęli hrabiowie Tyrolu, a następnie Habsburgowie[1].

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

W regionie znajduje się ponad 40 zamków, w tym: XIII-wieczny Zamek Churburg; średniowieczny, przekształcony w renesansową rezydencję Zamek Coldrano; zbliżony pod względem konstrukcyjnym do fortu Zamek Kastelbell, a także znajdujący się w ruinie Zamek Rotund[2]. Na Zamku Juval mieści się jeden z sześciu oddziałów Messner Mountain Museum, noszący nazwę MMM Juval. Ponadto, w obrębie doliny zlokalizowany jest oddział MMM Ortles muzeum[3].

Administracja[edytuj | edytuj kod]

Lokalizacja Comunità Comprensoriale Val Venosta (kolor czerwony) na mapie Prowincji Bolzano.
Gminy Comunità Comprensoriale Val Venosta (numeracja na liście obok).

W 1962 roku utworzono jednostkę administracyjną (odpowiednik polskiego powiatu) o nazwie Comunità Comprensoriale Val Venosta, wchodzącą w skład prowincji Bolzano (jest to jedna z ośmiu tego typu jednostek, funkcjonujących w tej prowincji). Zajmuje ona powierzchnię 1 442 km², a w roku 2005 była zamieszkiwana przez 35 043 osób. W jej skład wchodzi 13 gmin:

 1. Kastelbell-Tschars (wł. Castelbello-Ciardes)
 2. Graun im Vinschgau (Curon Venosta)
 3. Glurns (Glorenza)
 4. Latsch (Laces)
 5. Laas (Lasa)
 6. Mals (Malles Venosta)
 7. Martell (Martello)
 8. Prad am Stilfserjoch (Prato allo Stelvio)
 9. Schlanders (Silandro)
 10. Schluderns (Sluderno)
 11. Schnals (Senales)
 12. Stilfs (Stelvio)
 13. Taufers im Münstertal (Tubre)

Głównym miastem i stolicą powiatu jest Schlanders (wł. Silandro). Dla około 98% populacji językiem ojczystym jest niemiecki.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c La Storia della Val Venosta (wł.). Maso.eu. [dostęp 2015-07-16].
 2. Castles in the Venosta Valley (ang.). Vinschgau. [dostęp 2015-07-16].
 3. Museums in Venosta Valley (ang.). Vinschgau. [dostęp 2015-07-16].