Liar

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Liar
Singel zespołu Queen
z albumu Queen
Strona B „Doing Alright"
Wydany 14 lutego 1974[1]
Nagrywany 1971–1972
Gatunek rock progresywny
Długość 3:03 (singel)[1]
6:26 (album)
Wydawnictwo Elektra Records[1]
Producent John Anthony, Roy Thomas Baker, Queen
Format płyta winylowa 7"[1]
Autor Freddie Mercury
Singel po singlu
Keep Yourself Alive
(1973)
„Liar”
(1974)
Seven Seas of Rhye
(1974)

Liar – utwór rockowej grupy Queen z albumu Queen (1973), wydany też w 1974 roku przez amerykańską wytwórnię Elektra Records jako singel (w znacznie skróconej wersji). Na stronie B singla umieszczono utwór „Doing All Right”[1].

Wykonanie na żywo można usłyszeć na albumach: Live at the Rainbow (1974) i A Night at the Odeon (1975).

Historia powstania[edytuj | edytuj kod]

Utwór „Liar” został napisany przez Freddiego Mercury’ego (wtedy jeszcze noszącego swoje prawdziwe nazwisko Freddie Bulsara) w 1970.

Utwór był często wykonywany na koncertach w pierwszych latach działalności zespołu (wykonanie trwało czasami nawet ponad 8 minut), dopóki nie został wyparty z setlisty przez nowsze utwory. Później pojawił się na setliście Queen tylko raz, podczas trasy The Works Tour (wykonywano wtedy jednak krótką, trzyminutową wersję). Podczas trasy Magic Tour zespół wykonywał 20-sekundowe intro do utworu, płynnie przechodząc do Tear It Up.

Zarówno podczas koncertów, jak i w teledysku basista Queen, John Deacon śpiewa (lub udaje, że śpiewa) chórki[a]; nie istnieją jednak wiarygodne źródła potwierdzające lub dementujące ten fakt. Jeśli jest on prawdziwy, to utwór jest jednym z niewielu z repertuaru Queen, w którym Deacon śpiewał.

Z informacji opublikowanych przez EMI Music Publishing wynika, że jest to jeden z trzech utworów Queen (obok „Now I’m Here” i „Under Pressure”), do nagrania których użyto organów Hammonda.

Utwór „Doing All Right” pochodzi z repertuaru grupy Smile i został napisany przez Briana Maya i Tima Staffella, jednak Queen nagrał własną wersję z wokalem Mercury’ego. Mercury naśladuje sposób śpiewania Staffella, jednak sam utwór różni się znacząco od wersji Smile (m.in. udziałem gitary akustycznej i hardrockowym fragmentem pod koniec utworu). Jest to jeden z niewielu utworów Queen, w którym Brian May gra na pianinie. W wersji z albumu Queen at the Beeb ostatnią zwrotkę śpiewa Roger Taylor.

Lista utworów[edytuj | edytuj kod]

Numer katalogowy EK-45884, wydano w Stanach Zjednoczonych[1]
Nr Tytuł utworu Długość
1.„Liar”3:03
2.„Doing All Right”4:09
07:12
Numer katalogowy EK-45884, wydano w Stanach Zjednoczonych (wersja promocyjna – dla stacji radiowych)[1]
Nr Tytuł utworu Długość
1.„Liar”3:03
2.„Liar” (wersja mono)3:03
06:06

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Chodzi o fragment „all day long”

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g Liar (ang.). [dostęp 2020-12-07].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]