Wasyl Bajus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Wasyl Bajus (ur. bd., zm. w 1652 w Preszowie) – zbójnik (tołhaj) pochodzenia łemkowskiego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pochodził z Leszczyn. Jak wynika z informacji na temat jego kompana, Andrzeja Sawki, najprawdopodobniej od lat 30. XVII wieku dowodził oddziałem zbójnickim, działającym na obszarze od Bardejowa po Gorlice[1][2]. W latach 40. XVIII wieku jego banda dokonała napadów m.in. na dwory w Januszkowicach, Siarach i Ropie. Wielokrotnie nękała dwór starosty bieckiego, Jana Wielopolskiego w Kobylance. Wedle legendy, napady miały ustać, gdy w kaplicy dworskiej pojawił się obraz – wierna kopia watykańskiego Chrystusa na Krzyżu, którą starosta otrzymał w darze od papieża Innocentego XI (w rzeczywistości obraz trafił do Kobylanki już po śmierci zbójnika)[3]. O sile bandy Bajusa świadczy fakt, że gdy sądzono w Muszynie jego podwładnych - Wasyla Petrowskiego i jego syna Iwana - zbójnik groził spaleniem miasta.

Na początku 1648 roku starosta Wielopolski wystawił przeciwko zbójnikowi oddział wojskowy pod dowództwem Rozgowskiego i Żylicza, który zbrojnie wyparł jego oddział na południe. Bajus ukrył się na Zakarpaciu, przez co nie brał udziału m.in. w spotkaniu przywódców zbójnickich, jakie miało miejsce wiosną 1649 roku w Barwinku[1]. Na tereny obecnej Polski powrócił w 1651 roku, podczas chłopskiego powstania Kostki-Napierskiego. Po upadku powstania wraz z Andrzejem Sawką zajął się zbójeckim rzemiosłem. Obaj dowodzili oddziałem, do którego przyłączyły się grupy Hrycia Krywego i Konrada Korbuta. Zimą 1692 roku w Roztokach miała miejsce potyczka zbójników z wojskiem, wskutek której ci pierwsi musieli wycofać się na stronę węgierską. Tam złapano kilku z nich, w tym Bajusa, którego osądzono i stracono w Preszowie.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Władysław Augustyński: Zbójnik Andrzej Sawka. www.odkryjtylicz.pl. [dostęp 2023-05-30]. (pol.).
  2. Kazimierz Przyboś: Zbójnictwo karpackie. www.almanachmuszyny.pl, 2000. [dostęp 2023-05-30]. (pol.).
  3. Paweł Kocańda: Tam do kata. Mistrz świętej sprawiedliwości na karpackich szlakach beskidników. karpacki.pl, 2022. [dostęp 2023-05-30]. (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]