Walter Jackson Ong

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Walter Jackson Ong
Walter Jackson Ong
Kraj działania Stany Zjednoczone
Data i miejsce urodzenia 30 listopada 1912
Kansas City
Data i miejsce śmierci 12 sierpnia 2003
Saint Louis
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Inkardynacja jezuici
Prezbiterat 16 czerwca 1946
Odznaczenia
Kawaler Orderu Palm Akademickich (Francja)

Walter Jackson Ong (ur. 30 listopada 1912 w Kansas City, zm. 12 sierpnia 2003 w Saint Louis) – amerykański jezuita, profesor literatury angielskiej, historyk religii i filozof.

Zarys biografii[edytuj | edytuj kod]

Uczęszczał do szkół powszechnych (finansowanych przez władze stanowe) oraz katolickich w Kansas City w Missouri (dodatkowo uczył się gry na fortepianie i organach – dzięki temu już jako zakonnik nierzadko występował w roli organisty). 1 września 1935 wstąpił do Towarzystwa Jezusowego, a 16 czerwca 1946 przyjął święcenia kapłańskie. Był wykładowcą etyki, a następnie teologii moralnej w Rockhurst College.

Pierwszy etap studiów doktoranckich na Harvardzie zakończył egzaminem ustnym i wyjechał do Europy. Po powrocie do Harvardu, przedstawił w lecie 1954 swoją dysertację (1700 stron). Tytuł doktorski otrzymał w 1955. Ponownie podjął zajęcia na anglistyce w Saint Louis University (SLU). Jego wykłady o języku angielskim (English course) były tak oryginalne, że studenci nazywali je „Onglish”. Profesorem anglistyki tego uniwersytetu został w 1959, zaś w 1970 – dodatkowo – profesorem nauk humanistycznych na Wydziale Psychiatrii w Akademii Medycznej tegoż uniwersytetu. Wykłady gościnne (visiting lectures) prowadził w szeregu ośrodków naukowych.

Otrzymał doktoraty honorowe 15 uniwersytetów na całym świecie. Oprócz członkostwa w licznych towarzystwach naukowych, pełnił także funkcje doradcy wielkich fundacji naukowych.

Wybrane dzieła[edytuj | edytuj kod]

  • Oralność i piśmienność: słowo poddane technologii (Orality and Literacy: The Technologizing of the Word , 2002)
  • Osoba świadomość komunikacja • Antologia, Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego 2010

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]