Liar

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Liar
Singel zespołu Queen
z albumu Queen
Strona B „Doing Alright"
Wydany 14 lutego 1974
Nagrywany 19721973
Gatunek rock progresywny
Długość 6:26 (album), 3:00 (singiel)
Wydawnictwo Elektra Records
Producent John Anthony, Roy Thomas Baker i Queen
Format płyta winylowa 7"
Singel po singlu

Liar – utwór rockowej grupy Queen z albumu Queen, wydany też w 1974 przez amerykańską wytwórnię Elektra Records jako singiel (w znacznie skróconej wersji). Na stronie B singla umieszczono utwór „Doing All Right”.

Wykonanie na żywo można usłyszeć na albumach: Live At The Rainbow (1974) i A Night At The Odeon (1975).

Historia powstania[edytuj | edytuj kod]

Utwór „Liar” został napisany przez Freddiego Mercury’ego (wtedy jeszcze noszącego swoje prawdziwe nazwisko Freddie Bulsara) w 1970.

Utwór był często wykonywany na koncertach w pierwszych latach działalności zespołu (wykonanie trwało czasami nawet ponad 8 minut), dopóki nie został wyparty z setlisty przez nowsze utwory. Później pojawił się na setliście Queen tylko raz, podczas trasy The Works Tour (wykonywano wtedy jednak krótką, trzyminutową wersję). Podczas trasy Magic Tour zespół wykonywał 20-sekundowe intro do utworu, płynnie przechodząc do Tear It Up.

Zarówno podczas koncertów, jak i w teledysku basista Queen, John Deacon śpiewa (lub udaje, że śpiewa) chórki[1]; nie istnieją jednak wiarygodne źródła potwierdzające lub dementujące ten fakt. Jeśli jest on prawdziwy, to utwór jest jednym z niewielu z repertuaru Queen, w którym Deacon śpiewał.

Z informacji opublikowanych przez EMI Music Publishing wynika, że jest to jeden z trzech utworów Queen (obok „Now I’m Here” i „Under Pressure”), do nagrania których użyto organów Hammonda.

Utwór „Doing All Right” pochodzi z repertuaru grupy Smile i został napisany przez Briana Maya i Tima Staffella, jednak Queen nagrał własną wersję z wokalem Mercury’ego. Mercury naśladuje sposób śpiewania Staffella, jednak sam utwór różni się znacząco od wersji Smile (m.in. udziałem gitary akustycznej i hardrockowym fragmentem pod koniec utworu). Jest to jeden z niewielu utworów Queen, w którym Brian May gra na pianinie. W wersji z albumu Queen at the Beeb ostatnią zwrotkę śpiewa Roger Taylor.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Chodzi o fragment „all day long”

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]