Seven Seas of Rhye

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Seven Seas of Rhye
Wykonawca singla
z albumu Queen II
Queen
Strona B

„See What a Fool I've Been”

Wydany

23 lutego 1974

Nagrywany

sierpień 1973, Trident Studios

Gatunek

Hard rock

Długość

2:47 (Queen II)
1:15 (wersja instrumentalna z Queen)

Wydawnictwo

EMI (Wielka Brytania), Elektra (USA)

Producent

Roy Thomas Baker, Queen

Format

płyta winylowa 7"

Autor

Freddie Mercury

Singel po singlu
Liar
(1974)
„Seven Seas of Rhye”
(1974)
Killer Queen
(1974)

Seven Seas of Rhye – piosenka brytyjskiego zespołu Queen wydana na singlu w 1974 roku, który promował album Queen II (1974). Utwór napisał Freddie Mercury. Po raz pierwszy opublikowano go w krótkiej instrumentalnej wersji na albumie debiutanckim grupy, Queen (1973). Dłuższą wersję nagrano ponownie wraz ze śpiewanym tekstem, którą umieszczono na drugim albumie zespołu, Queen II.

Po wykonaniu piosenki w brytyjskim programie telewizyjnym Top of the Pops stała się ona pierwszym przebojem Queen. Singiel z utworem dotarł do 10. miejsca na głównej brytyjskiej liście przebojów UK Singles Chart.

Na stronie B singla umieszczono piosenkę „See What a Fool I've Been”.

Podobnie jak utwór „My Fairy King” z albumu Queen, piosenka opowiada o dziecięcym świecie fantazji Mercury’ego o nazwie Rhye. Wstęp oparty jest o arpeggio wykonywane na fortepianie przez Mercury’ego (na Queen II jest ono grane dwiema rękami, w interwale oktawy, natomiast na Queen oraz w większości wersji koncertowych Mercury grał wstęp tylko jedną ręką). Wersja z Queen II kończy się odśpiewanym przez chórek fragmentem popularnej brytyjskiej piosenki z 1907, „I Do Like to Be Beside the Seaside”.

Fragment „Seven Seas of Rhye” pojawił się w piosence „It's a Beautiful Day (Reprise)” z albumu Made in Heaven (1995), a nazwy Seven Seas oraz Rhye są wspomniane w „Lily of the Valley” z Sheer Heart Attack (1974) (Messenger from Seven Seas has flown/To tell the king of Rhye he’s lost his throne).

Wersję na żywo utworu umieszczono na: Live at the Rainbow (1974), A Night at the Odeon (1975), Live at Wembley ’86 (1992) oraz Hungarian Rhapsody: Queen Live in Budapest ’86 (1986).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]