Bicycle Race

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bicycle Race
Singel zespołu Queen
z albumu Jazz
Strona B Fat Bottomed Girls
Wydany 13 października 1978
Nagrywany 1978
Gatunek rock progresywny
Długość 3:01
Wydawnictwo EMI, Elektra
Producent Queen, Roy Thomas Baker
Format płyta winylowa (7”)
Autor Freddie Mercury
Singel po singlu

Bicycle Race – piosenka brytyjskiego zespołu Queen wydana w 1978 roku na singlu, który promował album Jazz (1978). Utwór napisał Freddie Mercury. Na stronie B singla umieszczono piosenkę „Fat Bottomed Girls” (w Polsce „Spread Your Wings”).

Inspiracją do napisania utworu był wyścig Tour de France, który Mercury zobaczył przez okno swojego hotelowego pokoju. W teledysku wystąpiło 65 nagich dziewcząt na rowerach. Z tego powodu pierwotną wersję klipu poddano obróbce – rozmyto obraz i zmieniono kolory.

Piosenka została wydana na singlu razem z „Fat Bottomed Girls”, a fragment tekstu to Fat Bottomed Girls, they’ll be riding today / so look out for those beauties, oh yeah. W „Fat Bottomed Girls” natomiast jest wers Get on your bikes and ride!.

Rowery, na których nagie modelki jeździły po torze kolarskim wypożyczone były od firmy Halfords. Zespół musiał potem zapłacić za wymianę siodełek w tych rowerach.

W czasie występu grupy w hali widowiskowej Madison Square Garden w Nowym Jorku członkom zespołu towarzyszyły na scenie modelki topless, które jeździły na rowerach.

W warstwie lirycznej utwór nawiązuje do kultury popularnej i historii lat 70. (Szczęki, Gwiezdne wojny, Afera Watergate, Superman, wojna wietnamska i in.).

Na koncercie poświęconym The Freddie Mercury Tribute Concert „Bicycle Race” zaśpiewał zespół Extreme.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]