John Glover Roberts

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
John Glover Roberts
Official roberts CJ.jpg
Data i miejsce urodzenia 27 stycznia 1955
Buffalo
17. prezes Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych
Okres od 29 września 2005
Poprzednik William H. Rehnquist

John Glover Roberts (ur. 27 stycznia 1955 w Buffalo) – amerykański prawnik, prezes Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych.

Życiorys[edytuj]

Odbył studia na Uniwersytecie Harvarda. Po ukończeniu studiów w latach 1980-1981 był współpracownikiem sędziego Sądu Najwyższego Williama Rehnquista. Pracował w administracji Ronalda Reagana i George’a H.W. Busha. W 2003 został sędzią sądu apelacyjnego dla Dystryktu Columbia.

W lipcu 2005 Prezydent George W. Bush nominował go na sędziego Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych, w miejsce ustępującej Sandry Day O’Connor. Jego kandydatura czekała na zatwierdzenie przez Senat, początek przesłuchań przed senacką komisją sprawiedliwości zaplanowano na 6 września. 5 września 2005 prezydent wycofał nominację Robertsa na sędziego, powołując go na stanowisko prezesa Sądu Najwyższego po śmierci Williama Rehnquista. Także ta nominacja wymagała zatwierdzenia senackiego. Przesłuchania w nowej sytuacji rozpoczęły się 12 września i trwały cztery dni. 22 września po tym jak Roberts odpowiedział na pytania zadane mu przez senatorów na piśmie, komisja przegłosowała jego kandydaturę stosunkiem głosów 13 do 5 (za Robertsem głosowało 10 republikanów i 3 demokratów). 29 września jego nominacja została zatwierdzona w głosowaniu na posiedzeniu plenarnym Senatu stosunkiem głosów 78 do 22.

W 2009 i 2013 odebrał przysięgę prezydencką od Baracka Obamy.

Bibliografia[edytuj]


Poprzednik
William H. Rehnquist
Prezes Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych
od 29 września 2005
Następca
obecny