We Will Rock You

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy utworu. Zobacz też: We Will Rock You (wideo) i We Will Rock You (musical).
We Will Rock You
Singel zespołu Queen
z albumu News of the World
Strona A "We Are the Champions"
Wydany 28 października 1977
Gatunek rock
Długość 2:02
Wytwórnia Elektra Records
Producent Queen
Mike Stone
Format 7"
Singel po singlu

We Will Rock You – utwór grupy Queen z albumu News of the World. Napisany przez Briana Maya.

Zamiast typowej sekcji rytmicznej, w utworze wykorzystano odgłosy tupania i klaskania. Odgłosy te zespół stworzył sam, później dodając efekt pogłosu, co sprawia wrażenie, jakby w nagraniu uczestniczyło wielu ludzi.

Na koncertach bezpośrednio po "We Will Rock You" zespół zwykle wykonywał "We Are the Champions". W Anglii, na oryginalnym winylowym wydaniu, utwór był na stronie B singla "We Are the Champions", jednakże amerykański producent umieścił oba utwory na jednej stronie – z tego powodu są często razem odtwarzane w radio oraz przy innych okazjach.

Teledysk nagrywany zimą na świeżym powietrzu wymusił od Briana Maya użycia repliki gitary Red Special.

Queen wykonywał na koncertach "We Will Rock You" także w zmodyfikowanej wersji, wyróżniającej się szybszym tempem i wykorzystaniem instrumentów (gitara elektryczna, gitara basowa i perkusja) jako sekcji rytmicznej. Zespół często otwierał tym wykonaniem swoje występy w późnych latach 70. i wczesnych 80., co zarejestrowano m.in. na nagraniach Live Killers (1979), Queen Rock Montreal (2007), i na albumie Queen on Fire - Live at the Bowl wydanym w 2004 roku. Utwór został wykonany także na koncercie Live Aid w 1985 roku

Linki zewnętrzne[edytuj]