Włatcy móch: Ćmoki, czopki i mondzioły

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Włatcy móch: Ćmoki, czopki i mondzioły
Gatunek

animowany, komedia

Rok produkcji

20082009

Data premiery

13 lutego 2009

Kraj produkcji

Polska

Język

polski

Czas trwania

97 min[1]

Reżyseria

Bartosz Kędzierski

Scenariusz

Bartosz Kędzierski

Muzyka

Behavior

Scenografia

Tomasz Przydatek
Andrzej Przydatek

Montaż

Bartosz Kędzierski

Dystrybucja

SPI International Polska

Włatcy móch: Ćmoki, czopki i mondzioły – pełnometrażowy film animowany, będący kinową wersją przygód postaci znanych z serialu Włatcy móch.

Premiera telewizyjna na kanale TV4 odbyła się 11 grudnia 2010.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Film opowiada o przygodach znanych już z serialu postaci. Klasa II B jako zadanie domowe otrzymuje do napisania wypracowanie pod tytułem: „Kim zostanę, kiedy dorosnę”. Anusiak, Konieczko, Maślana i Czesio cały wieczór spędzają więc na przelewaniu na papier swoich marzeń. Następnego dnia rano, dumnie niosąc swoje wypracowania, przechodzą obok salonu wróżki Jowity. Ta pokazuje czwórce bohaterów ich przyszłość, w czasie o trzydzieści lat naprzód. Przepowiednia nie zgadza się z tym, co zostało napisane w wypracowaniach. Co prawda Anusiak jest królem, jednak jego „królestwem” jest miejscowy supermarket. Konieczko swoją karierę naukową zakończył na etapie nauczyciela mianowanego. Z kolei rekin finansjery Maślana dba o bilans środków czystości w toalecie miejskiego banku. Jedynym, który nie może znaleźć swojego dorosłego wcielenia, jest Czesio (chłopiec-zombie).

Bohaterowie wspólnie postanawiają, że nigdy nie będą dorośli. Próbują wielu sposobów, m.in. palenia papierosów i obciążania głów kamieniami. Jeden z uczniów klasy II B, Zajkowski (którego główni bohaterowie lubią gnębić), dowiedziawszy się o przepowiedni zaślubin Andżeliki (jego dziewczyny) i Maślany, postanawia zabić konkurenta i jego przyjaciół, co mu się udaje poprzez otrucie ich. Zmienia to zupełnie bieg historii – to Zajkowski zostaje w przyszłości nauczycielem, w złości zaczyna strzelać do uczniów i zostaje aresztowany przez policję, z czego relacje oglądają w telewizji zombie Anusiak, Konieczko, Maślana, Czesio, Higienistka, pani Frał, Marcel oraz Pułkownik. Główni bohaterowie są szczęśliwi, że już na zawsze zostaną dziećmi.

Oprócz głównego wątku w filmie pojawia się również poboczny wątek wyjazdu pluszaków do Pekinu (Chinlandii), w trakcie którego zostają one uprowadzone przez komunistyczną służbę bezpieczeństwa i torturowane w celu zdobycia informacji na temat sposobu produkcji żywych zabawek. Drugim pobocznym wątkiem jest znajomość Marcela i Pułkownika z niedawno pochowanym abstynentem, hrabią von Etoh (jego nazwisko jest grą słów, EtOH to jedna z możliwych form zapisu etanolu), który zamierza ich wyleczyć z alkoholizmu, co im się nie podoba.

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Reżyseria: Bartosz Kędzierski
Scenariusz: Bartosz Kędzierski
Muzyka: Behavior
Scenografia: Tomasz Przydatek, Andrzej Przydatek
Montaż: Bartosz Kędzierski
Obsada głosowa[1]:

Producent wykonawczy: Paweł M. Pewny

Prace nad filmem rozpoczęto w kwietniu 2008[2]. W listopadzie tego samego roku ujawniono tytuł powstającej produkcji[3]. Nagrania wszystkich dialogów zostały ukończone w czerwcu 2008. Dialogi nagrywano we wrocławskim studiu dźwięku Voiceland.

Patronem medialnym filmu i współautorem jest stacja telewizyjna TV4.

Odbiór[edytuj | edytuj kod]

W weekend otwarcia film obejrzało ponad 157 tysięcy widzów[4].

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Rok Ceremonia Kategoria Wynik
2008 Festiwal Zwiastunów Filmowych Grand Prix nagroda publiczności za najlepszy zwiastun filmu premierowego[5]. Wygrana

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]