Messner Mountain Museum

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Messner Mountain Museum
Ilustracja
Zamek Sigmundskron
Państwo  Włochy
Miejscowość Bolzano
Data założenia 2006
Dyrektor Reinhold Messner
Kierownik Reinhold Messner
Oddziały
 • MMM Firmial
 • MMM Juval
 • MMM Dolomites
 • MMM Ortles
 • MMM Ripa
 • MMM Corones
Położenie na mapie Włoch
Mapa lokalizacyjna Włoch
Messner Mountain Museum
Messner Mountain Museum
Ziemia46°28′49″N 11°18′19″E/46,480278 11,305278
Strona internetowa

Messner Mountain Museum - muzeum założone przez włoskiego alpinistę, Reinholda Messnera, w Południowym Tyrolu, w północnych Włoszech. Instytucja została stworzona w celu przybliżenia odwiedzającym historii i charakteru alpinizmu, nauki na temat gór i lodowców, a także historii osadnictwa w górach[1]. Muzeum posiada sześć oddziałów[2].

Oddziały[edytuj | edytuj kod]

Ekspozycja na zamku Sigmundskron

Firmian[edytuj | edytuj kod]

Główny oddział muzeum mieści się w Zamku Sigmundskron, w okolicy Bolzano, i przedstawia charakter spotkań człowieka z górami. W zamku, którego początki sięgają późnego średniowiecza, znajdują się centrala oraz administracja instytucji. Organizowane są tam również imprezy specjalne[3]. W okolicy zlokalizowany jest skalny teatr, mieszczący 200 ludzi. Muzeum otwarto 11 czerwca 2006 r. po trzech latach renowacji zrujnowanego zamku. Wygląd budynku nie został jednak w znaczący sposób zmodyfikowany. Jego architekt, Werner Tscholl, zwracał uwagę na to, by historyczna budowla utrzymała swój dawny charakter. Konstrukcja szklanego dachu, jak również kable i rury wszelkiego rodzaju, zostały rozmieszczone w ten sposób, by nie były widoczne z zewnątrz[3]. W muzeum prezentowane są zbiory z zakresu historii alpinizmu oraz jego roli w sztuce. W zamkowej wieży mieści się odrębna ekspozycja, prezentująca historię zamku i regionu[3].

Juval[edytuj | edytuj kod]

Oddział MMM Juval mieści się w późnośredniowiecznym Zamku Juval, w okolicy Naturns. Pierwsze ekspozycje zostały otwarte w 1995 r[4]. Zamek jest prywatną własnością Reinholda Messnera i wykorzystywany przez niego jako letnia rezydencja[5]. Ten oddział muzeum ukazuje góry jako miejsce pełne tajemnic i duchowości. Ekspozycja skupia się na świętych szczytach całego świata, takich jak Kajlas, Fudżi, czy Uluru. Wystawa zawiera statuetki Buddy, młynki modlitewne, a także animistyczne maski[4].

Dolomites[edytuj | edytuj kod]

MMM Dolomites mieści się w forcie zbudowanym w okresie I wojny światowej, na wysokości 2 181 m n.p.m., na szczycie Monte Rite, pomiędzy Cortiną d'Ampezzo a Pieve di Cadore[6]. Muzeum przedstawia historię alpinizmu, a także dzieje odkrywania Dolomitów. Wewnątrz zgromadzono także kolekcję obrazów przedstawiających krajobraz Dolomitów[6].

Ortles[edytuj | edytuj kod]

Czwarty oddział muzeum mieści się pod ziemią, poniżej szczytu Ortler, w okolicy miejscowości Sulden. Otwarta w 2004 r. wystawa dotyczy narciarstwa, wspinaczek po lodzie, Arktyki oraz Antarktyki. W skład ekspozycji wchodzi największa na świecie kolekcja obrazów przedstawiających Ortler[7].

Zamek Bruneck

Ripa[edytuj | edytuj kod]

Siedzibą piątego oddziału muzeum jest Zamek Bruneck w mieście Bruneck. Obiekt został udostępniony dla publiczności w 2011 r. Wydarzenie to poprzedziła renowacja zamku zgodnie z projektami sporządzonymi przez architektów Kurta Eggera, Gerharda Mahlknechta oraz Heinricha Mutschlechnera. W muzeum prezentowane są zbiory dotyczące ludzi żyjących na obszarach górskich na całym świecie[8].

Corones[edytuj | edytuj kod]

MMM Corones zostanie otwarty 24 lipca 2015 r. na szczycie Kronplatz pomiędzy Gadertal, Olang oraz Pustertal. Ekspozycja będzie przedstawiać historię alpinizmu[9].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Lori Zimmer: Medieval Italian Castle Transformed into Modern Mountain Museum Read more: Medieval Italian Castle Transformed into Modern Mountain Museum - Inhabitat - Sustainable Design Innovation, Eco Architecture, Green Building (wł.). inhabitat, 7 listopada 2011. [dostęp 2015-07-14].
 2. strona oficjalna muzeum (ang.). Messner Mountain Museum. [dostęp 2015-07-14].
 3. a b c MMM Firmian (ang.). Messner Mountain Museum. [dostęp 2015-07-14].
 4. a b MMM Juval (ang.). Messner Mountain Museum. [dostęp 2015-07-14].
 5. Juval Castle (ang.). burggrafenamt.com. [dostęp 2015-07-14].
 6. a b MMM Dolomites (ang.). Messner Mountain Museum. [dostęp 2015-07-14].
 7. MMM Ortles (ang.). Messner Mountain Museum. [dostęp 2015-07-14].
 8. MMM Ripa (ang.). Messner Mountain Museum. [dostęp 2015-07-14].
 9. MMM Corones (ang.). Messner Mountain Museum. [dostęp 2015-07-14].