Włodzimierz Bączkowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Włodzimierz Bączkowski
Data i miejsce urodzenia 26 marca 1905
Syberia
Data i miejsce śmierci 19 sierpnia 2000
Waszyngton, Stany Zjednoczone
Zawód, zajęcie działacz polonijny, sowietolog

Włodzimierz Bączkowski (ur. 26 marca 1905 na Syberii, zm. 19 sierpnia 2000 w Waszyngtonie) – polski pisarz polityczny, sowietolog, publicysta, działacz ruchu prometejskiego.

Urodził się na Syberii w okolicach jeziora Bajkał, po wybuchu rewolucji październikowej razem z rodziną przedostał się do Mandżurii i zamieszkał w Harbinie i ukończył tam gimnazjum. W 1925 udało im się wyjechać do Polski, Włodzimierz Bączkowski rozpoczął wówczas studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego, równocześnie studiował filologię angielską i sinologię[1]. Podczas studiów nawiązał współpracę z Instytutem Wschodnim, w 1928 założył Orientalistyczne Koło Młodych. Od 1930 był pracownikiem Instytutu Wschodniego, został redaktorem kwartalnika „Wschód-Orient”, a w 1932 powołano go na redaktora Biuletynu Polsko-Ukraińskiego, od stycznia 1939 zastąpionego przez miesięcznik „Problemy Europy Wschodniej”. W sierpniu 1939 został zmobilizowany do II Oddziału Sztabu Naczelnego Wodza, po kampanii wrześniowej przedostał się do Rumunii i przebywał tam do 1941, w tym okresie redagował czasopismo „Sprawy Sowieckie”. Następnie przez Turcję dostał się do Mandatu Palestyny i przebywając w Hajfie pracował w ekspozyturze II Oddziału Sztabu Naczelnego Wodza, a następnie w Centrum Informacji na Bliskim Wschodzie i w Akcji Kontynentalnej[1]. Po wojnie Bączkowski znalazł się w gronie inicjatorów powołania Instytutu Bliskiego i Środkowego Wschodu „Reduta” w Jerozolimie, gdzie współpracował z prof. Stanisławem Swianiewiczem. Równocześnie pełnił funkcję honorowego attaché kulturalnego w polskim poselstwie w Bejrucie, w 1955 wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie pracował w Bibliotece Kongresu w Waszyngtonie.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Jacek Kloczkowski, Paweł Kowal, O Włodzimierzu Bączkowskim w: Włodzimierz Bączkowski, O wschodnich problemach Polski. Wybór pism. (opracowali J. Kloczkowski i P. Kowal), Kraków 2000, ​ISBN 83-7188-405-2​. wersja elektroniczna
  • Włodzimierz Bączkowski, O wschodnich problemach Polski. Wybór pism. (opracowali J. Kloczkowski i P. Kowal), Kraków 2000, ​ISBN 83-7188-405-2​.
  • Włodzimierz Bączkowski, U źródeł upadku i wielkości (1935)
  • Włodzimierz Bączkowski, Grunwald czy Pilawce (1938)
  • Włodzimierz Bączkowski, W obliczu wydarzeń (1939)
  • Ґеник М. Бончковський Влодзімєж // Історія політичної думки. Навчальний енциклопедичний словник-довідник /  За заг.ред. Н.М.Хоми.- Львів: Новий світ-2000, 2014.- С. 91-92.