Rumuńskie Siły Zbrojne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Forțele Armate Române (Rumuńskie Siły Zbrojne)
Państwo  Rumunia
Historia
Sformowanie 1860
Dane podstawowe
Wiek poboru 18
Obecny dowódca Najwyższy zwierzchnik Sił Zbrojnych Traian Băsescu
Minister Obrony Narodowej Corneliu Dobrițoiu
Szef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ștefan Dănilă
Podporządkowanie Ministerstwo Obrony Narodowej
Liczebność 73,4 tys.[1]
Budżet wojskowy
Kwota 2,2 mld USD (2014)[1]

Forțele Armate Române (Rumuńskie Siły Zbrojne) składają się z wojsk lądowych, sił powietrznych oraz marynarki wojennej. Siły zbrojne podlegają rumuńskiemu Ministerstwu Obrony natomiast w razie stanu wojny kontrole nad siłami zbrojnymi przejmuje urzędujący wówczas prezydent.

Wojska rumuńskie w 2014 roku liczyły 73,4 tys. żołnierzy zawodowych oraz 80 tys. rezerwistów. Według rankingu Global Firepower (2014) rumuńskie siły zbrojne stanowią 51. siłę militarną na świecie, z rocznym budżetem na cele obronne w wysokości 2,2 mld dolarów (USD)[1].

Obecnie składa się z trzech rodzajów sił zbrojnych:

Żołnierze rumuńscy w Afganistanie

Rumuńskie Siły Zbrojne składają się z 90 000 osób z czego około 15 000 stanowią cywile. Najwięcej osób, 45 800 służy w siłach lądowych, w lotnictwie służy około 13 250 osób, a w marynarce wojennej pracuje około 6800 żołnierzy oraz personelu. Oprócz nich na terenie całego kraju służy około 8000 ludzi związanych z siłami zbrojnymi.

Rumuńskie siły lądowe przeszły w ostatnich latach modernizację techniczną, aby doprowadzić swój sprzęt, produkowany lokalnie na licencji od ZSRR do standardów zgodnymi z krajami NATO. Ich trzon stanowią czołgi podstawowe TR-85, bojowe wozy piechoty MLI-84, transportery opancerzone TAB B33 i Mowag Piranha oraz samochody Humvee. Obecnie Rumunia posiada duży kontyngent wojskowy w Afganistanie w ramach Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa (ISAF). Siły powietrzne używają głównie sprzętu rodzimej produkcji lub poradziecki, w tym samoloty MiG-21, ale w ostatnich latach udało się zakupić siedem samolotów transportowych Alenia C-27J Spartan. Marynarka wojenna posiada trzy fregaty, w tym dwie stanowią byłe brytyjskie fregaty typu 22.

Liczebność RSZ[edytuj | edytuj kod]

Rumunia dołączyła do NATO w 2004 roku. Wraz z wejściem w struktury Organizacji, Rumunia przeprowadziła szereg reform armijnych oraz przeistoczyła się w 2007 roku w zawodowe siły zbrojne, rezygnując przy tym z poboru. Obecnie w Rumuńskich Siłach Zbrojnych służy około 90 000 żołnierzy oraz cywilnego personelu.

Modernizacja[edytuj | edytuj kod]

Rumuńskie wojsko przygotowało trzy stopniowy plan modernizacji siły zbrojnych. Pierwszy plan zakończył się w 2007 roku. Następny plan, którego realizacja ma zostać ukończona w 2015 roku, ma za zadanie dorównanie standardom natowskim w każdym aspekcie uzbrojenia oraz wyposażenia wojskowego. Ostatni plan modernizacji jest planowany na rok 2025, a jego celem będzie postęp technologiczny w zakresie logistyki oraz technologii wyposażenia wojskowego.

Kontyngenty RSZ[edytuj | edytuj kod]

RSZ wystawiają wojska operacyjne. Na dzień 20 czerwca 2012 r. w kontyngentach RSZ pełni służbę 1952 żołnierzy, w tym na rzecz ISAF 1777[2].

Inne organizacje wojskowe[edytuj | edytuj kod]

Oprócz sił zbrojnych Rumunia posiada inne służby militarne nie wchodzące jednak w skład RSZ. Należą do nich:

  • Żandarmeria
  • Sztab Kryzysowy
  • Generalny Zarząd Informacji Obronnej
    • Zarząd Wywiadu Wojskowego
    • Zarząd Bezpieczeństwa Wojskowego
  • Rumuński Korpus Telekomunikacyjny

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]