Przejdź do zawartości

Vryheidsfront Plus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Vryheidfront (Plus)
Freedom Front (Plus)
Państwo

 Południowa Afryka

Lider

Pieter Groenewald

Data założenia

1 marca 1994

Adres siedziby

Pretoria, RPA

Ideologia polityczna

nacjonalizm afrykanerski

Poglądy gospodarcze

liberalizm gospodarczy

Liczba członków

6 tys.

Członkostwo
międzynarodowe

Organizacja Narodów i Ludów Niereprezentowanych

Barwy

zieleń, pomarańcz

Obecni posłowie
6/400

Vryheidsfront Plus (VF+, ang. Freedom Front Plus, FF+) (pol. Front Wolności Plus) – południowoafrykańska partia polityczna mająca na celu ochronę interesów mieszkających w RPA Afrykanerów.

Geneza i wyniki wyborcze

[edytuj | edytuj kod]

Partia została powołana do życia 1 marca 1994 przez prawicowo zorientowanych polityków pod przewodnictwem generała Constanda Viljoena. 4 marca dokonano jej rejestracji w Niezależnej Komisji Wyborczej celem uczestnictwa w pierwszych wolnych wyborach do Zgromadzenia Narodowego RPA. 27 kwietnia 1994 na partię zagłosowało 424,5 tys. obywateli, co dało 2,2% i przełożyło się na 9 mandatów w parlamencie. Pięć lat później partia poniosła klęskę zdobywając jedynie 0,8% poparcia (127,2 tys. głosów) i trzy miejsca w Zgromadzeniu.

W 2001 z kierowania ugrupowaniem zrezygnował Constand Viljoen, jego obowiązki przejął Pieter Mulder. Pod przewodnictwem nowego lidera podpisano w 2003 porozumienie z mniejszymi ugrupowaniami prawicowymi (m.in. Partią Konserwatywną oraz Ruchem Jedności Afrykanerów) i powołano do życia organizację Vryheidsfront Plus (Freedom Front Plus), która wystartowała w kwietniowych wyborach do Zgromadzenia Narodowego w 2004. Porozumienie nie przyniosło większych rezultatów – sojusz uzyskał 0,89% głosów (139,5 tys.), co przełożyło się na 4 mandaty. W wyborach w 2009 uzyskała ok. 0,83% głosów, w wyborach w 2014 - 0,90%[1] (4 mandaty[2]).

Ideologia

[edytuj | edytuj kod]

Partia związana jest blisko z afrykanerskimi osadnikami w Oranii, którzy dążą do powołania odrębnego afrykanerskiego państwa niezależnego od RPA. Ugrupowanie sprzeciwia się dyskryminacji potomków burskich osadników w życiu społecznym, gospodarczym i politycznym (krytykując m.in. tzw. akcję afirmatywną).

Swoją ideologię Vryheidfront określa odwołując się do kilku filarów. Podstawowym celem działania organizacji jest ochrona interesów Afrykanerów. Partia głosi przywiązanie do wartości chrześcijańskich w ich ortodoksyjnie kalwińskiej wersji, opowiada się za ochroną kultury afrykanerskiej oraz języka afrikaans. Jest zwolenniczką decentralizacji władzy w RPA, przyznania samorządom większych uprawnień aż do możliwości oderwania się od centrali i budowy własnego państwa. Ugrupowanie opowiada się za przestrzeganiem prawa, zwalczaniem przestępczości, walką z narkotykami oraz przywróceniem kary śmierci. Partia pozostaje w zdecydowanej opozycji wobec rządów ANC, określając się jako „więcej niż tylko opozycja” (méér as net opposisie). Pomimo tego jej lider przyjął w maju 2009 propozycję objęcia teki wiceministra rolnictwa w rządzie Jacoba Zumy[3].

Reprezentacja

[edytuj | edytuj kod]

Oprócz parlamentu ogólnokrajowego w Kapsztadzie partia reprezentowana jest w lokalnych legislaturach. W wyborach samorządowych z 2006 zdobyła 1% głosów (252,3 tys.), co przełożyło się na mandaty w miejscowościach zdominowanych przez Afrykanerów.

Afiliacje międzynarodowe

[edytuj | edytuj kod]

Na IX Kongresie Generalnym Organizacji Niereprezentowanych Narodów i Ludów (Unrepresented Nations and Peoples Organization, UNPO), jaki odbył się w Brukseli w dniach 16-17 maja 2008, został jednomyślnie zaakceptowany wniosek o włączenie Vryheidsfront w skład organizacji.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. National results for South Africa. news24.com, 11 maja 2014. [dostęp 2014-05-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (26 lutego 2019)]. (pol.).
  2. ANC wins 249 seats. news24.com, 10 maja 2014. [dostęp 2014-05-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (12 maja 2014)]. (ang.).
  3. Skład nowego rządu RPA, 10 maja 2009. [dostęp 2009-05-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (13 maja 2009)].

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]