Warren Earl Burger

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Warren Earl Burger
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

17 września 1907
Saint Paul

Data i miejsce śmierci

25 czerwca 1995
Waszyngton

15. Prezes Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych
Okres

od 23 czerwca 1969
do 26 września 1986

Przynależność polityczna

Partia Republikańska

Poprzednik

Earl Warren

Następca

William H. Rehnquist

podpis
Odznaczenia
Prezydencki Medal Wolności (Stany Zjednoczone)

Warren Earl Burger (ur. 17 września 1907 w Saint Paul, zm. 25 czerwca 1995 w Waszyngtonie) – amerykański prawnik, w latach 19691986 prezes Sądu Najwyższego USA.

Młodość i edukacja[edytuj | edytuj kod]

Pochodzi z rodziny szwajcarskiej. Do Stanów Zjednoczonych przybył jego dziadek Joseph Burger mając 14 lat, walczył w wojnie secesyjnej i otrzymał Medal Honoru, najwyższe odznaczenie wojskowe w USA.

Warren Earl Burger urodził się jako jedno z siedmiorga dzieci. Ukończył (1925) John A. Johnson High School, gdzie był przewodniczącym samorządu uczniowskiego (president of the student council). Uprawiał hokej, football, lekkoatletykę i pływanie. W czasach szkolnych pisał do lokalnej gazety o sporcie szkolnym.

W 1937 był ósmym prezesem United States Junior Chamber, elitarnego grona zrzeszającego m.in. kilkoro prezydentów, wiceprezydentów.

Studiował na University of Minnesota, ukończył (1931) William Mitchell College of Law.

Praca zawodowa[edytuj | edytuj kod]

Po studiach rozpoczął pracę w kancelarii prawniczej. Wykładał również przez dwanaście lat na Saint Paul College of Law. Tutaj także poznał Harry’ego Blackmuna, z którym w przyszłości razem zasiadali w Sądzie Najwyższym.

Polityka[edytuj | edytuj kod]

Był członkiem Partii Republikańskiej. W 1948 bezskutecznie lobbował Harold’a Stassen’a jako republikańskiego kandydata na urząd prezydenta. Cztery lata później popierał Dwighta D. Eisenhowera i ten został nominowany przez partię i wygrał wybory. Eisenhower mianował go asystentem prokuratora generalnego i jako prokuratora miał pierwszy sprawy przez Sądem Najwyższym.

W 1956 prezydent Eisenhower mianował go sędzią Sądu Apelacyjnego okręgu Dystrykt Kolumbii i sprawował tę funkcję przez 13 lat.

Sąd Najwyższy[edytuj | edytuj kod]

W 1968 dotychczasowy prezes Sądu Najwyższego Earl Warren ogłosił chęć przejścia w stan spoczynku. Prezydent Lyndon B. Johnson nominował Abe Fortas (dotychczasowego sędziego), jednak nie został on zaaprobowany przez Senat USA. W związku Warren odroczył swoją emeryturę o rok. Nowy prezydent Richard Nixon mianował Burgera, a Senat zaakceptował ten wybór 23 czerwca 1969.

W stan spoczynku odszedł 26 września 1986, a zastąpił go na stanowisku prezesa William H. Rehnquist. W 1988 otrzymał Presidential Medal of Freedom. Zmarł w 1995 roku. Pochowany został na Narodowym Cmentarzu w Arlington.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

W 1933 poślubił Elverę Stromberg (zm. maj 1994), z którą miał dwoje dzieci: Wade Allen Burger i Margaret Elizabeth Burger.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

  • Biografia Supreme Court Historical Society (ang.)
Poprzednik
Harold Montelle Stephens
Sędzia Sądu Apelacyjnego okręgu Dystrykt Kolumbii
19561969
Następca
Malcolm Richard Wilkey
Poprzednik
Earl Warren
15. prezes Sądu Najwyższego USA
23 czerwca 1969 - 26 września 1986
Następca
William H. Rehnquist