Venedigergruppe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Venedigergruppe
Ilustracja
Grossvenediger - najwyższy szczyt grupy
Kontynent Europa
Państwo  Austria
 Włochy
Najwyższy szczyt Großvenediger
(3657 m n.p.m.[1])
Jednostka dominująca Wysokie Taury,
Alpy Centralne
Mapa pasma górskiego
Położenie na mapie Alp; granice pasma wg Alpenvereinseinteilung der Ostalpen (1984)
Położenie na mapie Europy
Mapa lokalizacyjna Europy
Venedigergruppe
Venedigergruppe
Ziemia47°05′32″N 12°18′18″E/47,092222 12,305000

Venedigergruppe[2][3] to podgrupa Wysokich Taurów, pasma górskiego w Alpach Wschodnich. Leży w północno-zachodniej części Taurów Wysokich, w większości na terytorium Austrii, w Tyrolu i Salzburgu. Mniejsza, południowo-zachodnia część należy do Włoch (Południowy Tyrol). Grossvenediger leżący w centrum grupy jest również jej najwyższym szczytem.

Rejon ten obfituje w chaty i schroniska połączone ze sobą wieloma szlakami, co umożliwia długie wędrowanie między nimi bez potrzeby schodzenia w doliny. Z tego powodu i dzięki pięknym widokom rejon ten jest bardzo popularny turystycznie. Droga przez całą grupę i dalej w kierunku Grossglocknera nazywana jest "Trasą Hoch-Tirol". Stała się bardzo popularna i często porównywana jest do trasy Chamonix - Zermatt.

W rejonie nie ma wyciągów i linowych kolejek narciarskich, ponieważ większość tych terenów objęta jest Parkiem Narodowym Wysokich Taurów. Dzięki temu można tu podziwiać góry w najczystszej postaci, w większym stopniu niż w pozostałych rejonach Austrii.

Najwyższe szczyty grupy:

Środkowa część grupy, widok z Wildenkogla
W oddali: Großvenediger (po lewej), Hohes Aderl (w środku) i Rainerhorn (po prawej)
Lodowiec Schlatenkees


Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h Bundesamt für Eich und Vermessungswesen: BEV - Austrian Map online. [dostęp 2016-07-15].
  2. Główny Urząd Geodezji i Kartografii nie podaje polskiego egzonimu: Urzędowy wykaz polskich nazw geograficznych świata, ss. 9-10, 370-372; Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej przy Głównym Geodecie Kraju, Warszawa, 2013. [dostęp 2016-07-17].
  3. Główny Urząd Geodezji i Kartografii: Urzędowy wykaz polskich nazw geograficznych świata, Przedmowa, s. XVIII; Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej przy Głównym Geodecie Kraju, Warszawa, 2013. [dostęp 2016-07-17].

    Niewymienienie danego obiektu jest jednoznaczne ze stwierdzeniem, że Komisja nie zaleca dla niego polskiej nazwy, nawet jeżeli taka spotykana jest w niektórych publikacjach.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Panorama środkowej części grupy, widok z Kreuzspitze
Panorama środkowej części grupy, widok z Kreuzspitze