Władysław Jaworski (żołnierz)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Władysław Jaworski
Ilustracja
Władysław Jaworski
kapral kapral
Data i miejsce urodzenia

26 września 1897
Dobranowce

Data i miejsce śmierci

20 czerwca 1963
Warszawa

Przebieg służby
Lata służby

1919–1920

Siły zbrojne

Wojsko Polskie II RP

Jednostki

Armia gen. Hallera

Główne wojny i bitwy

wojna polsko-bolszewicka

Odznaczenia
Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari Krzyż Walecznych (1920–1941)

Władysław Jaworski (ur. 26 września 1897 w Dobranowcach - powiat Czerniowce, zm. 20 czerwca 1963 w Warszawie) – podoficer Wojska Polskiego w II Rzeczypospolitej, kawaler Krzyża Srebrnego Orderu Virtuti Militari.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w rodzinie Michała (leśnika) i Katarzyny z domu Drozdowskiej.

Po ukończeniu szkoły powszechnej kształcił się w zawodzie stolarza. W roku 1919 wstąpił do odrodzonego Wojska Polskiego i otrzymał przydział do oddziałów generała Józefa Hallera, w których służył w kompanii karabinów maszynowych. Uczestnik wojny polsko-bolszewickiej podczas której został ranny. Za wykazane w trakcie działań wojennych męstwo odznaczony został Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari i awansowany do rangi kaprala. Jako inwalida wojenny do roku 1939 otrzymywał rentę i mieszkał we wsi Podczercze-Uścieczko (województwo tarnopolskie), gdzie pracował na roli[1].

W połowie czerwca 1940 roku został aresztowany przez NKWD i przetrzymywany był w więzieniach w Czortkowie, Charkowie i Władywostoku. Skazany został na ośmioletni pobyt w obozie pracy[a]. Po „amnestii” będącej wynikiem zawarcia układu Sikorski-Majski wstąpił do Armii gen. Władysława Andersa. Leczył się w Wielkiej Brytanii, skąd w roku 1948 powrócił do Polski i zamieszkał w Warszawie. Tam też zmarł i pochowany został na cmentarzu w Rembertowie[1].

Żoną Władysława Jaworskiego była Helena z domu Kustryn, mieli córki Władysławę (ur. 1924) i Janinę (ur. 1925) oraz syna Edwarda (ur. 1926)[1].

Ordery i odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Zrehabilitowany został wyrokiem z dnia 15 czerwca 1989 roku.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Polak (red.) 1993 ↓, s. 83.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]