Władimir Wasilenko

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Władimir Wasilenko
Państwo działania

ZSRR

Data i miejsce urodzenia

7 czerwca 1897
Kijów

Data i miejsce śmierci

19 grudnia 1987
Moskwa

profesor nauk medycznych
Specjalność: kardiologia, gastroenterologia
Alma Mater

Kijowski Instytut Medyczny

1922-1987
Odznaczenia
Złota Gwiazda Bohatera Pracy Socjalistycznej
Order Lenina Order Lenina Order Lenina Order Rewolucji Październikowej Order Czerwonego Sztandaru Order Czerwonego Sztandaru Pracy Order Wojny Ojczyźnianej I klasy Order Wojny Ojczyźnianej II klasy Order Przyjaźni Narodów

Władimir Charitonowicz Wasilenko (ros. Владимир Харитонович Василенко; ukr. Володимир Харитонович Василенко, Wołodymyr Charytonowycz Wasyłenko; ur. 7 czerwca 1897 w Kijowie, zm. 19 grudnia 1987 w Moskwie) – radziecki internista, akademik Akademii Nauk Medycznych ZSRR, profesor.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Był narodowości ukraińskiej. W 1917 ukończył gimnazjum, a w 1922 Kijowski Instytut Medyczny, pracował jako internista i jednocześnie asystent, później profesor i adiunkt. W 1935 objął katedrę Kijowskiego Instytutu Doskonalenia Lekarzy, jednocześnie pracował w Instytucie Medycyny Klinicznej. Napisał ponad 250 prac naukowych, w tym wiele monografii. Prowadził badania naukowe zwłaszcza w dwóch dziedzinach - kardiologii i gastroenterologii. Po ataku Niemiec na ZSRR został ewakuowany do Ufy, gdzie pracował w Baszkirskim Instytucie Medycznym i jako konsultant w ewakuowanych szpitalach, w 1943 został skierowany na front jako główny internista Frontu Północno-Kaukaskiego, później 1 Frontu Ukraińskiego. W 1945 wraz z armią dotarł do Berlina, po wojnie kierował służbą internistyczną Lwowskiego i Karpackiego Okręgu Wojskowego, a od 1948 do 1987 pracował w 1 Moskiewskim Instytucie Medycznym. Jednocześnie 1967-1974 pracował we Wszechzwiązkowym Naukowo-Badawczym Instytucie Ministerstwa Ochrony Zdrowia ZSRR. Otrzymał stopień generała majora służby medycznej. Został pochowany na Cmentarzu Kuncewskim.

Odznaczenia i nagrody[edytuj | edytuj kod]

I medale.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]