We Will Rock You

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zobacz też: inne znaczenia.
We Will Rock You
Okładka
Singel zespołu Queen
z albumu News of the World
Strona A We Are the Champions
Wydany 28 października 1977
Nagrywany 1977
Gatunek rock
Długość 2:02
Wydawnictwo Elektra Records
Producent Queen
Mike Stone
Format 7”
Autor Brian May
Singel po singlu

We Will Rock You – piosenka grupy Queen wydana na podwójnym singlu w 1977 roku, który promował album News of the World (1977). Autorem utworu jest Brian May.

Zamiast typowej sekcji rytmicznej, w utworze wykorzystano odgłosy tupania i klaskania. Odgłosy te zespół stworzył sam, później dodając efekt pogłosu, co sprawia wrażenie, jakby w nagraniu uczestniczyło wielu ludzi.

Na koncertach bezpośrednio po „We Will Rock You” zespół zwykle wykonywał „We Are the Champions”. W Wielkiej Brytanii, na oryginalnym winylowym wydaniu, utwór był na stronie B singla „We Are the Champions”, jednakże amerykański producent umieścił oba utwory na jednej stronie – z tego powodu są często razem odtwarzane w radiu oraz przy innych okazjach.

Teledysk nagrywany zimą na świeżym powietrzu wymusił od Briana Maya użycia repliki gitary Red Special.

Queen wykonywał na koncertach „We Will Rock You” także w zmodyfikowanej wersji, wyróżniającej się szybszym tempem i wykorzystaniem instrumentów (gitara elektryczna, gitara basowa i perkusja) jako sekcji rytmicznej. Zespół często otwierał tym wykonaniem swoje występy w późnych latach 70. i wczesnych 80., co zarejestrowano m.in. na nagraniach Live Killers (1979), Queen Rock Montreal (2007), i na albumie Queen on Fire – Live at the Bowl wydanym w 2004. Utwór został wykonany także na koncercie Live Aid w 1985.

Listy przebojów[edytuj | edytuj kod]

2020
Kraj Lista Pozycja Źr.
PL AirPlay – Top 100 52 [1]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. ZPAV :: Bestsellery i wyróżnienia – AirPlays – Top – Archiwum. bestsellery.zpav.pl, 2015-12-25. [dostęp 2020-08-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-08-21)].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]